Uçaklarda artık Hava Polisi olacak

1 Aralık 2017 · Hakkı Ceylan

Dünyada sadece bazı ülkelerde geçerli olan; sivil uçuşlarda silahlı güvenlik görevlisi bulundurma uygulaması artık ülkemizde de yapılacak.

Dün kabul edilen torba yasa tasarısının içerisine dahil edilen bu uygulama resmen kabul edilmiş oldu. Fakat halen konu üzerindeki tartışmalar devam ediyor. Özellikle de ateşli silahların havada kullanımı ile ilgili şüpheler dile getiriliyor. 

Tasarı Resmi Gazete’de yayımından sonra yürürlüğe girecek. Bu düzenlemeye göre, Türkiye tescilli sivil hava araçlarında Hava Polisi olarak da adlandırılan özel eğitimli silahlı güvenlik görevlileri bulundurulabilecek. Ülkemize uçuşu olan yabancı tescilli sivil hava araçlarında silahlı güvenlik görevlisi bulundurulmasına izin verilmesine, mütekabiliyet ilkesi saklı kalmak kaydıyla İçişleri Bakanlığı yetkili olacak.

Bu tip silahlı güvenlik görevlisinin görev, yetki ve sorumlulukları İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenecek. Uçaklarda güvenlik endişesi nedeniyle uygulamaya alınan bu tasarı henüz uygulamaya konmamış durumda.

Uçaklarda artık Hava Polisi olacak

Dünyada sadece bazı ülkelerde geçerli olan; sivil uçuşlarda silahlı güvenlik görevlisi bulundurma uygulaması artık ülkemizde de…

azgezmis.com

Yorumunuz?