Seyahat Ederken Verilerinizi Ve Cihazlarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

12 Ocak 2021 · Hakkı Ceylan

Teknoloji sayesinde artık çalışmak için bir ofise kapanıp kalmak zorunda değiliz: Seyahat halindeyken bile çalışmaya ve üretmeye devam edebiliriz. Aynı şekilde, bir yolculuğa çıkmak artık dünyadan belirli bir süre boyunca kopmamızı da gerektirmiyor: Yine teknoloji sayesinde, sürekli olarak çevrimiçi kalmaya devam edebiliyoruz. Ancak bağlantımızın hiç kopmaması ve çevrimiçi olmak için kullandığımız cihazları sürekli üzerimizde taşımak, bizi çeşitli güvenlik riskleriyle karşı karşıya bırakıyor. Bu risklerin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Peki, onlardan nasıl korunabileceğinizi biliyor musunuz? Bu soruların cevaplarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Ücretsiz Wi-Fi Kullanmak İyi Bir Fikir Olmayabilir

Seyahatiniz boyunca internete bağlanmak için pek çok ücretsiz seçenekten yararlanmanız mümkün olacak. Ziyaret ettiğiniz AVM, bir mola vermek için uğradığınız kahve zinciri ve hatta bindiğiniz otobüs dahi ücretsiz bir Wi-Fi bağlantısı sağlıyor olabilir. Bunları kullanarak internete kolayca bağlanabilirsiniz, ancak güvenli olduklarından emin misiniz? Herkesin kullanımına açık bağlantı noktaları pek çok güvenlik riskine sahiptir. Bu tip router cihazları, genellikle bağlantıları şifrelemezler. Bu da, HTTPS ile korunmayan web sitelerini ziyaret etmeniz durumunda girdiğiniz tüm bilgilerin (kullanıcı adı ve şifreler dahil) siber saldırganlar tarafından görülebileceği anlamına gelir. Üstelik bazı durumlarda, saldırganlar kendi ücretsiz bağlantı noktalarını kurup bunlara şüphe çekmeyecek isimler vererek, insanların doğrudan kendileri üzerinden internete bağlanmalarını sağlar: Tahmin edilebileceği gibi, bu oldukça ciddi bir güvenlik ve gizlilik sorununa neden olur.

Bu sorunu çözmenin en basit yolu, ücretsiz Wi-Fi bağlantılarını kullanmamaktır. Cep telefonunuzu bir mobil hotspot olarak kullanıp internete onun üzerinden bağlanmanız çok daha güvenli bir seçenek olacaktır. Ancak ücretsiz bir bağlantı noktası kullanmak zorundaysanız, muhakkak bir VPN hizmetinden yararlanın. VPN indir işlemi yapmak, bağlantınız için şifreli bir tünel oluşturur ve ek bir güvenlik elde etmenizi sağlar. Diğer bir deyişle, router cihazına olan bağlantınız şifreli hale gelir ve ücretsiz Wi-Fi bağlantılarının en büyük güvenlik açıklarından biri kapanmış olur.

Cihazlarınızın Otomatik Bağlantı Ayarlarını Kontrol Edin

Kullandığımız cihazların büyük bir bölümü, pratik ve kolay bir deneyim sunmak için otomatik bağlantı seçeneklerine sahiptir. Örneğin cep telefonunuzun bluetooth bağlantısı genellikle daima açıktır ve gelen eşleşme taleplerini otomatik olarak görüntüler. Dizüstü bilgisayarınız bir kez bağlandığı bir ağı hatırlar ve menzil içine girdiğinde kendiliğinden bağlanmaya çalışır. Tüm bunlar çeşitli güvenlik sorunlarına neden olur: Örneğin bilgisayarınız güvensiz bir Wi-Fi noktasına otomatik olarak sizin haberiniz bile olmadan bağlanıp veri transferine başlayabilir. “Bluesnarfing” denen bir yöntemle, bluetooth eşleşme özelliğini kötüye kullanıp cihazlara (yine sizin haberiniz olmadan) bağlanabilmek mümkündür. Siz seyahat ederken ve bilgisayarınız ile cep telefonunuzu kullanmazken bile, bu cihazların hayatı kolaylaştırmak için sundukları özellikler siber saldırganlar tarafından kötüye kullanılabilir. Neyse ki bu risklerden kurtulmak çok zor değildir: Cep telefonunuzun bluetooth bağlantısını daima kapalı tutun ve sadece kullanacağınız zaman açın. Bilgisayarınızın ise hiçbir ağı “hatırlamasına” izin vermeyin: Bir ağa olan bağlantınızı sonlandırdığınızda, o ağı “unutmasını” sağlayın.

Tüm Cihazlarınız İçin Açılış Şifreleri Belirleyin

Seyahat ederken cihazlarınızı kısa bir süreliğine olsa da gözden kaybetmek kolaydır: Bir kahve almak için giderken cep telefonunuzu masada unutabilir veya dizüstü bilgisayarınızı otobüs koltuğunda açık halde bırakıp uykuya dalabilirsiniz. Her halükarda, kısa bir süreliğine dahi kontrolünü yitirdiğiniz cihazlar üçüncü kişiler tarafından kötüye kullanılabilir. Saldırganın illa cihazlarınız çalıp kaçması gerekmez: Bazen, sadece birkaç dakika içinde onun kontrolünü uzaktan ele geçirmesini sağlayacak bir yazılım ve/veya uygulama yükleyebilir. Bu sorunu yaşamamak için, kısa bir süre sonunda (örneğin 30 saniye) cihaz ekranının otomatik olarak kapanmasını ve yeniden açılmak için şifre talep edilmesini sağlamanız gerekir. Tüm modern cihazlar bu ayarlara sahiptir ve güvenliğiniz için onları kullanmanız gerekir: Sırf “zaman kaybettirdiği” için şifre kullanmamazlık etmeyin.

Seyahatiniz Sırasında Bunlara da Dikkat Edin

  • Cihazınızın konumunun uzaktan bulunmasını sağlayan özelliği muhakkak açın. Bu özellik, kayıp veya hırsızlık durumlarında cihazınızı uzaktan kilitlemenizi ve hatta sıfırlamanızı da sağlayacaktır.
  • Yurtdışına seyahat edecekseniz, yerel gümrük yasalarına muhakkak önceden göz atın: Bazı elektronik cihazları o ülkeye sokmanıza izin verilmeyebilir.
  • Cihazlarınızı sadece biyometrik yöntemlerle (örneğin parmak izinizle) değil, klasik bir şifreyle de koruma altına alın.
  • Kişisel ve hassas verilerinizi cihazlarınızda değil bulutta depolayın. Bulutta depolanan verilere erişmek için de çift faktörlü doğrulama kullanın.
  • Ziyaret edeceğiniz ülkenin ekonomik koşullarını da dikkate alın. Halkın büyük bir bölümünün ekonomik zorluk içinde yaşadığı ülkelerde pahalı ve gösterişli elektronik cihazlar kullanmak çeşitli sorunlar yaşamanıza neden olabilir.
  • Seyahatiniz boyunca kullandığınız cihazlarda “otomatik tamamlama” özelliğini devre dışı bırakın. Yani cihazlarınızın şifrelerinizi hatırlamamasını ve web sayfalarındaki formları otomatik doldurmamasını sağlayın. Hatta seyahat süresince internete sadece gizli modda (incognito) bağlanmak en doğrusu olacaktır.
  • Bu ipuçlarıyla seyahatinizi hem keyifli, hem de güvenli hale getirebilirsiniz. Hayatınızı kolaylaştıracak bazı özelliklerden taviz vermeniz gerekecekse de, karşılığında çok daha güvenli bir deneyim elde edebileceksiniz. Modern bir dünyada çevrimiçi güvenliğiniz de en az fiziki güvenliğiniz kadar önem taşıyor: Her ikisini de korumak için gereken tüm tedbirleri almalısınız.
Seyahat Ederken Verilerinizi Ve Cihazlarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Teknoloji sayesinde artık çalışmak için bir ofise kapanıp kalmak zorunda değiliz: Seyahat halindeyken bile çalışmaya ve…

azgezmis.com

Yorumunuz?