Ovit Yedigöller

8 Eylül 2009 · Zehra Arslan

Cennet demek yerinde terim sanırım. Ovit Yedigöller – Karadeniz’de gideceğiniz kötü yol koşullarından sonra size verilen bir mükafat gibi. Malesef 7 olan göller artık 6 kalmış, 2009 yaz ortasında yağan onca yağmura rağmen göllerden biri kurumuş. Yolunu tarif etmeye korkuyorum nedenide çok güzel olması ve herkes öğrenip giderse güzelliğinin bozulacak olmasından duyduğum korku. Buraya yazınca elbetteki nasıl gidileceğini yazacağım çare yok.

Ovit-Dagbasi-azgezmis.com

Ancak Yedigöllere gelmeden önce yolunuzun üzerinde uğramanız gereken bir göl daha var. Ovit Dağbaşı Gölü, Rize-İkizdere’den İspir’e doğru devam ederseniz Ovit Geçidi tabelasını göreceksiniz. Biraz devam ederseniz sağ tarafınızda bir bina yıkıntısı ve Ekşioğulları yazan büyük bir tabela daha göreceksiniz. Bu noktada aracınızı park edip 25 dakika kadar yürürseniz dağların arasında saklı kalmış olan Ovit Dağbaşı Gölüne ulaşırsınız. Aylardan Temmuz-Ağustos bile olsa tepelerde kar göreceksiniz. Bu göle yürüyerek ulaşım hiç zor değil tırmanma veya zorlu bir yürüyüş gerektirmiyor. Gölün şekli Karadeniz’in haritadaki şeklini hatırlatıyor. Biraz yukarı doğru çıkıp gölün tepeden fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Mor-Yayla-azgezmis.com

Bu gölden sonra Ovit Yedigöller için asfalt yoldan bir kaç km daha gittikten sonra Mor Yayla ve Yedigöller tabelasını göreceksiniz. İşte macera buradan sonra başlıyor. Tek arabanın geçebileceği dar tozlu ve bir yanı uçurum olan yoldan ilerlemeye başlıyorsunuz. Tepeleri aşdıkça şimdi bitti derken yol bitmiyor ama gördüğünüz yol manzaralarından sonra geri dönmekte istemiyorsunuz. Önünüzde yemyeşil alanların bitiminde dağlar ve sessizlik içinde ip gibi uzanıp giden incecik muhteşem dağ yolu insanı mest ediyor. Önce küçük bir yaylaya ardından 30-35 dakika sonra Mor Yayla’ya ulaşıyorsunuz. Mor Yayla ilginç bir yayla. Tepelerin altında bir düzlükte kurulmuş yaylanın etrafında adı gibi bir sürü mor çiçekler var. Uzaklardan tablo gibi görünüyor. Yaylanın girişinde Etnografya Müzesi tabelası ve hemen arkasındaki müze binasını görünce şaşırıp kalıyorsunuz, müzenin etrafında inekler dolaşıyor. Sizi görünce yaklaşıp yakından inceliyorlar. Müzenin bulunduğu doğal ortam muhteşem. Gezmek istedik ancak kapalıydı, anladığımız kadarıyla burası sadece müze değil aynı zamanda bir misafirhane olarak da kullanılıyor.

Ovit-Yedigoller-azgezmis.com

Müzenin duvarında yedigöller 13 km tabelasını görünce oh geldik diyorsunuz ama hayır yolun en çileli kısmı asıl şimdi başlıyor. Dik, virajlı, tozlu yola birde uçurumlar ekleniyor. Virajı alırken aracınızı biraz kaçırırsanız aşağıdasınız. Arabayla oldukça zor bir tırmanış sizi bekliyor. Neyse 45 dakika gibi bir süre sonunda yolun sonuna geliyorsunuz ve hiçbirşey gözükmüyor. Arabadan inip uçurumdan aşağı baktığınızda sizde bizim gibi kendinizi tutamayıp bir çığlık atacaksınız. Özgürsünüz dağların tepesindesiniz ve altınızda yeşilliklerin içinde biri kurumuş 7 tane irili uafaklı göl var ve tepenizde bulutlar. Bulunduğunuz noktanın yüksekliği yaklaşık 3200 metre göller ise 3100 metredeler. Sarp bir patikadan aşağı inip gölleri yakından görebilirsiniz ancak aşağıya iniş oldukça tehlikeli, risk almak istemezseniz tepelerde dolaşıp yukarıdan göllerin fotoğraflarını çekebilirisiniz.

İnanın bakmaya doyamayacağınız bir manzara. Tam ayrılmak üzereyken son bir defa daha bakmak istiyor insan, Yedigöller aklınızda ve gönlünüzde mühtiş bir yer edinecek. Buraya giderseniz lütfen değerini bilmeyecek insanlara anlatmayın ki burası olduğu gibi kalsın.

Ovit Yedigöller

Cennet demek yerinde terim sanırım. Ovit Yedigöller – Karadeniz’de gideceğiniz kötü yol koşullarından sonra size verilen…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Türkiye’nin en güzel doğa manzaralarından birini sunan göl, fotoğrafçıların ve doğa severlerin vazgeçilmez mekânları arasında yer alıyor. Kuzu, Koyun, Göbekli, Sinekli, Yıldızlı, Karanlık ve Aydın adı verilen 7 gölün suları Yedigöl Deresi aracılığıyla Salaçur Vadisi’nden geçerek Çoruh Nehri’ne ulaşıyor.

  • Katkınız için teşekkürler.

 • Kardeşim yanlış bilgi yazıp durmayın. Yedigöller ispir bölgesindedir. Yedigöller de ispirindir erzurumundur. Haber yapıyorsunuz oki doğru haber yapın

  • Baki Bey bildiğim kadarıyla tam olarak Rize – Erzurum sınırında yer alıyorlar. Harita üzerinden incelendiğinde görülüyor, hem İspir hem de Rize demek yanlış olmaz. Sonuçta hepsi Türkiye.

 • Ovit yedigöller demek ne kadar doğru bilmiyorum çünkü bahsettiğiniz mor yayla ve yedigöller ispir sınırları içerisindedir mor yaylada yayla değil köydür bunları o bölgenin insanı olarak soyluyorum.

  • Yusuf Bey,
   yazdığımız yerin ismi genelde Ovit Yedigöller olarak anılıyor. Sınırda kaldığı için İspir ile Rize arasında bu konuda bir kararsızlık yaşanıyor. Mor Yayla diye bahsettiğimiz yer zaten son kanuna gör ne yayla ne köy bu durumda bir mahalle oldu. Yorumunuz için teşekkürler.

 • Ben trabzonluyum ama buraya hiç gitmedim gitmeyi çok istiyorum yanıma arkadaş bulursam giticem ama gitmek için uygun zaman hakkında bilgi verirmisiniz

  • Cemal Bey, yükseklik nedeniyle buralar karlı olur. En güzel zamanları Temmuz-Eyül ayları arasında.

 • O mühteşem manzarayı 24-08-2014 tarihinde görmek nasip oldu. gördüğüm güzellikleri duyduğum hazzı anlatmam zor dilerim herks burayı görsün bundan sonra O güzellikleri göreceklerden ricam ayrılırken size ait hiçbirşeyi orada bırakmayalım…..

 • 7 göllere gittim 10 dan fazla göl var şahane bir manzara.hepsini gezdim 6 saatimi aldı ama değdi doğrusu

 • sevgili azgezmiş ekibi şu an tarih 19,04,2012 saat 07,45 Gaziantep ibrahimli semti şehit kamil bölgesinden yazıyorum /bu yıl bir yere gezi düzenleyecekmisiniz eğer bir geziye giderseniz bu sayfada yine bizimle paylaşmanızı umut ediyorum /nice güzel gezilere temmenisinde bulunuyorum /sevgilerim ve saygılarımla GAZİANTEP TEN ŞEVKET BAYDAR

  • Merhaba Şevket bey,
   bizi sürekli olarak takip etmeniz için ekranın sağında gözüken zarfın üzerine gidip mail adresinizi yazmanız ve sonrada mailinize gelen onay kısmına onay vermeniz yeterli. Böylece bundan sonraki tüm haber ve gezilerimiz ile ilgili bilgiler otomatik olarak size ulaşacaktır.

 • YEDİ GÖLLER YEDİDEN ÖTE GÖLLER. Yedi göllerden hareketle kaleme aldığım “YÜZGÖLLER” yazızını okuyunca Kaçkarlar size daha çekici gelebilir… Link: http://www.kackargazetesi.com/yazar_830__YUZGOLLER.html

 • Az gezmişler sizi…. Sizi tebrik ediyorum. Bir gezmede buluşmak dileğiyle. Ankara da yaşıyor İkizder Ovit Dağlarında üşüyorum! :-)

 • imkanları olan, sağlığı yerinde olan, zamanı olan ,maddi imkanları olan ,insanların şaşarım gezmeyişlerine gezemeyişlerine ne yazık onlara ki imkanları olduğu halde bu doğayI, bu tabiatı, bu gezegeni, bu dünyayı birebir gormek ve içinde yaşadığını hissetmek ne kadar güzel . yaşamasını gezmesini bilenlere bu yaşam bu hayat TEBRİK EDİYORUM SİZLERİ sayın azgezmişler ŞEVKET BAYDAR / GAZİANTEP

  • Teşekkürler Şevket bey,
   bizim için dünyadaki en büyük zenginlik değişik kültürleri öğrenmek yeni insanlar tanımak.

 • Helal olsun size, bu güzel dolu dolu yaşam için, işte hayat bu. tebrik ediyorum ,şapka çıkartıyorum,alkışlıyorum sizi Nice güzel gezilere ,hayat hep gönlünüzce olsun.

  • Şevket bey,
   bu içden dilekleriniz için çok teşekkür ederiz.

 • az sonra ovıt yedı gollere zıyaret ıcın hareket edecez ılk kez gıdecegız esımle beraber .umarın bır aksılık olmaz toplamda 25 kısıyız daha sonra ızlenımlerını paylasacagım selamlar

 • Aslında hiçte yüksekliği kadar ulaşımı da ürkütücü değildir. Ve arabanızı kaya bir platform üzerinde parkettikten sonra oldukça rahat inilebilmekte o göllerin mavisine… O civarda 100 den fazlası var olduğu içinde YÜZGÖLLER adını vermiş bulunmaktayız. Daha fazla açıklama için: http://www.ikizdere.net/Kose_Yazilari-file-yazi_oku-sid-682.htm

Yorumunuz?