Luang Prabang, Laos’un kalbi burada atıyor

24 Eylül 2016 · Hakkı Ceylan

Laos Budist kültürün egemen olduğu, uzun süre sömürgecilikle ve savaşlarla yıpranmış bir coğrafya olan Güneydoğu Asya’da bulunuyor. Laos’ un görülmeye değer bir çok bölgesi olmasına karşın; ülkenin Unesco Dünya Mirası listesine giren bence en önemli bölgesi Luang Prabang. Luang Prabang nerede diye sorarsanız Laos’un ortalarında, kuzey batısında diyebiliriz. Burada herhangi bir büyükelçiliğimiz bulunmuyor, tüm işlerinizi Bangkok üzerinden hallediyorsunuz.

Laos’un genelinde olduğu gibi Luang Prabang kentinde de oldukça sakin bir atmosfer var. Şehri yürüyerek rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Mekong Nehri ile Nam Khan nehirleri arasında kalan yarımadaya kurulmuş olan Luang Prabang’ta bir çok Budist tapınağı ve manastırı var. Şehir eski kraliyete de başkentlik yaptığından bir de kraliyet sarayı barındırıyor.

laos-luang-prabang-azgezmis8

Luang Prabang gezilecek yerler

Luang Prabang gezilecek yerler listesinin başında, 1560 yılından günümüze gelen ve en önemli tapınaklardan biri olan Wat Xieng Thog var. 20.000 Kip ödeyerek gezebileceğiniz mekan tipik Lao mimari özelliklerini taşıyor. Ahşap kapılarına Buda’nın hayatından bazı sahneler işlenmiş.

laos-luang-prabang-azgezmis2

Laos Kraliyet Sarayı çok eski değil, saray 1904 yılında, Fransız sömürgesi olduğu yıllarda inşaa edilmiş. 1975 yılında komünist yönetimin başa gelmesiyle ulusal müze haline getirilmiş. Salı günleri hariç herhangi bir gün 30.000 Kip ödeyerek ziyaret edebiliyorsunuz. Buradan çıkınca da hemen yakınında bulunan Wat Mai ziyaret edilebilir.

Wat Mai ya da Wat May adıyla bilinen yapı Luang Prabang’ta bulunan en büyük Budist tapınağı. 18. yy da yapılan tapınağın içindeki süslemeler ve dekorasyon oldukça zengin. Burası da diğer tapınaklar gibi ufak bir ücret karşılığında gezilebiliyor.

laos-luang-prabang-azgezmis3

Biraz daha güneye doğru indiğinizde Wat Monorom isimli tapınak ve manastıra ulaşıyorsunuz. 1372 yılında yapılan manastırda 6 metre yüksekliğinde bronz bir Buda heykeli bulunuyor. Dolaşırken daha bir çok tapınak görme şansınız olacak, burada hepsine değinmiyorum.

laos-luang-prabang-tak-bat-azgezmis9

Luang Prabang’ta sabah erken saatlerde yapılan Tak Bat isimli budist ritüelini kaçırmayın. 14. yy dan bu yana devam eden Tak Bat törenine 150-200 kadar keşiş katılıyor. Budist Keşişler sabah 05:30 civarında manastırlarından çıkarak en yaşlı en önde olacak şekilde tek sıra halinde diziliyorlar. Yerel halk onlar gelmeden önce  yürüyecekleri istikamette zaten oturarak onları bekliyor. Keşişler önlerinden geçerken dizleri üzerinde durarak ellerindeki pirinç veya meyveden oluşan yiyecekleri keşişlerin taşıdıkları kaplara koyuyorlar. Bu esnada izleyen turistlerin de sessiz ve saygılı olması şart. Keşişlere dokunulması, görsel temas kurulması ve konuşulması istenmiyor. Fotoğraf çekecekseniz de bunu flaş kullanmadan ve pek hissettirmesen yapmanız gerekiyor.

laos-luang-prabang-azgezmis5

Luang Prabang’a yukarıdan bakmak ve kentin manzarasının fotoğrafını çekmek için Phu Si tepesine çıkmanız gerekiyor. Bu tepede ayrıca bir de Wat Chom Si adında Budist Stupa bulunuyor.

Luang Prabang’ta nehir kenarına inerseniz uzun ince kayıklarla nehirde yolculuk yapan ya da tahta köprüler üzerinden karşıya geçen rahipleri görebilirsiniz. Bana göre bu kentte fotoğraf için en estetik görüntüleri bu kısımda yakalayabilirsiniz.

laos-luang-prabang-azgezmis6

Akşam olduğunda merkezde bir pazar kuruluyor. Bu pazarda çeşitli yiyecekler ve içecekleri görme, tadına bakma şansınız var. Bizim gittiğimiz dönemde pazarın yanında kurulu başka bir alanda ise Laos’un kurtuluş törenleri, şiir okumları vs. yapılıyordu, izleme fırsatı yakaladık.

laos-luang-prabang-azgezmis1

Başka bir gün ise Luang Prabang yakınlarında bir köye gittik ve gece konaklamayı orada yaptık. Bu eşsiz bir deneyimdi. Köy halkını ve yaşantısını bire bir deneyimledik. Köylülerle birlikte yemek yedik ve içtik, dans ettik. Biz onlara bizim yerel müziklerimizi ve danslarımızı gösterdik. Onlarda bize kendi danslarını öğrettiler. Evet hiç biri Türkçe veya İngilizce bilmiyordu, buna rağmen eğlendik. Sonrasında köylülerin hazırladığı büyük bir köy evinde konakladık.

laos-luang-prabang-hakkiceylan-azgezmis10

Luang Prabang sadece içerdiği tapınaklar ve UNESCO Dünya Mirası Listesi ile değil, etrafındaki doğal ortamıyla da sizi etkilemeye aday bir coğrafya. Çoğunlukla bozulmamış ve şehirleşmenin batıya göre çok az yaşandığı bölgede doğal manzaraları da es geçmemek gerekir.

laos-luang-prabang-azgezmis4

Laos’da özellikle muson mevsiminde sık sık sel felaketi olmakta, bu yüzden seyahatinizi planlarken ya da tarih seçimi yaparken yağışlı mevsimin dışında olmasına dikkat etmeniz önemli.

Luan Prabang Havalimanı’nda geçiş önceliği sırası aşağıdaki şekilde:

laos-luang-prabang-azgezmis12

Luang Prabang Konaklama

Nehir kenarlarında ve merkeze çok yakın birbirinden güzel otantik pansiyon ve butik oteller mevcut. Konaklama için seçenekler çok geniş. 30 TL den başlayan guesthouse, 40-50 TL den başlayan odalar ve 90 TL den başlayan otelleri rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Bunun yanında isteyenler için ultra lüks diyebileceğimiz konaklama imkanları merkezden biraz uzak olsa da mevcut.

laos-luang-prabang-azgezmis7

Luang Prabang yeme içme

Özellikle Nham Kham kenarına yakın dolaşırken oldukça cezbedici kafelere rastlayabilirsiniz. Bunların bir kısmına gerek dekorasyon ve gerekse çalınan müzik açısından tıpkı Katmandu gibi, eski hippi akımının havası halen yaşatılıyor. Bir kısmı ise Fransız etkisinde kalmış modern veya klasik tasarımlı güzel mekanlar. Örneğin Viewpoint Cafe tam da Mekong Nehri ile Nam Kham’ın birleştiği noktada güzel manzarasıyla sizi bekliyor. Kahve seviyorsanız Cafe Lao ya da bira seviyorsanız BeerLao siparişi verebilirsiniz.

Laos Vizesi

Laos Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına vize uyguluyor, maalesef ülkeye vizesiz giremiyorsunuz. Üstelik Türkiye’den bu vizeyi alabilmeniz için başvuru yapacağınız herhangi bir makam da bulunmuyor. Eğer birkaç ülkeye gitmeyi düşünüyorsanız ve bir seyahat firması ile yolculuk yapıyorsanız, firma sizin adınıza her türlü işi halledecektir. Elbette bunun karşılığında sizden ek bir komisyon da alacaktır. Ama bu kendi başınıza çıkacağınız bir seyahat ise Bangkok’tan ya da Tayland sınırında bulunan Khon Kaen kentinden vize başvurusunu yapabilirsiniz.

2015 yılında gittiğimiz Laos fotoğraf gezisinin kısa bir özeti:

Luang Prabang, Laos’un kalbi burada atıyor

Laos Budist kültürün egemen olduğu, uzun süre sömürgecilikle ve savaşlarla yıpranmış bir coğrafya olan Güneydoğu Asya’da…

azgezmis.com

Yorumunuz?