Mayorka Adası, Palma tatil için çok güzel bir seçenek

2 Ekim 2015 · Hakkı Ceylan

Mayorka İspanya’nın en büyük adası, ülkenin doğusunda ve Akdeniz’de bulunan bir ada. İspanya’da eyalet sistemi geçerli ve Balear Adaları bu eyaletlerden biri. Mayorka da Balear adalarından biri ve başkenti Palma. Adada bir çok şehir olmasına rağmen en çok bilinen ve rağbet gören şehir Palma veya diğer söylenişiyle Palma de Mallorca. Mayorka Adasına gidebilmeniz için Schengen vizenizin olması ya da vizesiz geçiş için yeşil pasaporta sahip olmanız gerekiyor. Adada kredi kartınızı her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz, nakit olarak harcama yapacaksanız geçerli para birimi olan euro bulundurmalısınız.

mayorka-palma-azgezmis-2

Mayorka adasında yaşayanların yaklaşık yarısı Palma şehrinde ikamet ediyor. Mayorka Adası ve tabiki Palma tatil için çok güzel bir seçenek ve bu yüzden Mayorka Adasına yılda 20 milyonun üzerinde turist geliyor. Yaz aylarında biraz kalabalık olduğunu söyleyebilirim. Mayorka tarihinde Kuzey Afrika müslümanlarının etkileri büyük olmuş ve o zamanlardan kalan mimari etkileri sokaklarda dolaşırken rahatlıkla görebiliyorsunuz. Müthiş bir harmanlama ile inşa edilmiş olan yapıların mimarisine hayran kalmamak mümkün değil.

Mayorka’ya nasıl gidilir?

Uçak ile gidecekseniz Türkiye’den Mayorka Adasına direkt ulaşamıyorsunuz, en az bir aktarma yapmanız gerekiyor. Lufthansa ya da Germanwings’den en uygun fiyatları bulabilirsiniz. Fakat uçuş süreniz çok uzun olacağından Barselona veya Madrid şehirlerinden birini de seyatinize eklemeniz çok iyi olacaktır. Yani Barselona’ya gidip bir ya da iki gece konaklayıp, oradan Palma’ya geçmeniz çok daha keyifli olur. Palma’ya geçerken dilerseniz havayolu, dilerseniz de feribot kullanabilirsiniz.

Başka bir alternatif ise gemi ile ulaşım. Akdenizde tur yapan kruvaziyer gemilerin turlarıdan birine katılabilirsiniz. Bunların bir çoğu Mayorka Adası’ndaki Palma Limanı’na uğrayıp, gezebilmeniz için size yarım günlük zaman veriyor.

mayorka-palma-azgezmis-1

Hava yolu ile geldiğinizde eski şehre gelebilmek için 1 nolu otobüse binebilirsiniz, yarım saat kadar süren bir yolculukla sizi kıyıya paralel bir park olan Parc de la Mar’ın başında indirecek, biraz daha yürüyerek ilk görülecek yer olan Katedrale ulaşabilirsiniz.

Mayorka’da görülecek yerler

Palma eski şehirde sizi ilk karşılayan Palma Katedrali (La catedral de Mallorca ya da Seu de Mallorca) olacak. Katedrali neredeyse her yerden görmek mümkün. Katedral hakkında bir kaç sayı vermek gerekirse 44 metre yüksekliğinde, 121 metre uzunluğunda ve 55 metre genişliğinde bir yapı. Bu rakamlar nedeniyle yapı dünyanın en büyük gotik katedralleri arasında yer alıyor.

mayorka-palma-azgezmis-7

Katedralin inşaasına 1229 yılında başlanmış; ancak 1601 yılında tamamlanabilmiş. Sonrasında yapılan bir restorasyona ise ünlü mimar Antoni Gaudi dahil olmuş ve birçok değişiklik yapmış. En son 2001 de yılında yapılan yenileme ile de bugünkü haline gelmiş. İçerisi oldukça büyük ve en az yarım saatinizi içeride geçirmenize yetecek kadar eser barındırıyor. İçeriyi gezebilmeniz için 6 euro ödemeniz gerekiyor. Katedralin camlarından süzülen ışıklar yılda iki kere yapının içine haç şeklinde gölge oluşturuyormuş. Bu tarihlerden bir tanesi her yılın 11-11’i olarak aklımda kalmış.

mayorka-palma-azgezmis-6

Katedralin hemen yanında yer alan yapı ise Almudaina Sarayı (Palau de l’Almudaina). Burası Kuzey Afrika müslümanları tarafından yapılmış eski bir Mağribi Sarayı. Adada müslüman hakimiyeti sona erince sarayı İspanyollar kullanmaya başlamış. Zamanımızda ise sadece kraliyet ailesinin resmi törenlerde ve seramonilerde kullandığı bir yapı haline gelmiş.

mayorka-palma-azgezmis-4

Sarayın ve Katedralin arasındaki sokaktan ilerleyerek hemen eski tarihi şehre ulaşabilirsiniz. Burada göreceğiz yapılarda Arap ve Mağrip etkisini hemen hissedeceksiniz. Dar sokaklar ve kemerli geçişler, cumbalı evler Avrupa’da pek alışık olmadığımız tarzda bir mimari görüntü sergiliyorlar.

mayorka-palma-azgezmis-8

Eski şehirde bir çok yerde sizi yönlendiren Banys Arabs (ya da Banos Arabes) tabelalarını göreceksiniz, yani Arap Hamamı. Kuzey Afrikalı müslümanlardan kalan nadir eserlerden biri de bizim hiç yabancısı olmadığımız bu estetik hamamlar.

Sokaklarda dolaşırken evlerdeki mimariye özellikle dikkat etmenizi öneririm. Yeni yapılan binalar bile eski binalarla uyum içerisinde inşa edilmişler. Sokaklarda gördüğünüz küçük detaylar oldukça estetik ve gülümsemenize yol açabiliyor.

mayorka-palma-azgezmis-9

Soluklanmak isterseniz sokakların kesişiminde veya ufak meydanlarda her zaman bir kafe ya da restoran bulup oturabiliyorsunuz. Sokaklarda yürümek yerine faytonla da dolaşabilirsiniz. Katedralin yanında bekleyen faytonlara binebilirsiniz oldukca dar sokaklara bile girip çıkıp eski şehri gezdiriyorlar.

mayorka-palma-azgezmis-10

Bizim özellikle beğendiğimiz bir yapı bir sokağın köşesinde de yer alan cumbalı bir ev oldu. Yukarıda yazdığım gibi yapılarda müthiş bir sentez var. Taş binalar arap mimarisinde yer alan ahşap cumbalar ile birleşmiş buna bir de ahşap panjurlar eklenmiş ortaya çok estetik bir mimari çıkmış. Dolaşırken görebilecağiniz en önemli meydanlardan birisi Placa de Major olacak. Burası bir çok restoran, kafe ve hediyelik eşya satan dükkanların bir arada bulunduğu turistlerin uğrak yeri. Böyle olduğunda sokak sanatçıları da performanslarını burada sergiliyor.

mayorka-palma-azgezmis-12

Eğer yeterince vaktiniz varsa batıya doğru yürüyerek Bellver Kalesine (Castell de Bellver) ulaşabilirsiniz. Yaklaşık olarak 4 km mesafede bulunan kaleye ulaşmak için otobüs de kullanabilirsiniz fakat yine de 15-20 dk. kadar yürümeniz gerekecek. Zamanınız yoksa en iyisi taksiye binmek, yaklaşık 15 euro tutacaktır.

mayorka-palma-azgezmis-11

Bellver Kalesi 14. yy da gotik mimari tarzında, yuvarlak bir yapıda inşaa edilmiş. Yakın zamana kadar hapishane olarak kullanılan yapı günümüzde tarih müzesini de içeren turistik bir yapı haline gelmiş. Buraya geldiğinizde kalenin önünde hoş bir panoramik şehir manzarası da göreceksiniz.

Mayorka Plajları

Mayorka Adası özellikle deniz tatili için Avrupalılar tarafından çok tercih ediliyor. Oldukça düzenli ve temiz sokakları, masmavi denizi ve beyaz kumsalları sanırım buna etken. Elbette para birimi olarak euro kullanıldığından Türkler için çok ucuz sayılmaz. En ünlü plajlarından birisi Platja de Palma. Buraya ulaşmak için Placa de Major dan 15, 23, 25 numaralı otobüslerden herhangi birine binebilir ve 2 euro karşılığında buraya gidebilirsiniz, yolculuk yarım saat kadar sürüyor. Palma’nın en yakınındaki bu kalabalık plajı genellikle eğlenmeyi seven Alman genç turistler tercih ediyor.

mayorka-azgezmis

Yine yakın bir plaj arıyorsanız ve Bellver kalesi civarındaysanız Cala Major Pelican Beach’e gidebilirsiniz. Bunun için 3 numaralı otobüse binmeniz gerek. Eğer Palma eski şehre yakınsanız 20 numaralı otobüse binerek 30-40 dakikada buraya ulaşabilirsiniz.

Mayorka Adasının ve Palma’nın en ünlü plajlarından biri de Es Trenc. Burası deniz ve kumsal bakımından oldukça övgüye değer bir yer. Palma’dan yaklaşık 50 km batıda yer alıyor. Taksi ile gitmek isterseniz 60-70 euro arası tutacaktır. Otobüs ile gitmek isterseniz L530 numaralı hatta binmelisiniz. Es Trenc oldukça bakir bir plaj ve bilmeniz gereken başka bir şey de genellikle nudistlerin (çıplakların) tercihi durumunda.

mayorka-azgezmis

Sadece Palma civarında bir saatten kısa sürede gidebileceğiniz altı tane plaj var, tüm Mayorka adasında ise yirmiden fazla kristal berraklığında suya sahip plaj bulunuyor. Ne de olsa Akdeniz şimdilik hala temiz.

Mayorka’da ne yenir, ne içilir?

İspanya genelinde yiyebileceğiniz ünlü iki adet yemek bulunuyor. Bunlardan biri Valensiya kökenli Paella’dır. Paella pirinç, et veya deniz mahsülleri ve yeşil sebzelerler yapılan bir tür pilav. Bir diğer yemek ise Tapas’dır. Tapas bizim genellikle meze olarak adlandırdığımız tarzda, küçük tabaklarla servis edilen, ekmek üzerinde çeşitli yiyeceklere verilen genel bir isim. Mayorka, İbiza ve diğer Balear Takım Adalarında bulunan daha tipik bir yiyecek ise Ensaimada adında bir tatlı, fakat biz bu tatlıyı denemedik.

İçecek olarak İspanya’nın en meşhur içkisi Sangria tercih edilebilir. Meyveli bir şarap kokteyli olan sangria içerisinde kırmızı şarap, meyve parçaları, şeker veya bal ve ek olarak rom ya da votka gibi bir içki bulunuyor. Başka bir içecek olarak aromatik bitkilerden yapılan Palo adlı likörü de tadabilirsiniz.

mayorka-palma-azgezmis-13

Mayorka’da konaklama

Mayorka bir tatil cenneti olduğundan konaklama için oldukça fazla seçenek sunuyor. Hostellerin geceliği 20 eurodan başlıyor, iyi bir hosteli ise 30 euroya bulabilirsiniz. Otellerin ise geceliği yıldızına göre 60 euro ile 900 euro arasında değişiyor. Sadece denize girmek için değil aynı zamanda tarihi ve kültürel bir tur yapmayı planlıyorsanız kalacağınız yeri ararken Palma Old Town (Palma Eski Şehir)  civarında olmasına dikkat etmelisiniz.

Mayorka Adası, Palma tatil için çok güzel bir seçenek

Mayorka İspanya’nın en büyük adası, ülkenin doğusunda ve Akdeniz’de bulunan bir ada. İspanya’da eyalet sistemi geçerli…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Kasım ayı Mayorka için uygun bir mevsim mi? Barcelona’ya uçtuktan sonra gemi/feribotla geçme planım vardı. Gemi saatlik bir yolculuk ve fiyatları hakkında fikriniz vat mı, Şimdiden teşekkürler.

    • Sevda Hanım, Kasım ayında sıcaklık 14-15 derece civarında olabilir. Gemi ile geçişde de deniz dalgalı olacaktır. Biz gemi turuna Türkiye’den çıktık, bu nedenle oradaki fiyatları bilemiyoruz.

Yorumunuz?