Lichtenstein Kalesi

16 Şubat 2011 · Zehra Arslan

Fotoğraflarını görüp buraya ilk gitmeye karar verdiğimizde nasıl ulşacağımızı düşündüm. Gördüğüm kadarı ile çok tepelerde duran bir kartal yuvasıydı. Daha gitmeden fotoğraflardan masalsı bir yer olduğu anlaşılıyordu. Yapının şekli, kullanılan malzeme ve kayaların üzerine oturduğu yerden kuşbakışı Lichtenstein’e bakışı herşey bu mükemmel görüntünün oluşması için bir araya gelmiş.

Büyük bir giriş kapısının ardından kaleye ulaşmak için ahşap bir köprüden geçiliyor. Ancak yapı bir kayanın üzerine inşa edilmiş olduğu için kaleye ulaşmak köprü olmadan imkansız. Bu köprü yüksek ayaklar üzerine oturtulmuş. Yapıya büyük bir güzellik veren de işte bu görüntü.  Kalenin bir penceresinden her an bir prenses çıkacakmış gibi bir hisse kapılıyor insan. Etrafta ağaçların rüzgardan çıkaracağı sesden başka hiç bir ses olmaması ortama daha bir güzellik katıyor.

Neo Gotik tarzdaki bu masalsı kale 1842 yılında kont Württemberg tarafından av esnasında kullanmak üzere yaptırılmış. Bugünkü sahibi ise halen Urach Düşesi. Kalede oldukça geniş bir silah ve ve zırh kolleksiyonu yer alıyor. Büyük duvarların arkasında kalan bu yapı topluluğu uzun yıllar yapıldığı amaca hizmet etmiş. Ancak bugün müze olarak kullanılıyor. Buraya her mevsimde gitmenin ayrı bir güzelliği var. Masal kalesi baharda yeşilliklerin arasında, sonbaharda kızıllıkların arasında, kışında karların arasında muhteşem gözüküyor. Buraya ne zaman giderseniz gidin kale hep aklınızda kalacak.

Kale Aralık ve Ocak aylarında ziyarete kapalı. Ancak bu tarihlerde bile gidip dışarıdan fotoğraflarını çekip karlar içindeki güzel görüntüsünü seyredebilirsiniz. Hemen yanında bir kafeterya var ancak kalenin ziyarete kapalı olduğu dönemlerde bu kafeterya da kapalı oluyor. Kale içindeki tur yaklaşık yarım saat sürüyor. İngilizce ve Almanca yapılan turda bir rehber size eşlik ediyor.

Buraya ulaşmak için bir kaç seçeneğiniz var. İlki Stuttgart’dan araç kiralayarak gelmek. Sakın bu yolun pahalı olacağını düşünmeyin Avrupa’da özellikle trenle ulaşım pahalı olduğu için araba kiralamak çok daha ekonomik olabiliyor hele de 4 kişiyseniz. Standart bir aracı günlüğü 60 €’ya kiralayabilirsiniz. Bunu yapmak için en uygun yer havalimanı. Dışarı çıkıp yol parası vermeye başlamadan bu işi halletmek en akıllıca çözüm. Stuttgart’dan yola çıktığınızda Tübingen ve Munich tarafına gitmeniz gerekiyor sonrasında Reutlingen tabelalarını takip edeceksiniz.  Reutlingen’in içinde Lichtenstein tabelaları karşınıza çıkacak. Stuttgart’tan yaklaşık 55 km’lik bir mesafe gitmeniz gerekiyor.  Tepeye çıkan yol ise kış şartlarında bile oldukça kolay çıkılabilecek durumda, bu konuda hiç çekinceniz olmasın. Lichtenstein yakınlarında küçük bir prenslik olan Liechtenstein yer alıyor. Gün olur yolunuz düşerse kafanız karışmasın, bu küçük yerleşim yeri Liechtenstein Prensliğine de yakın sayılır.

Lichtenstein Kalesi

Fotoğraflarını görüp buraya ilk gitmeye karar verdiğimizde nasıl ulşacağımızı düşündüm. Gördüğüm kadarı ile çok tepelerde duran…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Hayatta her zaman böyle bir yerde yaşamak istemişimdir. Masal gibi. İnsanlardan araba kornalarından ve daha pek çok şeyden uzakta bir hayat.

Yorumunuz?