Pokhara

18 Ocak 2013 · Zehra Arslan

Nepal’e geldiyseniz biraz yolu gözü alıp Pokhara’ya uğramalısınız. Pokhara ile Katmandu arası yaklaşık 210 km. Bu kadar mesafeyi ne kadar zamanda gidersiniz… Taş çatlasa 2-3 saatte değil mi? Nepal’de bunu iki veya üçle çarpmalısınız. Yolda çok trafik yoksa bu mesafe 4-5 saat sürüyor. Daha önce Chitwan’ı yazarken de yolların çok kötü olduğunu anlatmıştım. Yine aynı kötü yollardan ve güzel köylerden geçerek Pokhara’ya doğru yol alacaksınız.

Buraya insanların gelmesinin en büyük sebebi Himalayaların en güzel görüntüsünün buradan görülüyor olması. Bir miktar da Everest doruğunun görülmesi elbette. Bu görüntüleri görebileceğiniz en güzel saatler sabah saatleri. Kahvaltı öncesi saat 06:00 gibi Phewa gölünün kenarında olursanız ve hava da açıksa gölün içinde bire bir yansımaları ile Himalaya’ların bir kısmını ve Everest’i fotoğraflamanız mümkün. Gölün kenarında yerel halktan bir çok kişi de objektifinize takılacaktır. Sabahları hediyelik eşya satıcıları dahil bir çok kişi orada oluyor.

Sabah çekiminden sonra kahvaltıya gidebilir ve sonrasında gölde kayıklarla bir saatlik bir gezinti yapabilirsiniz. Bu gezinti sırasında da göl üzerinde fotoğraf çekimine devam elbette. Sabah erken saatlerde, bir başka seçenekde barış pagodasına çıkmak. Buradan da gölün bütününü ve dağları görebilirsiniz. Eğer Pokhara’da iki gününüz varsa bir sabahını Sarangkot’a çıkmak için ayırabilirsiniz. Burada yamaçlarda göreceğiniz hala geleneksel şekilde yaşayan köylerde fotoğraf molaları verip zirveye ulaştığınızda da güzel bir göl ve Pokhara manzarası ile karşılaşacaksınız. Pokhara’da yine bol vaktiniz varsa Devis Şelale’sini de görülecekler listesine alabilirsiniz.

Pokhara’nın göl kenarından başka fotoğrafçıların ilgisini çekecek güzel bir eski şehri var. Purano denen bu bölge bir zamanlar bir ticaret merkeziymiş. Yapılmış olan binalar da bu amaçla inşa edilmişler. Ancak ilerleyen yıllarda bu özelliğini kaybetmiş. Şu anda binaların bir çoğu konut olarak kullanılıyor. Binalar oldukça estetik görünümlü kırmızı tuğlalardan inşa edilmişler. Kapı önlerinde mutlaka oturan bir yaşlı kadın ve çocuğa rastlarsınız ve bu insanlar oldukça renkli kıyafetler içindeler. Gülümseyerek yaklaşmanız fotoğraf çekebilmeniz için yeterli. Bu sokaklara en az 2 ila 3 saatinizi ayırın derim.

Gün battıktan sonra ise Pokhara’da alışveriş zamanı başlar. Dükkanlar uzun saatler açık kaldığı için gün boyu fotoğraf çekip ışık gittikten sonra alışveriş ile ilgilenebilirsiniz. Tabi altın kural pazarlık. Söyledikleri rakamı asla kabul edip hemen ödeme yapmayın. Bunu bu şekilde yazmak her ne kadar hoşuma gitmesede bedelinin üzerinde para ödemek de hoşuma gitmiyor. Nepal oldukça ucuz bir ülke ancak sizin turist olduğunuzu anladıklarında fiyatlar hemen 4-5 katına yükseliyor. Bedelinin üzerinde fiyat ödemek oldukça rahatsız edici. Mağazalarda bütün ünlü spor markalarının iyi taklitlerini bulabilirsiniz. Bu malların bir kısmı Çin malı bir kısmıda Nepal’da üretilmiş. Nepal’de üretilenlerin kalitesi Çin’e göre nispeten daha iyi. Ödediğiniz cüzi bedeli düşünürseniz bir süre kullanıp atmak için çok düşünmeden alabileceğiniz ürünler. Bu tip alışverilerinizi yapmak için Katmandu’da Tamel veya Pokhara en uygun yer.

Konaklamaya gelince Pokhara’da 10 USD’den başlayan fiyatlarla bile kalacak bir yer bulursunuz. Ancak bu tip bir yer çok hijyen olmayacağı için biraz daha limiti artırarak 25 USD’ye iyi bir otelde kalabilirsiniz. Yemek işine gelince daha önce Katmandu’yu  anlatırken de fiyatlardan biraz bahsetmiştim. Yaklaşık 3-4 USD’ye karnınızı rahatça doyurabilirsiniz.

Nepal’de hava genelde sıcak ancak akşam olup güneş gittiğinde soğuk kendini hissettiriyor. Aralık ile Şubat sonuna kadar hava sıcaklığı biraz düşük oluyor ama tropikal iklim etkin olduğu için genelde ılık bir hava hakim. Yaz aylarında oldukça sıcak tahmin edeceğiniz gibi. Ülke insanı genelde çok sıcak kanlı. En çok dikkat etmeniz şey alışveriş yaparken ülke geneline göre yüksek fiyat ödememeniz. Taksiye binerken de önce fiyatı sorup sonrasında pazarlık etmeden binmemenizi öneririm.

Pokhara

Nepal’e geldiyseniz biraz yolu gözü alıp Pokhara’ya uğramalısınız. Pokhara ile Katmandu arası yaklaşık 210 km. Bu…

azgezmis.com

Yorumunuz?