Özbek Köyü ve Plajları, Urla

15 Temmuz 2017 · Zehra Arslan

Özbek Köyü diyoruz; ama günümüzde burası köy kapsamından çıkarılmış ve mahalle olmuş. Köyde yaşayanlar kendilerine “başlangıçta konar göçerdik” diyorlar. Özbek Köyü’nde yerleşik hayata geçen bu insanlar hakkında doğru bilinen yanlış ise aslında Özbek olmayıp kökenlerinin Türkmen olması. Peki neden köyün adı Özbek dediğinizi duyar gibiyim.

Özbek Köyü nasıl kurulmuş?

Bu köyün kurucusu Oğuz boylarından Çaka Bey. Buraya ilk geldiklerinde önce Yuva Köy’e yerleşmişler. Köyde bir veba salgını olunca oradan şu anda yerleştikleri Özbek Köyü’ne gelmişler. Çaka Bey’in yerleşim keşfi için yolladığı komutanın adı Uzbek olduğu için köyün adı Uzbek’den zamanla evrimleşerek Özbek Köyü olmuş. Ancak tüm bu bilgilerin doğruluğundan emin değiller. Köye ait tüm kayıtlar Urla arşivinde saklıymış burası 1950 yılında yanmış. Bu anlatılanlar ise daha önceden duydukları bilgilerden kalanlar.

Bize hoş gelen bir durum da köyün muhtarının bir kadın olması. Kadınlar geçmiş yıllarda ürünlerini satacakları bir köy pazarı kurmak istemişler, ancak kendilerine pek destek bulamamışlar ve çareyi kendileri gibi düşünen bir muhtar seçmekte bulmuşlar. Biz köyü ziyaret ettiğimizde muhtar Işık Erdoğan’dı. Umarız köyde herkesin yararına olacak güzel işler yapmaya devam eder.

Özbek Köyü gezilecek ve denize girilecek yerler

Özbek Köyü’nde Rumlar ve Türkler bir dönem birlikte yaşamışlar. Köyden geçen derenin bir kenarı Rumlara, bir kenarı Türklere ait yerleşim yeriymiş. Köyde halen iki adet harap halde çamaşırlık (çamaşırların yıkandığı köye ait ortak kullanım alanı), bir adet harap hamam, iki adet kullanılır durumda taş köprü bulunuyor. Bunların yanı sıra Rumlar’dan kalma taş evlerin bir kısmı da yaşam savaşı veriyor.

Köy sahil kenarında değil; ama denize gitmek isterseniz bu da çok zor değil. Sahil için iki farklı seçeneğiniz var. Eğriliman tarafına gidebilirsiniz. Sanırım burası köye 10 km mesafede doğal bir liman. Bir kaç tane tatil sitesi var ama aklımda en çok kalan diş hekimleri sitesinin kurulmuş olduğu müthiş koy. Her zaman denize girebileceğiniz çok keyifli bir koy zemini biraz yosunlu; ama koy olduğu için deniz çok sakin.

Eğriliman’ın en sonuna kadar giderseniz yolun bittiği yerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait bir kamp alanı var. Buraya dışarıdan günübirlik gelebilirsiniz veya tesis içinde bulunan evleri bir haftalık kiralayarak kalmanız da mümkün. Denizi çok temiz ve keyifli. Günübirlik girmek isterseniz 2017 fiyatı kişi başı 10 TL buna şemsiye ve şezlong dahil. Ayrıca yemek yiyebileceğiniz bir de kafeteryası var fiyatları oldukça makul seviyede. Bir hafta evlerde konaklamak isterseniz kişi başı günlük 75 TL (bu 2017 fiyatı) bu fiyata üç öğün yemek dahil.

Deniz için gideceğiniz ikinci yer Akkum olarak geçen bölge. Burada balık yiyebileceğiniz bir kaç lokanta da mevcut. Bu lokantalar deniz kenarına gölgelik ve masalar koymuşlar. Bütün gün buradan denize girebilirsiniz elbette masaları ve gölgeliği kullanmanız için bir şeyler yemeniz gerekiyor. Bunu yapmak istemezseniz, kumların üzerinde kendi gölgeliğiniz varsa para ödemeden denize girebilirsiniz. Biz gittiğimizde bayram olduğu için çok kalabalıktı bu yüzden deniz bulanık bir renk almıştı. Normal zamanlarda bu kadar kalabalık olmadığı için temiz oluyormuş.

Özbek Köyü’nde ne yenir?

Burası Özbek’lerin yaşadığı bir köy olmadığı için Özbek Pilavı, Özbek Mantısı gibi yemekler yapılmıyor. Ancak bu yemekleri soran oluyormuş. Köydeki en büyük işletmelerden birisi, bir bayana ait olan Özbek Keşkek Evi. İçeri girince işin içinde bir bayanın olduğu belli oluyor zaten. Tüm masaların üzerine çok güzel beyaz masa örtüleri örtülmüş, beyaz ahşap sandalyeler pırıl pırıllar. En arka kısımda oldukça temiz bir açık mutfak yer alıyor. Burada Ege’ye özgü sebze yemeklerini bulabileceğiniz gibi son dönemde meşhur olmuş keşkek yemeği de yiyebilirsiniz.

Yemek sonrası yine keyifli bir mekanda çay, kahve içmek isterseniz hoş atmosferi ile size Taş Kahve’yi öneririm. Dondurmaları da hayli lezzetliydi. Fiyatlar köy yerine göre çok ucuz gelmedi bize ancak güzel atmosferi için orada bir çay içmeye değer.

Bu köyde yenen ilginç bir yemek daha var. Bizim pek alışık olmadığımız salyangoz burada köylüler tarafından tüketiliyor. Özbek Keşkek Evi sahibi salyangoz pişirip müşterilerine de satıyor. Salyangozlar ilk yağan yağmur sonrası Eylül, Ekim gibi yeniyormuş. İkinci yağmurla çıkan salyangozları kimse tercih etmezmiş çünkü topraktan ilk çıktıklarında hiç bir şey yemedikleri için daha temiz olurlarmış. İkinci çıkışlarında ot yedikleri için tatları biraz acı olurmuş ve tercih edilmezmiş.

Özbek Köyü’nden yemeklik malzeme de alabilirsiniz. Tıpkı Barbaros Köyü kadın girişimcileri gibi burada da Özbek Keşkek Evi sahibi olan Şerife Hanım buradaki bayanları örgütlemiş ve yukarıda bahsettiğim köy pazarını kurdurmuş. Eskiden köy meydanı erkeklerin egemenliğindeyken kadınlar meydana pek inmezlermiş; ama şimdilerde köy meydanında haftada iki gün (Cuma ve Pazar günleri) kurulan organik pazarda kadınlar satış yapıyorlar. Burada en çok bamya, nohut ve kavun ekiliyormuş. Pazarda bunlardan bolca bulabilirsiniz. Ayrıca Özbek köyünde her yıl yapılmaya başlanan bir de “Ot Festivali” var. Mart ayının 19-20’sinde burada olursanız bu festivali görmüş olursunuz.

Köyde her gün saat 12:00’de balık mezatı mezatı yapılıyor. İzmir’de yaşıyorsanız buradan taze balık alıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Özbek Köyü’ne nasıl gidilir?

Her gün İzmir Üçkuyular’dan Urla’da dolmuşlar veya belediye otobüsleri çalışıyor. Onlardan biriyle Urla’ya ulaşıp oradan da dolmuşlarla Özbek Köyü’ne gelebilirsiniz. Özbek Köyü Urla’dan yaklaşık 10 km mesafede. Aracınız varsa zaten mesafe sorun değil.

Özbek Köyü ve Plajları, Urla

Özbek Köyü diyoruz; ama günümüzde burası köy kapsamından çıkarılmış ve mahalle olmuş. Köyde yaşayanlar kendilerine “başlangıçta…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Özbek köyünü kesinlikle tavsiye etmiyorum, plaj yosunlu, Efe Restaurant diye bir yer var, köftesi rezil, çiğ geliyor ve kazık, iki şezlong 300 tl duş alma yeri kilitli.

  • Kısa süreli gezmek için güzel bir köy olabilir. Plaj kısmını biz de tercih etmemiştik.

 • Selamlar. Ben ve eşim Mordoğan da 6 senedir ysz kış oturmaktayiz. Ancak buralar gun geçtikçe sehirlesip kalabalık olmakta.Bu nedenle yorenizi düsünuyoruz.Kiralar ne durumda bilgi verirseniz sevinirim.

  • Mehmet Bey, bunu köy muhtarına ulaşıp öğrenebilirsiniz. Ancak kiralar ve satılık evler biraz fazlaca şişirilmiş fiyatlara satılıyor.

 • Merhaba bugun ozbek koyune geldik tas kahvede gozleme sorduk yok dediler yemeklerde hıc ıc acıcı gozukmuyodu begenmedık cıktık sonra orda bayanların yaptığı gozlemelerden aldık ıyıkı de almısız ıcını okadar bol yaptıki bayıla bayıla sahile inip oyle yedik sahilde cok fazla yosun vardı sezonda girilir mi nası olur bilemem

  • Evet biz de yosunlu denizi pek tercih etmiyoruz; ama hiç aldırmayanlar var, sonuçta pis değil ama insan çekinebiliyor işte.

 • Urlaya vapurla gelip ordan nasıl özbek köyüne gecebilirim acaba

  • Merhaba Aleyna Hanım, Urla ile Özbek Köyü arasında belediye otobüsleri sefer yapıyor. Urla’ya geldiğinizde sorabilirsiniz.

 • Özbek köyünde çadır kurabilmek mümkün mü acaba

  • Merhaba Necati Bay, Köyün plaj kısmında belki çadır kurabilirsiniz ancak orada sormanız gerekir net bilgimiz yok.

 • Aracımla Urla dan sonra nasıl bir yol haritası cizmeliyim.teşekkürler

  • Urla’nın neresinde olduğunuza göre değişir; ama kısaca Urla’dan Ahmet Besim Uyal Caddesine gelip buradan kuzey batı yönüne doğru gidiyorsunuz. Yaklaşık 7,5 km lik bir yol.

 • Özbek plaja ailecek gelmek istiyoruz. Duş ve wc yerleri var mıdır?

  • Cengizhan Bey,
   plajın içinde muhtemelen duş ve tuvalet mevcuttur. Ancak olmasa da etrafında bir çok tesis var, onlardan yararlanabilirsiniz sanırım.

 • ben bügün özbek köyüne gezmeye gidecem isteyen olursa yardımcı olurum sizlere ben bi gezem gelem bulkursam size bilgi gecerim

 • Iyi günler. İmara yeni açılan Özbek Taşevler konut yapı kooperatifin konumu hakķında bilgi alabilirmiyim? Oradan bir hisse devralmayı düşünüyorum da..

  • Bülent Bey,
   bu konularla ilgili köyün muhtarı ile görüşmeniz gerekiyor.

 • ılıksu sitesine dışarıdan giriş varmı

 • özbek köyü ılıksu sitesine dışarıdan giriş varmı

  • Mustafa Bey,
   Ilıksu’ya dışarıdan giriş var mı bilemiyoruz.

 • Merhabar biz ailecek bir kac gün kalmak istiyoruz sarlariniz ve fiyatlariniz nasil acaba

  • Murat bey,
   biz sadece seyahat yazıları yazıyoruz. Konaklama için Özbek köyünden bir yer bulmanız gerek.

 • Özbek köyünün yerlisi olarak yazınızı çok beğendim köyümün tanıtımına yaptığınız bu katkıdan dolayı tüm özbekliler adına teşekkür ederim

  • Zafer bey,
   köyünüz çok güzel keyifle yaşanacak bir yer.

 • Teşekkurler, çox ruhlu ve köyün ruhunu sevdirən bir yazı. Köyü dolanandan sonra oxusam da beni cox meftun etdi…

  • Biz teşekkür ederiz, selam ve sevgiler.

 • Ne guzel tanitmişsiniz tesekkürler

  • Halime Hanım, elimizden geldiğince..

 • Merhabalar, sitenizi yakından takip ediyoruz. Elinize sağlık. Başta fotoğraflar olmak üzere verdiğiniz her bilgi nitelikli. Teşekkür ederiz. Biz de gormedengelme.com ile paylaşmaya başladık. Kolay gelsin.

  • Hayırlı olsun, yazmak zor bir iş, umarım sabırlı olur ve başarıyı yakalarsınız, selamlar…

Yorumunuz?