Viyana

5 Ekim 2008 · Zehra Arslan

Belki de yüksek beklentiler içinde Viyana’ya gitmemiz bizde hayal kırıklığı yarattı. Şehri bir hayli cansız bulduk, belki de hafta sonu orada olduğumuz için sokaklar boştu. İlk etapda görülmesi gereken yer sanırım Schönbrunn Sarayı. Burası imparatoriçe Sisi’nin barok tarzda inşa edilmiş yazlık evi. Bahçe düzenlemesi ve bahçesindeki büyük havuz oldukça güzel.

viyana-azgezmis-20080927093

Büyük bir bahçesi var, yeşillikler içinde bir yoldan yukarı doğru tırmanırsanız Palm House denen sarayı karşıdan göreceğiniz camlı ve kemerli bir yapıya ulaşıyorsunuz. Yapının görünümü ve kıvrılarak giden yol oldukça güzel. Sarayın bahçesinde yeşilliklerden oluşturulmuş küçük bir labirent mevcut. Ayrıca sarayın bahçe sınırları içerisinde dünyanın en eski hayvanat bahçesini görmeniz de mümkün. Hayvanat bahçesi 1752 yılına tarihlenmekte. Sarayın bahçesindeki ağaçlar düz duvarlar gibi budanmış fotoğraf çekenler için güzel perspektif veriyorlar. Buraya Pronto Tur rehberi eşliğinde gittik, hani şu ilk gün acele ile yapılıp bitirilen şehir turları vardır ya. Malesef rehberimiz bize pek birşey anlatamadı. Aklınızda bulunsun Viyana ve Macaristan’a, Pronto Tur ile giderseniz rehberin iyi olmasını talep edin. Onca paranın ödendiği turlarda insanlarımız iyi rehberler eşliğinde gezmeyi hak ediyor. Gerçi biz sadece yarım günlük bir turda kendisi ile gezdik buna rağmen insanlara yanlış bilgiler verdiğine şahit olduk. Şunu da eklemek isterim ki daha önce Pronto Tur ile yaptığımız seyahatlerde bu şekilde bir sorunla karşılaşmamıştık.

viyana-azgezmis-20080927088

İkinci durak Belvedere Sarayı. Bu yapı da 1700 lü yılların başında, barok tarzda, Prens Eugene tarafından inşa ettirilmiş. Başlangıçta villa olarak yapılan bina daha sonra eklentiler ile bugünkü halini almış. Halen müze olarak hizmet veriyor. Benim ilgimi en çok sarayın birebir havuza düşen aksi çekti. Havuzdan oldukça güzel bir fotoğraf yakalayabilirsiniz tabi rüzgardan havuz dalgalanmıyorsa. Ayrıca sarayın içindeki hediyelik eşya dükkanına girmenizi tavsiye ederim.

viyana-azgezmis-20080927092B

Üzerinde Gustav Klimt’in eserlerinin olduğu bir çok objenin satıldığı göreceksiniz. En ilginç bulduğumda kağıt mendilin üzerine çizilmiş Klimt tabloları oldu. Bir an almak istedim sonra kıyıpda burnumu silemeyeceğimi ve evde yüzyıllar boyu duracağını düşünüp vazgeçtim.

Saray fasılları bitince kendimizi aksiyonların olduğu şehir merkezine yani Kaertner Strasse’ye attık. Burası çok eğlenceli bir mekan. Meydanın ortasında olanca güzelliği ile Stephansdom yani Stephan Kathedrali duruyor. Yapı 1276 yılına tarihlenmektedir. Ünlü besteci Mozart 1782 yılında bu kilisede evlenmiş ve 1791 yılında da aynı kilisede cenaze töreni yapılmış. Yapılış tarihinden bugüne kilise yıllara meydan okurcasına hala ayakta. Roman ve gotik tarz mimarinin birlikte kullanımından ortaya çıkmış müthiş bir şaheser. İçine girip gezebiliyorsunuz sakın ihmal etmeyin derim. 4€ ödeyerek asansörle kulelerine çıkmak mümkün fakat yükseklik korkunuz varsa çıkmamanızı tavsiye ederim çünkü yükseliği 136,7 m.

viyana-azgezmis-20080927100

Kilisenin hemen önündeki meydanda müthiş fotoğraflar yakalabilirsiniz. Neredeyse tüm Avrupa ülkelerinin klasik geleneği haline gelmiş olan değişik kostüm ve makyajlı insanlar size poz verip karşılığında para vermenizi bekliyorlar. Yaptıkları iş gerçekten bir sanat olarak adlandırmak mümkün, makyaj ve kıyafetlerindeki özeni görünce bunu anlıyorsunuz.

viyana-azgezmis-20080927108

Eğer bizim gibi fotoğraf çekmeyi seviyorsanız trafiğe kapalı bu caddede birkaç saat geçirebilirsiniz. Unutmadan tam Stephansdom’un yanından nostaljik faytonlar kalkıyor bunlara binip küçük bir tur yapmanız veya tarihi bina ile birlikte faytonları fotoğraflamanız mümkün. Hediyelik eşya almak isterseniz bu cadde üzerindeki dükkanlara bakabilirsiniz ama benden söylemesi Viyana oldukça pahalı bir yer. Uygun fiyatlı ama Viyana’ya özgü bir şeyler yemek isterseniz Zanoni Cafe’de Schnitzel tadabilirsiniz.

viyana-azgezmis-20080927097

Meydanı geride bırakıp Viyana’yı tepeden görmek isterseniz adres Kahlenberg. Buraya gitmek için meydandan yeşil renkli metroya binip Heiligen Stadt’da inmeniz gerekiyor. Oradan 38 nolu otobüse binerseniz en son durak Kahlenberg. Ancak oraya gelmeden önce ormanın içinde güzel yerler göreceksiniz burada inip dolaştıktan sonra tekrar 38 nolu otobüs ile son durağa devam edebilirsiniz. Merak etmeyin bu otobüs 10 dakikada bir geliyor ve gece 22:302’a kadar işliyor. Kahlanberg tüm şehire tepeden bakan birkaç kare fotoğraf çekebileceğiniz ve birşeyler yiyebileceğiniz sadece 2 restaurantın olduğu bir tepe. Daha geniş yemek seçeneği ve Avusturya şarabı tatmak istiyorum derseniz size yine 38 numara ile Grinzing’e inmenizi tavsiye ederim.

Viyana’da ki son ve ikinci günümüzde Baden şehrini görüp buadan Hinterbrühl’deki Seegrotte yeraltı gölüne gitmek ve oradan da başka bir ülkeye Slovakya’ya geçmeye karar verdik. Bir günde ne çok aksiyon değil mi? Merak etmeyin biz de hepsini gerçekleştiremedik zaten. Malesef günlerden pazar olduğu için yeraltı gölüne çalışan otobüs seferi çok sınırlı sayıda idi. Gitmek istediğinizde önceden otobüs saatlerini öğrenmenizi veya bir seferlik buraya tur ile gitmenizi tavsiye ederim. Baden şehrine gitmek için ise önce metro ile Karlplatz’a gelip metrodan inip dışarı çıkmanız gerekiyor çıktığınızda hemen önünüze Baden treni geliyor. Baden en son durak ve yol 1 saat sürüyor. Burası küçük ve sevimli bir yer eski yerleşim yerinde bir tur atıp birşeyler yedikten sonra, buradaki kaplıcaları görebilirsiniz. Baden aynı zamanda bir müzik şehri olarak da bilinmekte. Burayı Mozart, Bethoven, Strauss, Schubert ve Mendelssohn gibi isimler zaman zaman ziyaret etmiş yada yaşamışlar. Göle buradan otobüsle ulaşmanız mümkün, kırmızı renkli üzerinde “Post Bus” yazan otobüsler sizi Seegrotte’a götürüyor indiğinizde 10 dakika yürüyerek göle ulaşılıyor. Burası II. dünya savaşında 2000 esirin yaşadığı ve aynı zamanda 6200 metrekarelik büyüklüğü ile Avrupanın en büyük yer altı gölü. Almanlar mağarayı esirlere ilk jet savaş uçağı yaptırmak için bir yer altı uçak fabrikası olarak kullanmışlar. Bugün halen mağara içinde kayıkla yapılacak gezi sırasında bu uçaklara ait parçaları görmek mümkün.

Viyana

Belki de yüksek beklentiler içinde Viyana’ya gitmemiz bizde hayal kırıklığı yarattı. Şehri bir hayli cansız bulduk,…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Hemen hemen 2 ay önce Viyana’ya bir haftalık bir seyahatim oldu. Tatilimim tamamını Viyana’da geçirerek doğru bir karar verdiğim aşikar. Çünkü Viyana o kadar görkemli ve büyüleyici bir yer ki 1 hafta da bile Viyana’yı bitirmek mümkün olmadı. İnsan her gittiği yer de uzun uzun vakit gecirmek istiyor. Benim için Viyana’ya bir kere daha gittiğim de kesinlikle görülmesi gereken yer Kahlenberg. Nedendir bilinmez Kahlenberg’in soğuğu karşında elinizde sıcak Melonj kahvenizi alıp Viyana ‘yı izlemek apayrı bir duygu. Bu güzel şehir de ulaşım muhteşem. İstediğiniz her yere aktarmalı bir şekildekosa sürede gidebilirsiniz. Viyana’ yıgezdikten sonra eğer eğlence düşkünüyseniz kesinlikle Praterdome a gitmenizi tavsiye ederim. Oranın bir numaralı gece klübü olduğu kesin. Viyana klasiği bir yer olan Schönburrn Sarayı bahçesinde gezerken yeşilliğine hayran kalmamak elde değil. Eğer şinitzel yemeği düşünürseniz Figilmüller oranın en iyi restoranı. Pasaj arasında olan yer sadece rezervasyonla çalıştığı için değerindeki sırayı beklemek zorunda kalabilirsiniz. Yorumlara sığdırmak biraz zor olsa da gidip görmeniz gereken bir yer olduğunu düşünüyorum ve ben 2 ay sonrası için uçak biletlerimi aldım bile. Viyana görülmesi gezilmesi gereken bir yer!

 • Viyana’dan yeni dönmüş biri olarak önemli bir kaç tavsiye. Turistleri kazıklamayı çok seviyorlar. özellikle 7 müze denilerek satılan kartlara 34 Euro vermeyin sadece 2 tanesi güzel çünkü bazısıysa şehir dışında. shönburn sarayında en ucuz olan 11 euroluk bileti alın. halka açık ve ücretsiz girilebilen bahçe ve seyir tepesini de paralı gibi gösterip 18 euroluk bilet alıp Viyanalıların sarayın bahçesinde koşu ve spor yaptıklarını görünce kendimizi aptal yerine konmuş hissettik. ekstradan birkaç oda daha görmek için o farkı vermeye gerek yok. Allahtan elmalı tatlının yapılma gösterisinin de olduğu 30-40 euroluk biletlerden almamıştık.her iki sarayın da (belveder ve shönbrun) bahçesine biletsiz girilebiliyor zaten.
  2. apfelstrüdel denen tatlıyı yedim ve eehhh işte bir tat. yemeyen bir şey kaybetmez. pişlmiş elma kuru üzüm şeker karışımının etrafında ince bir hamur var. kendi elmalı kurabiyelerim ona 10 basar emin olun.
  3. kunt historie ve nature historie müzeleri çok güzel. özellikle karşılıklı olan iki büyük binadaki bölümler. mutlaka görülmeli
  4. Freud müzesi, kraliyet arabaları müzesi falan çok şart değil.
  5. müze giriş ücretleri en aşağı 9 eorudan başlıyor.biz ilk cehaletle bir de konbine müze bileti aldık. 2 kişi neredeyse 400 tl yakın para verdik müze girişlerine. şehir de cidden pahalı dolayısıyla iyi para götürün yanınızda.
  6.nachmark denilen yerde akşam 6 ya kadar türk restoranları ve ürünleri bulmak mümkün. yabancıların restoranlarının her yeri domuz kokuyor. dolayısıyla biz şinitseli nachmarkta ta akşam geç saatlere kadar açık bir türk restoranında yedik ve çok güzeldi. Hatta aynı restorarın yanında bir dönerci var. döner inanılmaz güzel ve ucuz. orayı da tavsiye ederim. aynı yağda hem domuz hem tavuk etini pişirmediklerini bilemeyeceğimize göre figlmüllere gitmedik. şinitseli Türk restoranında yedik ve Türklerin de bu işi gayet başarılı yaptıklarını gördük.
  .Kırmızı (sanırım U1 olması lazım. ayrıca o bölge Türklerin de yoğun olduğu bölge diye biliniyor)metronun son durağında eis saloon diye büyük bir dondurmacı var ve muhteşem. zaten önü kuyruk…özellikle fındıklı ve çilekli dondurmaları harika ötesi. üç aktarmayla dondurma yemeye gittik sadece.
  7. kent restoran da güzel ve bir çok çeşit yemek bulmak mümkün. ayrıca Kent’in olduğu yerde Türkiye’ye ait her türlü ürün satılıyor. zaten şehrin merkezi inanılmaz pahalı.

 • Benim de bu yaz için Berlin-Prag-Viyana-Budapeşte planım var. Araştırma yapıyorum aklıma takılan bir soruyu sormak istedim: Bahsi geçen ülkeler arası ulaşımı nasıl sağlamalıyım? Otobüs mü tren mi? Hangisi daha ucuza gelir ya da direk Interrail bileti mi almalıyım? Teşekkürler

  • Merhaba,
   Prag, Viyana arasında en ucuz ulaşım otobüs. Trenler biraz pahalı oluyor.

 • Zehra hanım, ben de eşimle Mayıs 2011’de Viyana’daydım.Stephansdom şehrin mihenk taşı, Schönbrunn Sarayı kesinlikle çok etkileyici ve görülmeye değer.Şinitzel için şiddetle Figlmüller’i tavsiye ediyorum, yakınında Griechenbeisl tavernası var, 15.yy’dan kalma, müdavimleri arasında Mozart, Beethoven, Schubert, Strauss, Mark Twain, Strauss varmış..Yine Viyana’ya gidince mutlaka görülmesi gereken Hundertwasser Haus var tabi.Ruprechtsplatz, Seitenstettengasseve Rabesteig civarında da güzel barlar var..

  • Bilgiler için teşekkürler, umarım gidecek olanların işine yarar.

 • Zehra Hanım teşekkur ederim verdiğiniz bilgiler için :)

 • merhaba, verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı yeni gidecek olanlar için.. Prag ile ilgili sitenizde bilgi aradım ama bulamadım yakın zamanda gitmeyi düşünüyorum bu şehirle ilgili elinizde bilgi varsa paylaşırmısınız ? sevgiler..

  • Merhaba Nese hanım,

   Prag’a birkaç yıl önce gittim ama henüz burada yazacak fırsatım olmadı. Şehrin içinde gidilecek yerleri bulmanız çok kolay. Charles Köprüsü ve bu köprünün altındaki sokak ile köprünün devamındaki eski şehir görülmesi gereken yerlerden. Birde katedrallerin olduğu tepeye çıkmalısınız. Zaten burası Charles köprüsünden gözüküyor. Prag dışında görülmesi gereken bir şehir de Bohemya bölgesinde bulunan Karlovy Vary. Merkez istasyondan buraya otobüsler kalkıyor 7-8 € ya gidebilirsiniz. Burayı görmeden dönmeyin derim. Birde Kutna Hora var. Buradaki kilisede Türk’lere ait izler ve hikayeler duyacaksınız. Her tarafı kafatası yığınları ile dolu bir kilise. Türk’lere ait hikayeyi orada dinlersiniz. Bir gece Prag’da mutlaka Ortaçağ gecesine katılın. Eski bir şatoda Ortaçağ müzik aletleri ile yapılan müzik ve gösteri eşliğinde çok keyifli bir gece geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Prag’ı boydan boya gezmek isterseniz 2 nolu tramvaya binip son durağından yine aynı tramvay ile geri gelebilirsiniz böylece tüm şehri bir çırpıda görmüş olursunuz.

Yorumunuz?