Uzak Ülkeler, Farklı Yaşam Alanları

8 Eylül 2015 · Hakkı Ceylan

Seyahat tutkusuna bir kez kapılanlar bir türlü yerinde duramayan çizgi film karakterlerine benzerler. Kafalarının arkasında sürekli engel olamadıkları ve olmak da istemedikleri bir “git” çağrısıyla yaşar ve genellikle de bu çağrıyı yanıtsız bırakmazlar. Diğer yandan seyahat için herkesin dürtüleri ve gerekçeleri farklıdır. Bu dürtülerin en güçlüsü herhalde yeni yerler görme isteğidir. Başka bir coğrafyayı tanımak ve keşfetmek, başka türlü bir yaşam ritminin içinde olmak, yeni insanları, yeni kültürleri, yeni alışkanlıkları yerinde görüp deneyimlemek seyahate çıkan birçok kişinin ortak güdüsüdür. Bunların içinde kimisi doğaya daha çok meraklıdır, kimisi ise şehirlere. Şehirlere meraklı olanlar açısından görülmesi gereken en önemli şeylerden biri her daim gidilen yörenin mimarisini yansıtan binalar, çevre düzenlemeleri ve yapılaşma biçimleridir.

Günümüzde yaygınlaşan Internet teknolojisi sayesinin seyahat severlere sunduğu en önemli yeniliklerden biri konaklama seçeneklerindeki artış oldu. Önceleri klasik otel-motel ile çadır ve benzeri ücretsiz konaklama biçimleri haricinde elinde seçenek bulunmayan yolcu artık gittiği yerde ücretli ya da ücretsiz olarak, orada yaşayan bir kişinin evinde konaklayabiliyor. Başta fiyat ve lokal bilgilerin el altında bulunması olmak üzere bu durumun sunduğu birçok avantaj var; ama birçokları açısından bu tarz bir konaklamanın en hoş tarafı, gidilen şehirdeki insanların yaşayış biçimlerini doğrudan gözlemleme imkânı sunması.

Normal bir turist, otelinden çıkıp şehrin turistik mekânlarını gezerek hiçbir özelliği ya da orijinal tarafı olmayan bir turist deneyimini yaşamakla yetinirken, böylesi bir konaklamayı tercih eden gezgin, bulunduğu şehir ya da ülkenin insanlarını daha yakından tanıyor. Burada yaşayan bir insanın günlük rutinleri nedir, nasıl bir hayatı vardır, ev dekorasyonu anlayışı nedir, yemeğini kaçta yer, dışarıya çıkınca nereye gider, turist tuzağı olmayan mekânlar hangileridir gibi sorulara da böyle bir tatil biçimiyle cevap vermek mümkün olabiliyor.

Bu tarz bir konaklamayı tercih etmenin bir başka güzel tarafı da insanların yaşam alanlarını görüp, gidilen yer hakkında daha kapsayıcı ve standart turist izleniminin dışında bir fikir edinmek. Tabii bu tarz bir evde kurulma ihtimali olan köklü dostluklar ve belki olası gönül ilişkileri de cabası.

Uzak Ülkeler, Farklı Yaşam Alanları

Seyahat tutkusuna bir kez kapılanlar bir türlü yerinde duramayan çizgi film karakterlerine benzerler. Kafalarının arkasında sürekli…

azgezmis.com

Yorumunuz?