Amsterdam’da Önümüzdeki Yıl Şenlik Var

7 Kasım 2014 · Zehra Arslan

Dün gece Hollanda Konsolosluğunda Amsterdam için hazırlanan bir etkinliğe davetliydik. 2015 yılında Amsterdam’a daha çok turist çekmek için bir tanıtım yapmak istemişler. Ülkeyi en çok ziyaret eden ülkeleri gezerek başlamışlar tanıtıma. Türkiye ve İstanbul ilk durakları olmuş. En çok Türkler Hollanda’yı ziyaret ediyorlarmış. Elbette orada yaşayan Türkleri ziyarete giden akrabaların bu büyük bir ziyaretçi kitlesinde etkileri çok fazla.

amsterdam

Benim en çok ilgimi çeken Amsterdam’da 12 yılda bir yapılan tekne yarışlarının 2015 yılında yapılacak olması. Bu yarışlara dünyanın bir çok yerinden değişik tekneler katılıyor. Bu yaz Amsterdam ziyareti düşünüyorsanız bu tekne yarışı, fotoğraf çekmek için oldukça güzel olur diye düşünüyorum. Ayrıca yine bu yaz plaj voleybolu turnavası düzenlenecekmiş ama bu turnuva plajlarda değil şehrin göbeğine dökülen kumların üzerinde oynanacakmış. Amsterdam tren istasyonunun önünde kumların üzerinde koşanları hayal edince kulağıma hoş geldi. Ayrıca lale şenliği her yıl olduğu gibi bu yıl da yapılacakmış.

2015 yılı Vincent Van Gogh yılı ilan edilmiş. Çünkü 2015 sanatçının ölümünün 125. yılı olacak. Bu çerçevede Vincent Van Gogh ve aynı dönemde yaşayıp hiç karşılaşmadıkları düşünülen Edvard Munch’un eserleri bir araya getirilecek ve Van Gogh müzesinde büyük bir sergi açılacak. Bu nedenle müzenin 2015 yılında çok ziyaretçi alacağı düşünülüyor. Zaten yıllık 1,5 milyon ziyaretciye sahip bir müze.Ayrıca 2015 yılında müzenin giriş kısmı yeniden düzenleniyormuş ve bir ek bina ile Van Gogh yılı kutlamaları başlayacakmış.

amsterdam

Amsterdam’da bir çok müzeyi ziyaret etmek ve çok fazla taşıt kullanarak gezmeyi planlıyorsanız biraz daha ucuza gezmenizi sağlayacak bir şehir kartı var. Bu kartın en ucuzu online alırsanız 47 Euro ve 24 saat geçerli. Bu kartı kullanarak tüm şehri tren, metro ve gemi ile ücretsiz gezebiliyorsunuz. Bir çok müzeye ücretsiz girebiliyorsunuz ve bazı müzelerden de indirim alıyorsunuz. Bu kartın en pahalısı ise 67 Euro ve 72 saat geçerli. Online almadığınız takdirde 10 Euro daha fazla ödüyorsunuz. Bunun için Iamsterdam.com sayfasını ziyaret edip bilgi alabilirsiniz.

amsterdam

Dün gece en çok üzerinde durulan konu vizeydi. Gördüğüm o ki bu konudan tüm konsolosluk çalışanları da bizim gibi şikayetçi. Biz sadece kuralları uyguluyoruz diyorlar. Vize için gelenlerin sadece %3 lük bir bölümü geri çevrilip geri kalanına vize veriliyormuş. O %3’de gelir düzeyini beyan edemeyen kişiler ve öğrenciler oluyormuş genel olarak. Şartları uygun olup isteyenlere en fazla 5 yıllık vize veriyorlarmış ama ben daha 5 yıl Schengen vizesi almış birine denk gelmedim.

Amsterdam’da Önümüzdeki Yıl Şenlik Var

Dün gece Hollanda Konsolosluğunda Amsterdam için hazırlanan bir etkinliğe davetliydik. 2015 yılında Amsterdam’a daha çok turist…

azgezmis.com

Yorumunuz?