San Francisco

2 Ocak 2009 · Zehra Arslan

On yıl kadar önce, bir Eylül akşamı, arkamda unutulmaz 17 Ağustos depremini bırakarak San Francisco’ya uçtum. Biraz uzun soluklu bir seyahat planlamıştım, planladığım gibi de oldu. 6 ay boyunca San Francisco’ da kalıp, California’ da bir çok yeri görüp bir çok arkadaş edindim. Fakat ilginçtir dil okulundaki öğretmenimden başka Amerika’lı bir arkadaşım olmadı. Amerika’nın birçok yerinde ama özelliklede California bölgesinde Uzakdoğu’lu ve Güney Amerika’lı çok sayıda insan yaşıyor.Benim tanıdığım insanlar da Japon, Koreli, Çinli, Meksikalı, Perulu, Maccaolu ve İspanyollardan oluşuyordu.

San Francisco’ da Bay Area denilen, San Mateo’da kaldım. Burası merkeze trenle yarım saat sürüyor. Amtrak denilen yarım saatte bir kalkan trenle, San Francisco ile Bay Area arasını gidip gelebilmek mümkün oluyor. Amerika’da arabanız yok ise mesafeleri aşmak pek kolay değil. Ucuz petrol ve yüksek alım gücü bir araya geldiğinden her evde mutlaka araba var. Benim orada olduğum dönemde 45 lt’lik bir depo 10 dolara doluyordu, şimdi de çok farklı olduğunu sanmıyorum. Orada bir turist olduğunuzda yürüyebildiğiniz kadar çok yürümeyi tercih etmelisiniz. Çünkü San Francisco’ nun her yanı ayrı güzellikde ve bunu en iyi yürürken keşfedebilirsiniz. San Francisco’ nun meşhur tepelerinden birinin başına gelip, yüzünüzü okyanusa doğru dönüp yürümeye başlayın bu yolun sonunda çıkacağınız yer Fishermen’s Wharf olacak. Burası benim en sevdiğim yerlerden biri. Okyanusun kıyısında güzel restaurantların olduğu ve enteresan hediyelik eşya satan dükkanların sıralandığı uzunca bir cadde. Size burada yengeç çorbası içmenizi tavsiye ederim. Özel yapılmış yuvarlak ekmeklerin içini çıkararak yengeç çorbası dolduruyorlar. Oda içilirmi demeyin, yengeç oldukça lezzetli, ben de bunu Amerika’da öğrendim. Bu caddede kendine bushman diyen bir kişi elinde tuttuğu büyük bir çalının arkasına saklanıyor ve tam biri yanından geçerken bu büyük kütle çalı hareket ediyor. Birçok insan çığlıklar atarak kaçıyor tam o sırada çalının arkasından gülerek çıkan bir kişi sizi korkuttuğu için sizden para istiyor ve geçimini bu sayede sağlıyor. Zaman zaman para vermek yerine kızıp giden insanlar da oluyor elbette.

Okyanus kenarındaki Fishermen’s Wharf’ın sonunda bulunan Pier 39 mutlaka görülmeli burası okyanus üzerine inşa edilmiş, küçük teknelerin yanaştığı ve yemek yenecek küçük yerlerin olduğu sevimli bir mekan. Güzelliği her yerin ahşap olmasından kaynaklanıyor sanırım. Pier 39’ un yan tarafında bir sürü fok balığı göreceksiniz. Foklar çok turistik olmuşlar, fotoğraf makinanız ile yanlarına kadar gitmenize izin verdikleri gibi size değişik pozlar da veriyorlar. Bize sevimli gelen bu balıklar oradaki balıkçılar için biraz kabus oluyormuş, onların ağlarını parçalayıp tutukları balıkları çalıp yedikleri için zaman zaman yasak olmasına rağmen balıkçılar fokları öldürüyorlarmış.

Fishermen’s Wharf’dan kafanızı kaldırıp yukarı baktığınızda Coit Tower binasını göreceksiniz. Buraya yürüyerek gidip tepeden San Francisco manzarasının tadını çıkarıp, güzel fotoğraflar çektikten sonra kuleye çıkıp içinide gezebilirsiniz. Coit Tower, Telegraph Hill dedikleri (telgraf tepesi) yere 1933 yılında bir hayır severin San Francisco’nun güzelleştirilmesi için bıraktığı miras ile inşa edilmiş 63m yüksekliğinde bir kule. Kulede çok ilginç birşey olduğunu söyleyemem en azından benim için öyleydi, ancak yukarıda da yazdığım gibi panaromik fotoğraf için güzel bir mekan.

Fishermen’s Wharf’ın başlangıcında San Francisco’in simgesi olan Cable Car’ın başlangıç durağı var. Hala eski günlerde olduğu gibi Cable Car başlangıç durağına geldiğinde insan kuvvetiyle raylar üzerinde geriye doğru çevriliyor ve tekrar kentin yokuş sokaklarına geri dönüyor. Cable Car ile bir şehir turu yapmak oldukça keyifli, ağır ağır tepeleri aşması ve tamda yokuşun ortasında durması arkanıza dönüp baktığınızda size Golden Gate köprüsü ve meşhur Alcatraz hapisanesini görme şansı veriyor. Kimsenin kaçamadığı Pasifik Okyanusu kıyısındaki bu hapishaneye Fisherman Wharfs’dan tekneler kalkmakta. Çok sevimli bir yer olmamakla birlikte görülmeli derim. Etrafında dolaşan sürülerce köpek balığı yüzünden buradan kimse kaçamamış. Burada fazla zaman harcamadan şehrin içinde dönelim ve en eğlenceli sokaklardan biri olan Market Street’e gelelim. Burada hiç görmediğiniz kadar evsiz insanı bir arada göreceksiniz. Hepsinin elinde birer tane tekerlikli alışveriş arabası içinde kedileri veya köpekleri ve bir tane battaniye ile kendilerini kaldırımlarda istirahat halinde göreceksiniz. Devlet onlara aylık $400 yardım veriyor fakat çoğu ilaç veya uyuşturucu kullandığı için bu para hemen bitiyor. Bu sokağın kaldırımlarında yürürken dikkatli olmalısınız çünkü her an bir insan dışkısına basabilirsiniz. “Bu mu eğlenceli yer” dediğinizi duyar gibiyim, değil tabiki ama bu manzaralar benim beynimdeki güçlü ve büyük Amerika simgesini yerle bir etti. Market caddesi bir çok mağazayı bir arada bulabileceğiniz güzel bir yer. Özellikle her tür markanın satıldığı Rose isimli bir mağazayı sakın olaki atlamayın. Burada en ünlü markaların tek kalan veya az defolu ürünlerini sudan ucuza bulacakınız. Üstelik ayakkabıdan, gözlüğe, ev eşyasından, giyime, aklınıza ne gelirse burada satılıyor.

San Francisco karışık bir yer olduğu için her ülke insanı kendince bir şeyler yapıyor. Çinli’lerde küçük bir China Town kurmuşlar caddeden içeri girdiğinizde kendinizi Çin’de hissediyorsunuz satıcılar Çinli, binalar Çin mimari anlayışına göre inşa edilmiş. Keyifle gezilecek binbir çeşit Çin ürününün satıldığı bir yer. Farklı bir şeyler görmek isteyenler, biraz daha marka ürünlerin satıldığı şık görüntülerin olduğu Union Square’e yönelebilirler. Burada alışveriş yapmasanız bile güzel mağazaların içinde belki bir süre dolaşmak hoş olabilir.

Lombart Street - www.azgezmis.com

Bahar aylarında çiçeklerin açtığı ve ilginç bir görüntüye sahip olan Lombart Caddesi fotoğraf severler için veya değişik şeyler görmeyi sevenler için hoş bir yer. Bu cadde oldukça yokuş ve görebileceğiniz en keskin virajların arka arkaya sıralandığı birini dönemeden ötekinin başladığı bir yer. Orada 20 dakika kadar durursanız arabaların dönerken çıkardığı seslerden başınız dönebilir. Karşıdan baktığınızda sarmal bir görüntünün arasında rengarenk çiçeklerin olduğu ilginç bir cadde. Buradan Alamo meydanındaki Victorian’s houses dedikleri Victoria stili inşa edilmiş yanyana bizim anlayışımız ile villa tarzındaki güzel evleri dışarıdan görüp bir kaç fotoğrafını çekebilirisiniz. Evler 1840 ile 1850 yılları arasında inşa edilmiş. Bugün oldukça bakımlı ve rengarenk boyanmış durumdalar. Evlerin hemen karşısında güzel bir park var oradan tüm evleri hatta birazda San Francisco’yu almanız mümkün. Buraya yakın olan ve mutlaka gitmelisiniz diyeceğim bir başka mekan Haight-Ashbury. Burası 60’lı yılların Hippi gençliğinin mekanı, bugün ise bir çok mağazada ikinci el yada kullanılmamış enteresan ürünlerin satıldığı ve aradığınız ama bulamadığınız geçmiş zamana veya günümüze ait bir çok film ve müzik ile ilgili CD,VCD bulabileceğiniz ve bunları ucuza alabileceğiniz bir mekan. Orada dolaşırken etrafdaki insanlar, dükkanların eski görüntüleri, müzikler, kıyafetler size başka türlü duygular yaşatıyor. Burayı mutlaka görmelisiniz.

Victorians Houses - www.azgezmis.com

Amerika’ya gidip meşhur Golden Gate köprüsünden geçmemek olmaz değil mi? Çoçukluğumdan beri görme hayalini kurduğum 1km’den biraz uzun olan köprüden sonunda geçtim. Fakat asla boğaz köprüsü gibi güzel bir manzara olmadığını hemen söyleyeyim. Köprüyü geçince Vista Point denilen noktadan San Francisco’yu seyredip birkaç fotoğraf çekebilirsiniz. Köprünün öbür tarafında Sausalito adında küçük bir tatil kasabası var. Buradaki bazı insanlar yüzer evlerde yaşıyorlar. Bu evler oldukça güzeller hepsi ahşapdan yapılmış, küçük ve sevimlier. Sausalito merkezi resim galerileri güzel yemek yenecek mekanların olduğu görülmesi gereken yerlerden biri. Arabanız yoksa buraya Fishermen’s Wharf’dan veya Embarcadero’dan tekne ile gelebilirisiniz.

Golden Gate - www.azgezmis.com

En renkli flamaların bulunduğu yeri görmek için ise Pasifik kıyısındaki Castro’ya gitmelisiniz. Burası seçimlerini gay olarak yaşamaktan yana kullanmış olan insanaların yaşadığı bölge. Oldukça da lüks evlerin olduğu nezih bir semt. Kendilerinin gay olduğunu ilginç ve hiç çekinmeden anlattıkları bir yöntem var. Evlerinin camına gökkuşağı renginde flamalar asıyorlar. Sizde o evde bir gay yaşadığını bu sayede anlamış oluyorsunuz. Sokaklarda el ele tutuşmuş bir çok çift oldukça özgür hareket ediyor. Eee tabi burası özgürlükler ülkesi Amerika öyle değilmi, başka ülkelerin özgürlüğünü alıp kendi ülkesinde yaşayan insanlara bolca dağıtıyor anlaşılan.

Amerika çok büyük bir ülke California bile çok büyük bir eyalet be nedenle anlatmakla bitmiyor eminim benim gördüğüm ama burada anlatmayı unuttuğum bir sürü güzel yer vardır. Son olarak konaklamaya değinmek istiyorum. Çok çeşitli seçenekler var. En pahalı otelden en ucuzuna konaklayabilirsiniz. En ucuz bulacağınız yerler hostel denilen bazen tanımadığınız insanlar ile aynı odada kalmanızını gerektiriyor. Burada geceliği $10′ a bile kalabilirisiniz. Yanlız çok temizlik beklemeyin.

San Francisco

On yıl kadar önce, bir Eylül akşamı, arkamda unutulmaz 17 Ağustos depremini bırakarak San Francisco’ya uçtum….

azgezmis.com

Yorumlar

 • Haziran 2016’da (13-26 haziran) SF’ye tatile gitmeyi planlıyoruz Zehra Hanım. Bu tarihlerde mi gitmeliyiz yoksa Ağustos’a mı kayalım? Haziran çok soğuk olmaz sanırım değil mi? Yani aslında bir çok cevap okudum bu konuda üstteki sorularda lakin teyit amaçlı bir kez daha duyayım istiyorum . Teşekkürler şimdiden..

  • San Francisco çok soğuk bir yer değil. Haziran ayında rahatça gidebilirsiniz, zaten kış aylarını da tek bir montla geçiriyorlar.

 • Merhaba , eylül ayinda staj icin SF ‘ya gidiyorum benim sorum türkler en cok hangi bölgede kaliyorlar ve türk camisi var mi helal gida sorun olur mu ?
  Saygilar

  • Merhaba, SF’da Türkler bir çok yerde karşınıza çıkabilir. San Mateo taraflarında yaşayan bir kaç Türk ailesi ile tanışmıştım. Cami var orada yaşayan bir çok müslüman olduğu için merkezde yapılmış bir kaç cami mevcut. Yemek konusunda sorun yaşamazsınız. Bir çok alternatif yemek seçeneği var bazı yerlerde sebze yemekleri bulabilirsiniz.

 • Merhabalar Zehra hanım, anlatımlarımız için teşekkür ederim, Temmuz ayında ELI de 3 aylığına dil eğitimine gitmeyi planlıyorum, okul hakkında bi bilginiz veya tavsiyeniz var mı? ELI dil okulunun çevresi temiz düzgün bi muhit midir? Okul Birde ortak öğrenci evinde kalmamızı sağlayacak, aylık1000$ sizce fiyat uygun mu? Sizin bu kurs çevresinde konaklama için alternatif tavsiyeniz olur mu? Biliyorum biraz uzun oldu, malum dilinde çok bilmediğim için birçok konuda tedirginliğim var.

  • Merhaba Murat Bey,
   sanırım okulunuz Market Caddesine yakın. Akşamları Market Caddesi, İstanbul, Beyoğlu’nun arka sokaklarına benzer. Gündüzleri pek sorun değil ama geceleri orada bulunmak sorun yaratabilir. Genelde madde bağımlısı evsizlerin yaşadığı yerdir. SF’de ev kiraları yüksek çünkü silikon vadisi fiyatları artırıyor. SF içinde 2500 , 3000 USD olan fiyatlar. Banliyölere gittiğinizde 1500 USD’ye düşüyor. Bu durumda kalacağınız evin nerede olduğunu bilmediğim için fiyatın yüksek ya da normal olduğu konusunda bir şey diyemiyorum. Tek bir odada kalacaksanız çok daha uygun fiyata bir yer bulmanız mümkün.

 • Merhabalar Temmuz ayında San Francisco’da dil okuluna gideceğim. Hava nasıl oluyor kışlık eşyalar mı götürmeliyim yoksa yazlık mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Ayla Hanım,
   San Francisco genelde sıcak ancak okyanus kenarında olduğu için rüzgar üşütüyor bazen. Yanınıza kalın bir şeyler almak işinize yarayacaktır.

 • merhaba zehra hanım,
  İlk yurt dışı deneyimim 2 ay sonra 7 günlüğüne gideceğim SF olacak. Hem de tek başıma :( 7 günde dediğiniz yerleri yürüyerek gezebilir miyim? yoksa ben de tura mı katılayım? Bir de booking de araştırdım. Post street te USA Hostels diye bir hostel var hem uygun fiyata hem güzel yorumlar yapılmış. 4 kişilik odada kalmayı planlıyorum. Tavsiye eder misiniz? Güvenli olur mu?

  • Merhaba Ercan Bey,
   Amerika ve özellikle de SF oldukça kozmopolit yer. Odada çok fazla değerli eşya bırakmamanızı tavsiye ederim. Akşamları Fisherman güvenli bölgedir ama bazı sokaklar hava karardığında güvensiz olabiliyor. Örneğin Market Street ve Turk Street. Buralarda zenciler geceleri tehlike içeriyorlar. Oakland tarafına geçerseniz yine hava kararmadan dönmenizi tavsiye ederim. Ancak bunları yazdığım için çok güvensiz bir yer olduğunu düşünmeyin. İstanbul kadar güvensiz yada her büyük şehir kadar güvensiz. Şimdiden iyi tatiller.

 • merhabalar, ben san francisco yerlesmeyi dusunuyorum esimle birlikte ama oralari gormek istiyoruz onden burasi ile ilgili bilgileri toplanip arastirip gitmeyi planliyoruz suanda amerikadayiz is ortamlari nasil ev fiyatlarina bakiyoruz iste oyle bir macera ve yeni yerler kesfetmek istiyoruz oralari gezip gorenlerin yorumlarini her zaman dinlemek isterim cok tskler

 • Merhaba arkadaşlar;
  SF ya dil okulu için gitmeyi düşünüyorum akrabam da var orada o iş konusundada yardımcı olacak.Şimdi bazı yorumları okudum dil okulu için gidilmez falan diyorlar ne diyorsunuz yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada akrabam san mateo daymış.Birde orda parttime çalışarak ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar para kazanabilirmiyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba Özdemir bey,
   Amerika’da yarım zamanlı çalışabilmek için Türkiye’deki Amerikan konsolosluğuna başvuruda bulunup öğrenci vizesi almanız gerekiyor. Bunun için kayıt yaptırdığınız okulun belgeleri gerekli. San Mateo merkezin biraz dışında kalan bir yerleşim yeri. San Francisco merkeze buradan trenle ulaşabilirsiniz. Bu da yaklaşık 25 dakika sürüyor.

 • Sanfransisco’da Sunnyvale’de part time çalışmak üzere arkadaşım 6 aylığına gelecek.Şu an ona oda yada studio daire bakıyorum.Kendisi Sunnyvale’de değil sanfransisco merkezde biryerde kalmak istiyor.Bildiğiniz güvenilir web sitesi varsa alabilir miyim?Yada nerede ev ler hem temiz hem semizdir.Uzak durulması gereken bölgeler nerelerdir?Birde ortalama kiralar merkezde nasıldır?Aylık ne kadar asgari harcanır?Deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim ki gittiğimizde Amerikayı yeniden keşvetmek zorunda kalmayalım:)

  • Merhaba,
   daire kiralamak için bildiğim bir web sayfası yok malesef. Ancak merkezde geceleri pek güvenli olmayan yerler arasında Market Caddesi ve Turks Caddesi geliyor. Kiralar merkezde yüksek. Stüdyo tipi bir ev 1500 dolar civarında sanırım. Ancak Hillsdale gibi banliyölere gidilirse bu fiyata 2 oda salon yüzme havuzlu bir ev kiralanabiliyor. Bölgede çok sayıda Türk yaşıyor mutlaka birinden yardım alırsınız.

 • Herkese selam,2007 yılında 6 ay SF’de kaldım.Önerebileceğim 1 haftalık bir gezi için ok, ama dil okulu,universite veya yaşam boyu kalmak için şiddetle uzak durulmasını tavsiye ederim SF’den.Hayalleriniz kırılmasın isterim.

 • Mehmet bey, duygularını harika dile getirmişsin. Gercektende öyle. Size katılıyorum. Almanya da basarılar dilerim.

 • San Franciscoda doğdum berlinde büyüdüm hamburgta yaşıyorum. Ama hiçbiri babamın ve annemin memleketi olan konyanın yerini tutamaz.

 • Çok teşekkürler,

 • Market ile 5 nci Caddenin kesiştiği yerde Ross Mağazası
  İyi eğlenceler

 • Zehra hanım, yerini hatırlıyormusunuz. Market Caddesi büyük bir cadde. Nereye yakın.. Sokak adı da olabilir.. Çok güzel anlatmıssınız bu yuzden gitmek istedim.. Ayrıca Merkeze en yakın ve tavsiye edebileceğiniz Outlet varmıdır.. Çok teşekkürler,

  • Malesef yakinlarindaki sokağın adını hatırlamıyorum. Ancak mağaza bir sokağın köşesinde ve çok biliniyor. Market Caddesinde sorarsaniz mutlaka göstereceklerdir.

 • Zehra hanım merhaba, Market caddesindeki Rose mağazasını internetten araştırdım ama bulamadım. Sizde internet adresi olabilirmi.. Çok teşekkürler,

  • Neslihan hanım,
   malesef bende web adresi yok.

 • Elinize sağlık, nerden bilgi edinebilirim derken çok faydalı bilgiler edindim san fransisco hakkında 2 hafta sonra nasipse san fransisco dayım bahsettiğiniz yerleri görmek için sabırsızlanıyorum…:=)

 • Zehra Hanım, yazdıklarınız tam anlamıyla dört dörtlük. 6 yıl san francisco da yaşadım. Yazdıklarınızın tamamına şahit oldum. San francısco yu çok güzel anlatmışsınız. Kolay gelsin.

  • Nihat bey,
   sizin 6 yılınızı buraya sığdırabilmişsem ne mutlu bana, çok teşekkürler.

 • Merhaba Zehra Hanım
  İlginiz için teşekkürler.
  Bana şans dileyin:)
  Hoşçakalın

 • Merhaba Zehra Hanım;
  Uygun fiyatlı ve güvenilir yerlerle ilgili bir kaç adres gönderebilir misiniz,mümkünse?Böyle yerlere nasıl ulaşabilirim?Elimde bavulla dolaşarak , gittiğim zaman, yer bulabilir miyim:)Yoksa mutlaka buradan mı ayarlamalıyım?
  Cevabınızı görünce mutlu oldum.Beni rahatlattınız
  Teşekkür ederim.
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Yasemin hanim,

   size gec cevap yaziyorum ve malesef kalacak yer konusunda cok bilgi veremeyecegim. Ben orada akrabalarimin yaninda kaldim.
   Ancak Booking.com sitesinden bir cok secenek bulabilirsiniz.

 • merhaba,san francisco da kalacak yer arıyorum(iki hafta sonra gideceğim)
  bahsettiğiniz fisherman warf bölgesindeki karavan lar daima kalmak için
  nasıl?güvenli mi?fiyatları nasıl?açıkçası çok ilgimi çekti.

  • Merhaba,
   Fisherman Warf bölgesinde karavan görmedim başka bir yazı ile karıştırmış olabilirmisiniz. Ama kalabileceğiniz çok uygun fiyatlı bir çok yer mevcut emin olun.

 • merhaba, bence otel odalarina bakin, bazi otellerde odalari uzun süreli tuttuğunuzda çok cazip indirimler yapabiliyorlar, ben yan odamda yaşayan bir amerikalı biliyorum mesela. üstelik evin sorunlarıyla ilgilenmiyorsunuz ve odalarda mikrodalga fırın bile oluyor. birde fisherman warf bolgesinde kiralik karavanlar vardi bilmem işinize yararmı.

 • Merabalar,ben SF da dil eğitimi almak için vize işlemlerimi yaptırıyorum bi aksilik çıkmazsa ksaım başından SAn Francisco da olacağım sormak istediklerim var tabiki hala buralardamısınız:P?

  • Ersel bey,

   şu anda Türkiye’de yaşıyorum ama öğrenmek istediklerinizi yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 • merhabalar,
  bende suanda San Franciscoda yasiyorum.Zehra haniminda anlattigi gibi gercekten cok guzel sehir.Eger ki bende anlatmak isteseydim bunlari yazardim.Golden Gate koprusunude ayrica yorumuna katiliyorum Zehra hnm.Asla bizim Bogazici koprusunun verdigi o inanilmaz guzelligi sergilemiyor.Ve gene elle calisan trenlerde cok ilginc gerekten :)
  ve eger gitme sansiniz varsa enazindan bier kez gorulmesi gerekn bir yer diye dusunuyorum…

  sevlilerle
  Nilgun Duman

  • Merhaba Nilgun hanım,

   benim abimde hala SF Bay Area kısmında yaşıyor. Bu durumda belki bir daha oraları görme fırsatım olur. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 • Teşekkürler..Bart ile SFO dan şehir merkezine gelmeyi düşünüyorum. Tek olacağım için en uygun yol bu sanırım. SF’da metro yokmu?? Peki gezmek için ille araba mı kiralamalıyım? sormak istedigim baska seyler de var bana mail gönderirmisiniz?

 • merhaba Zehra Hanim, bu paylaşımınız için teşekkürler. Bu ay (eylül) içinde gitmeyi planlıyorum. Havalananından şehre nasıl gelebiliriz? Gece uçağım ineceği için metro güvenlimidir? Gece San Francisco sokaklarının pek güvenli olmadığını duydum bu konudaki deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  • Merhaba Ahmet bey,
   SF’da her büyük şehir kadar güvensiz. Hava karardığında özellikle market caddesinin arka tarafları ve Turk caddesi pek tekin olmuyor. Orasıda Istanbul’dan biraz kademe daha tehlikeli diyebilirim. Malesef SF’da metro yok. Amerika’da büyük çoğunluğun arabası olduğu için ulaşım şartları pek iyi değil. Havalimanından taksi ile şehre gitmek pahalı olabilir çünkü şehrin biraz dışında eğer bir kaç kişi olacaksanız shuttle bus dedikleri araçları kullanabilirsiniz. Fiyatları ve detayları bulacağınız sitenin adresi http://www.sftravel.com/shutl.html
   Size şimdiden iyi yolculuklar diliyorum.

 • http://www.sanfranshuttletours.com/san_francisco_tours.htm tur şirketinin web adresi bu.İçerisinde birden fazla tur var.Bizim katılmış olduğumuz tur 65 dolarlık 5 saatte hızlı bir şekilde gezdiren turdu.Fiyatları değişken binlerce tur var eğer zamınız bol ise internetten araştırıp katılmanızı tavsiye ederim.

 • Yorumuma cevap yazdığınız için teşekkür ederim Zehra hanım.İnternetten uzun bi araştırma sonucu 65 dolara bir tur ayarladık ve San Francısko’da göre bileceğimiz bütün yerleri gezdirdi.Sadece Alkatraz hapisanesine giremedik yanından bi vapur vasıtasıyla görebilmemiz mümkün oldu.Dediklerinizde haklısınız yüriyerek gezmek en doğrusu olacaktır mimarisi ve her sokaktaki varklı dünyası sizi cezbediyor.Ama kısa süreliğine gidecekler var ise 1 2 veya 3 gün gibi,o arkadaşlara tavsiye gezmeniz çok zor kesinlikle bir tura katılın.

  • Burak bey,
   buraya seyahat firmasının irtibat adresini yazabilirmisiniz. Bundan sonra gidecek olan kişiler belki faydalanabilirler.

 • Şu anda San Francisco dayım.Bir tura katılmak istiyorum ama onlarca tur var ve güvenemiyorum eğer tavsiye edebileceğiniz bi firma ve kişi varsa yaza bilirseniz sevinirim.

  • Burak bey,

   nereye gitmek istediğinizi bilemiyorum. Bunu yazmış olsaydınız size belki bir tavsiyem olurdu. Ancak size tur yerine kendi başınıza gitmenizi tavsiye ederim. Bu sayede çok daha fazla yer görme imkanınız olur.

 • Ordaki iniş gerçekten çok güzel olmuş :) Zigzaglı. Acaba arabalar nasıl iniyor? :P

  • Yazımda da belirttiğim gibi arabalar bu yoldan inerken müthiş gıcırtılar çıkarıyor :)

Yorumunuz?