Ağva

17 Mart 2009 · Zehra Arslan

Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva Latince bir kelime olup ‘’iki dere arasında kurulmuş köy’’ anlamına gelmektedir. Ağva, Şile ilçesi sınırlarında kalmakta olup 1992 yılında belediye olan beldedir. Istanbul’a yaklaşık 100 km mesafede olan Ağva’nın yolu biraz virajlı ama düzgündür. Ağva’ya giderken ilk uğrayacağınız yer Akçakese köyündeki koy olmalı, denizin içindeki kayalar deniz sakin olduğunda denizdeki yansımalarıyla sizi başka bir aleme alıp götürecek. Yazın hafta sonlarını burada geçirmek isterseniz tam bir kafa dinleme yeri olan Woody Ville’de konaklayabilirsiniz. Kış aylarında sakinliğinin ayrı bir güzelliği var fotoğraf severler burada 1-2 saat geçirip fotoğraf çekebilirler.

Akçakese - azgezmis.com

Buradan Ağva’nın iç kısımlarına Göksu deresine doğru gidildiğinde denizin dere ile birleştiği noktalarda güzel görüntüler yakalayacaksınız, küçük balıkçı teknelerinin sakin suda giderken bıraktıkları minik dalgacıklar ve suya düşen yansımaları yine sizi deklanşöre basmaya teşvik edecek. Ağva’nın doğusuna doğru devam edildiğinde Yeşilçay kenerında küçük oteller ve derede gezmek için kiralık kanolar var. Bu mekanlar yeşillikler içinde hem kışın hemde yazın çok keyifli yerler. Yaz aylarında çimlerin üzerinde güneşlenip tesise ait teknelerle sahile ulaşıp denize girebilirsiniz. Kışın konaklamak isterseniz Acqua Verde veya River Side‘ı tavsiye edebilirim, dere kenarındaki küçük iskelenin üzerinde sabah kahvaltınızı ettikten sonra ormana doğru bir yürüyüş yapabilir, akşam olduğunda güzel bir açık büfe yemek sonrası şömine başında şarap eşliğinde canlı müzik dinleyebilirsiniz.

Ormanda yürümek istemezseniz Ağva’ya çok yakın olan Saklı Göl’e gitmek bir başka seçenek olabilir. Bu göl Kadıköy ve Pınarlıköy’lerini geçtikten sonra gerçekten saklı bir göl. Kışın giderseniz bulmanız biraz daha zor çünkü etrafda soracak insan olmuyor. Düz bir arazide arabanızı park edip biraz yürümeniz gerekiyor. Arazinin iç kesimlerinde saklı kalmış bir cennet. Girişinde bir demir kapı var bu sizi yanıltmasın bu kapıdan içeri girdiğinizde göl sizi meyve ağaçları arasından selamlayacak. Gölün etrafında yürüşüz yapıp değişik görüntüler yakalabilirsiniz. Fotoğraf çekmek için en iyi zamanı gün batımı.

Saklı Göl - azgezmis.com

Bir başka seçeneğinizde Kilimli Koyu olabilir. Burasi da baharda oldukça güzel, tepeye tırmanırsanız yeşillikler üzerinden aşağıdaki ilginç kaya oluşumunlarının fotoğralarını çekebilirsiniz. Buraya gelmek için Göksü deresinin yanından devam edip yol ayrımından sola dönmelisiniz köprüyü geçip düz devam ettiğinizde biraz ileride bir ağaçda küçük bir tabela göreceksiniz. Yazın burada çadır kurup konaklama yapmak için kurulan küçük bir tesis mevcut.

Kilimli Koyu - azgezmis.com

Köylere gitmek isterseniz içlerinde tarihi eserleri barındıranlardan ilk sırayı Hacıllı köyü alır. Burada 3cü yüzyıl sonuna tarihli Gürlek Mağarası gezilebilir. Hisar Tepe’deki kale kalıntısı ve Sungurlu mahallesi sınırları içinde bulunan dağ değirmeni gezilebilecek yerler arasındadır. Bahar aylarında giderseniz tabiatın uyanışı ile birlikte hoş kareler yakalabilirisiniz.

Ağva

Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olan Ağva Latince bir kelime…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Selamlar Ağva Çorumlunun Yeri Gözleme ve Mantı ailesi olarak sizleri ağırlamaktan zevk duyarız facebook sayfamızdan detaylı bilgi ve resimler için faydalanabilirsiniz

  • yazınızı büyük bir keyifle okudum. Ayrıca ağva’da bulunan deniz fenerinin 150 yılı geçkin bir şekilde Ağva’da bulunduğunu duymuştum..

  • Aslında woody ville ağva da değil şile yakınlarında yer alıyor, gelmek isteyen arkadaşlar için gerçekten ağva çok güzel bir yer

  • Merhaba azgezmis.com sizleri ağvaya kadar gelmişken ağvaya 30 km uzaklıktaki Kandıra Kerpe sahiline davet ediyoruz.İyi çalışmalar

    • Merhaba,

      Bir daha ki sefere size mutlaka uğrayıp buraya yazacağım.

Yorumunuz?