Budva

9 Ağustos 2011 · Zehra Arslan

Karadağ’ın Kotor’dan sonraki en güzel duraklarından biri de Budva. Konum olarak Kotor gibi, o da deniz kenarında yer alıyor. Güzel kum plajları, popüler gece hayatı, Ortaçağ kale içi yerleşimi ile oldukça turistik bir yer. Şehrin içine ilk girdiğinizde pek bir şey göremiyorsunuz, ta ki deniz kenarına ininceye kadar. Denize ulaştığınızda Budva’nın kalbindesiniz demektir. Sahil şeridi olduğu gibi plajlarla dolu. Plajların hemen arkasında sahil şeridindeki lüks veya orta karar restaurantlar yan yana dizilmişler.

Plajların bittiği yerde bu kez lüks tekneler limanda demirlemiş duruyorlar. Limanın komşusu ise Ortaçağ’dan kalma kale ve içinde yer alan hala dimdik ayakta kalmayı başarmış binalar. Bu binaların neredeyse tamamı bugün hediyelik eşya mağazası, butik veya restoran olarak işletiliyor. Tarihçi olarak eskiden bu tip uygulamalara kızardım, ancak tarihi binaların en iyi bu şekilde korunup ayakta kaldığını gördükçe bu konuda ki fikrim değişmeye başladı.

Yarım adanın uç kısmında bulunan eski şehir veya diğer söylenişi ile Stari Grad’da Budva’ya ait bir çok şeyi bir arada bulabilirsiniz. Elbette bunların en başında tarih yer alıyor. Kale şehrin dar sokaklarında ilerleyip tıpkı Kotor’da olduğu gibi büyük meydanlara geleceksiniz, şehirde görülmeye değecek yapılar Sv. Trojica Kilisesi, Sv. Ivan Kilisesi belki ünlü yazarları Stjepan Mitrov Ljubisa’nın mezarıda ilginizi çekebilir. Bunun dışında kale şehrin sokaklarında yürüdüğünüzde tüm yapılar ilginizi çekecek ve her birinin önünde düşündüğünüzden fazla zaman harcayacaksınız. İnsan bu kadar estetik bir şehir mimarisi görünce Ortaçağ’da yaşamamış olmasına hayıflanıyor açıkcası. Kale şehrin içinde fotoğraf çekmek isteyen fotoğrafçıların işleri pek kolay değil yüksek duvarlardan ve binalardan dolayı burada neredeyse günün her vakti parçalı ışık oluyor. Bazı meydanlar veya sokaklar tamamen ışık alıyor ancak buraları tesbit edip doğru zamanda orada olmak gerekiyor.

Kale içinde yer alan eski Budva unik bir mimari anlayışa göre yapılmış ve döneminde bile nadir yerleşim olan kentlerden biri olmuş. Hatta bazı kaynaklarda Adriyatik kıyısında yer alan en eski şehir yerleşimlerden biri olduğunudan söz ediliyor. Karadağ’da göreceğiniz diğer Ortaçağ kale şehirler gibi Budva’nın da bir çok sokağı birbirini kesiyor ve yönünüzü bir labirentin içindeymiş gibi kaybediyorsunuz ancak bu eski yerleşimler çok büyük olmadıkları için rahatça yolunuzu bulup kalenin duvarlarını aşıp denize ulaşıyorsunuz. Kalenin denize açılan duvarlarının önünde bir şeyler yiyebileceğiniz küçük kafeler yer alıyor. Buralarda biraz soluklanmak oldukça keyifli ve burada bulabileceğini en ucuz şey alkol. Bu cafelerin hemen önünden denize de girmek mümkün buradaki plajların çoğunluğu mavi bayraklı (Mavi bayrak plajların temiz olduğunu işaret eder ve belli bir takım kriterleri yerine getirmiş olan hijyen plajlara verilir).

Budva’da akşam olup gökyüzü karardığı anda başka bir dünyanın kapıları açılıyor adeta. Budva’nın gece hayatı tahminlerin üzerinde. Kumsalda sıralanmış barların her birinde değişik aksiyonlar sizi şaşırtıyor. Öyleki neredeyse yarı çıplak kızlar direk dansı yapıyorlar, bir diğer barın kapısında polis kıyafetli mini etekli kızlar dans ederek içeri müşteri çekmeye çalışıyorlar. Sahil boyunca buna benzer bir çok bar var ve hepsi de açık hava barı yani içeri girmeden de olup biteni görebiliyorsunuz. Elbette en uzun duruşlar direk dansı yapılan barın önünde oluyor. Budva’da gerçekleşen tüm olaylar sahil kesiminde yani eski yerleşim bölgesinde, yeni yerleşim merkezi olan bugünkü Budva’da neredeyse ilgi çekici hiç bir şey yok. Yaz aylarında sahil her zamankinden daha da hareketli ve renkli elbette. Sokak konserleri, gösteriler ve yaz aylarında geçici kurulan dükkanlarda ayakkabıdan, tişörte, buzdolabı süsüne kadar her tür malzemeyi bulabilirsiniz. Ayrıca sahilin sonunda bir küçük go-kart pisti var. Yanlız binmek isterseniz biraz kuyrukda beklemeniz gerek.

Budva’da tekne gezintisi yapmak isterseniz limanda bu iş için her gün günlük tur yapan teknelerden bulabilirsiniz. Yalnız fiyatlar çok ucuz değil gidilecek bir kaç rotaya göre 15 Euro’dan başlayıp 30 Euro’lara kadar çıkıyor. Otel yerine evde kalmak isterseniz uygun fiyatlı evler bulabilirsiniz. Günlüğü 100 Euro olan bir evde 4 kişi kalma imkanınız var. Kişi 25 Euro’ya konaklamak oldukça iyi çünkü burada oteller çok ucuz değil.

Budva’dan Saraybosna’ya veya Dubrovnik’e otobüsle gitme imkanınız da var. Her sabah 8:10’da Balkan Express Minibüs diye bir araçla Saraybosna’ya gidebilirsiniz ama bunun için sabırlı olmanız gerekiyor yolculuk 7 saat sürüyor. Fiyatı ise tek gidiş için 16,5 Euro.

Budva’ya 6 km mesafede ünlülerin tatil yaptığı Sveti Stefan adası da görülmesi gereken yerlerden. Adanın karaya asfalt yolla bağlantısı var. Bu adanın 15ci yüzyılda ki ismi Divic olup Türklere ait iken sonra el değiştirip hırıstiyanlara geçtiğinde ismi de Sveti Stefan olarak değiştirilmiş. Bir ara korsanların yaşadığı bir ada haline gelmiş. 20 yıl boyunca Radenovic ailesinin mülkiyetinde kalmış (1960-1980). Bu yıllar içinde adaya bir çok ünlü gelip gitmiş. Bunlar arasında Orson Welles, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Prenses Margaret, Kirk Douglas gibi listenin uzayıp gittiği başka ünlüler yer alıyor. Geçmişde yaşadıklarından sonra bugün ada oldukça farklı konumda bir tatil cenneti haline gelmiş. Hemde ne cennet fiyatlardan dolayı kapısından içeri öyle herkes kolayca giremiyor.

Adanın tarihi Yugoslavya’dan ayrılıp Karadağ sınırları içinde kaldığında yeniden yazılmış. Hükümet bu adayı devlet mülkiyetine katıp, Ammanlı bir firmaya otel yapması için kiraya vermiş. İnşaat 2007 yılında başlayıp 2009 biter ve görkemli bir açılış yapılır. Şu anda 5 yıldızlı olarak inşa edilmiş olan bu otel 30 yıllığına Aman Resorts firmasına ait. Budva’dan adaya her yarım saatte araç kalkıyor fiyatı 1,5 Euro. İçeriden nasıl gözüküyor bilemiyorum ama adayı yukarıdan görüp fotoğraflamak oldukça güzel.

Budva

Karadağ’ın Kotor’dan sonraki en güzel duraklarından biri de Budva. Konum olarak Kotor gibi, o da deniz…

azgezmis.com

Yorumlar

 • İyi günler… Seyahat yazılarınızı zevkle okudum ve çok faydalandım. Ben Budva’dan Ohrid’e gitmeyi planlıyorum. Kaç saatlik bir otobüs yolculuğu, zaman kazanmak için gece yolculuğunu tercih ederim…

  • Gökhan Bey,
   bu yolculuk yaklaşık 5 ile 6 saat arası sürüyor.

 • Merhaba tekrardan,
  Montenegro harici komşu ülkelerini de gezmeyi düşünüyoruz arabayla, bosna hersek, arnavutluk gibi, sınırdan çok uzaklaşmadan tavsiye edeceğiniz yerler var mı demek istedim diğer yazımın içinde,

  Teşekkürler :)

  • Hatice Hanım,
   Arnavutluğa gitmeyi düşünüyorsanız Tiran ve Elbasan’a gitmenizi önermem pek bir şey yok.

 • Merhaba,
  Ağustos ayında 9 günlüğüne Montenegroya gideceğiz, llk rotamız budva olacak ama uçağımız akşam saatinde podgorica havaalanına inecek oradan şimdiden bir kiralık araç rezervasyonu yaptırdık ama nasıl budvayı bulacağız pek emin değilim çünkü navigasyon yok, vodafone hattın montenegroda tarifesi yok ve belki de hiç çekmiyor bu nedenle internetten de nerede olduğumuza bakamayacağız ayrıca yol levhaları kendi kiril alfabesi ile mi yazılıyo öyleyse daha da zorlaşacak işimiz, ne yapmayı önerirsiniz bu durumda? Acaba havaalanında oranın operatörlerinin satıldığı bir bayii var mı? Diğer sorum ise bu 9 gün içinde saydığım bu ülkerlerden hangisini ve nerelerini ziyaret etmeyi önerirsiniz ya da gitmeye gerçekten değer dediğiniz bi yer var mı? Ayrıca plajların hepsi mi ücretli? Arabayı otopark dışında dışarı sokak arasına park etmek de sıkıntı var mı ve yer bulunuyo mu? Çok fazla soru sordum farkındayım :/ Çoook teşekkür ederim şimdiden :)

  • Merhaba Hatice Hanım,
   öncelikle navigasyon için internet olmadan da kullanabileceğiniz Triposo adlı programı cep telefonunuza indirirseniz ve gideceğiniz tüm bölgeleri Türkiye’deyken yüklerseniz, gittiğinizde internet olmadan da kullanabilirsiniz. İkinci bir seçenek ise gittiğinizde Podgorica’dan sadece internet için telefon kartı alabilirsiniz. Görmenizi önereceğim yerler, Budva, Kotor, Ohrid, Üsküp, Prizren görmenizi tavsiye edeceğim yerler. Ancak kiraladığınız araçla sınırlardan geçmenize izin vermezler. Avrupa birliği içinde kiralanan araçlarla geçilebilir ancak bu ülkelerde sorun yaşarsınız. Gitmeden önce Karadağ dışındaki yerler için otobüs ile ulaşıma bakabilirsiniz.

 • Merhabalar,31 ağustos-4 eylül tarihleri arasında Budva’da olmayı düşünüyoruz.THY’nin direk uçuşu olmasına rağmen uçak fiyatları çok pahalı.Budva’ya ulaşım için başka alternatifler önerebilir misiniz?Teşekkürler…

  • Müge Hanım,
   gideceğiniz tarih bayram tatilini kapsadığı için fiyatlar biraz yüksek. Ancak Pegasus ile Tiran’a uçabilirsiniz oradan 100 Euro civarında taksi parası ödeyerek Budva’ya ulaşabilirsiniz. Arnavutluk vize istemiyor.

 • merhabalar 28 ağustos 1 eylül tarihleri arasında budva tatili düşünüyoruz . önerebileceğiniz bir otel ve mutlaka görmelisiniz önerileriniz var mı acaba ?

  • Merhaba Gizem Hanım,
   Budva’dan mutlaka Kotor‘a geçmenizi öneririm. Tabiki Budva’nın eski caddelerinde bir gün gezebilirsiniz. Otel önerim ise Budva yazımın alt kısımlarında link olarak yer alıyor.

 • Merhaba

  Ağustos’ta budvaya gideceğim. Oda kahvaltı oteli bookıng den ayırdım.

  Öğrenmek istediğim konaklama dışında 5 gün için ortalama ne para harcarım

  Yemek 1-2 akşam eğlence plaj girişi falan

  • Onur Bey,
   Budva çok pahalı değil ancak para harcama kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sadece yemek ve biraz eğlence için toplamda 200 ile 250 dolar yeterli olacaktır.

  • Onur bey acaba tatiliniz bittiyse önerileriniz var mıdır ? Hostel, plajlar ve ulaşım konusunda ? Eylül ayında bende Üsküpten geçmeyi planlıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Zehra Hanım merhaba,

  Bu yıl Eylül ayında budva ve kotor a daha çok deniz ve eğlence tatili şeklinde bir gezi planlıyoruz. Eylül ortasında hava durumu uygun görünüyor ancak böyle bir tatil için sezon bitmiş olur mu, bilginiz var mıdır acaba? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Can BALOĞLU

  • Merhaba Can Bey,
   normalde gideceğiniz tarihlerde sezon devam ediyor. Ancak hava tüm dünyada değişken biliyorsunuz. Deniz için soğuk olursa bile oralarda gezmekten çok keyif alırsınız çok güzel yerler.

  • Can Bey Merhaba,

   Doğrudan Karadağ’a mı gidiyorsunuz ? Yoksa Saraybosna veya Üsküp’ten mi geçmeyi planlıyorsunuz? Ben Üsküpten geçmeyi planlıyorum da otobüs saatleri nasıl acaba ? Eylül ayı için bende biraz endişeliyim açıkçası. Sezon bitmiyordur umarım :(

 • merhaba ağutosta iki arkadas budva ya gidicez ama aldığımız tur ıcnde monteneğro turu var burda kotor ve perast ı gezdırıcek 35 euro ya.. ama biz budvadan kendımız kotor a nasıl gideriz yol otobus yada mınıbus var mı ucretlerını tahmını olarak bılıyor musnuz? turla değilde kendimiz gidip gelelip istiyoruz sizce daha ucuz mu olur bıze mantıklı mı bilemedık :S

  • Merhaba Gizem Hanım,
   malesef oralarda ulaşım pek iyi değil. Otobüs çok az çalışıyor. Kendiniz gittiğinizde elbette daha uygun fiyatlı olur. Bazen haftada 2 otobüs gidip geliyor gibi düşünebilirsiniz. Gittiğinizde orada otobüs saatlerini öğrenip ona göre karar vermeniz daha iyi.

 • Merhabalar,
  21 mayıs saraybosna ya gidiyoruz, 25 mayıs dönüş. Saraybosna da 2 gece kalacaz, mostara da ugrayacaz, acaba kotor budva ya geçsek çok sıkışık mı olur, (küçük çocukda var), yoksa karadağı ayrıca dağ deniz kanyon detaylı mı gezmek gerekir.
  sevgiler

  • Emre Bey,
   sizinle ben İran’dayken yazışmıştık. Umarım geziniz güzel geçiyordur.

 • Merhabalar bende bir iki haftaya Saraybosna Belgrad kotor Budva yapmayı planlıyorum Uçak biletimi Gidiş dönüş Saraybosna’ya alsam kotordan Saraybosna’ya rahat ulaşabilirmıyım acaba sezon tam olarak açılmadığı için ulaşım konusunda Tereddüt ediyorum

  • Gülçün Hanım, bu bölgede ulaşım biraz sorunlu. Çok fazla otobüs yok bazen günde bir tane oluyor. Otobüs seferlerini net öğrenmeden biletinizi almamanızı tavsiye ederim.

 • Merhaba,
  Eylül ayında Saraybosna, Kotor ve Budvadan oluşan bir tur yapmayı planlıyorum. Uçak biletleri nispeten daha ucuz olduğundan Saraybosnadan başlayıp Kotor ve Budvaya geçmeye niyetim var. Gündüz saatlerimi yolda geçirmek istemediğimden gece yolculuğuyla Budva ya da Kotor’a geçmek istiyorum. Araştırdım ancak otobüs saatlerini bulamadım. Otobüs saatlerini biliyor musunuz ya da öğrenebileceğim bir yer var mıdır?

  • Çağatay Bey,
   O böldege otobüsle ulaşım biraz sıkıntılı. Akşam saatlerinden sonra araç çalışmıyor,kışın zaten hiç sefer yok yazında bir veya iki otobüs kalkıyor. İnternette seferleri bulmak pek mümkün değil ama öğlen bir tane var ve akşam en geç saat 21.00 civarında otobüsler bitiyor. Gittiğinizde orada sorup öğrenebilirsiniz.

 • Budva dan selamlar…. dün geldik. .. hava çok sıcak… insanlar iri yarı :) yemekler rezil :)

 • merhaba

  budva kotor ve dubrovnike gidecegim temmuzda,sizce nasil bir rota cizeyim ve hangisinde kac gun kalayim toplamda 6 veya 7 gun ayirdim.. ve her seferinde merkez otobus duragi olan podgoricaya donmem mi gerekiyor,bu sehirlere kendi aralarinda otobus ulasimi var dimi

  • Merhaba Ömer Bey,
   malesef bu bölgede otobüsle ulaşımlar çok kolay değil. Her gün araba yoktu biz gittiğimiz dönemde. Şu anda değiştiyse bilemem. Yaz aylarında daha sık elbette ama yine de otobüsle ulaşım çok iyi değil. Sadece Budva, Kotor ve Dubrovnik ise her birinde 2 gün kalmanız yeterli. Hatta Kotor için bir gün yeter. Çok güzel ama küçük bir yer. Dubrovnik’de normalde bir günde biter ama surların dışını da gezmek isterseniz yarım gün daha yani 1,5 günde tamamlarsınız. Otobüs için merkezi Budva olarak alabilirsiniz. Burdan kalkan otobüsler var.

 • şu an budva da olup..bu yazıyı okumak güzel.:))harika bir doğası var gerçekten..yeşil ile mavinin dansı ancak bu kadar uyumlu olabilir:))yarınki durağım,kotor,dubrownik……:)

  • Kotor ve Dubrovnik’i de çok beğeneceksiniz.

 • 2010 yılı eylül ayında kotor budva gezimi tekrar hatırlamama neden olan yazınız için teşekkürler.oraları özlediğimi hissettim.temiz denizi (özellikle budvanın harika plajları)henüz kirliliğin bulaşmadığı insanları doğallığı harikaydı.tekrar reşekkürler

 • Zehra hanım,

  Kotor üzerine yazdığınız yazıyı olduğu gibi Budva ile ilgili yazınızı da zevkle okudm. Yaklaşık bir ay önce gezdiğim o güzel yerleri sayenizde yeniden hatırladım.
  Bir Budva fotoğrafı da benden olsun.
  https://picasaweb.google.com/112450510977971437192/Karadag#5631359310692417234
  Teşekkürlerimle.

  Kemal Rıza.

Yorumunuz?