LG G4 Fotoğraf İncelemesi

17 Haziran 2015 · Hakkı Ceylan

Uzun süredir beklediğim LG G4 nihayet elime geçti. Kutusunu açarak anlatmaya başlıyorum. Ama ben en çok fotoğraf özellikleri konusunda değinip detaylı inceleme yapacağım.

Bir önceki yazım Azgezmiş LG G4 tanıtımındaydı ile LG G4 için genel bir değerlendirme yapmıştım. Şimdi kullanım tecrübem daha fazla olduğundan bunlara yenilerini eklemek istiyorum. Bunlar bir miktar kişisel yorumlar olacaktır. Önce LG G4 Teknik özelliklere tekrar bakalım.

LG-G4-azgezmis

LG G4 Teknik Özellikler

 • Qualcomm Snapdragon 808 işlemci
 • 5.5″ Quad HD IPS Quantum Ekran (2560 x 1440, 538ppi)
 • 32GB eMMC ROM, 3GB LPDDR3 RAM / microSD kart yuvası
 • Arka kamera 16Mp f/1.8 diyafram, laser AF ve OIS 2.0, Ön kamera 8Mp f/2 diyafram
 • Pil 3000mAh (değişebilir)
 • Android 5.1 Lollipop işletim sistemi
 • Boyutlar: 148.9 x 76.1 x 6.3 – 9.8 mm
 • Ağırlık 155 gram
 • 4G / LTE / HSPA+ 21 Mbps (3G)
 • Bağlantılar: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, Bluetooth 4.1 LE, NFC, USB 2.0
 • Seramik Kaplama: Metalik Gri, Seramik Beyaz / Parlak Altın
 • Deri Kaplama: Siyah, Kahverengi, Kırmızı, Sarı, Gökyüzü Mavisi ve Bej rengi

Aynı sınıftaki diğer rakiplerine göre benim gözüme çarpan ve kayda değer bulduğum avantajlarına değinecek olursam.

LG-G4-elde-azgezmis-5 LG-G4-elde-azgezmis-6 LG-G4-elde-azgezmis-7 LG-G4-azgezmis-4

LG G4 üstün özellikleri

 • Öncelikle deri arka kapak ve kavisli tasarım ürünü rakiplerinden ayırıyor ve elde tutma ve kullanma konusunda size ek bir avantaj sağlıyor. Tasarımı kesinlikle çok beğendim.
 • Ekran boyutuna göre ürünün ebatı oldukça kompakt ve tek elde bile rahatça kullanılabiliyor.
 • Değişebilen 3000 mAh pili de standart kullanımda iki gün, yoğun kullanımda en az bir buçuk gün dayanabilmesine olanak tanıyor.
 • 5.5″ IPS Quantum ekranı renkler ve özellikle siyahlar konusunda oldukça başarılı ve kullanım zevkinizi artırıyor.
 • Benzer özellikteki rakiplerine göre fiyatı oldukça cazip.
 • Üstün kamera özellikleri, 16 Mp ve f/1.8  diyaframlı arka kamerası JPEG ve RAW fotoğraf kaydedebiliyor, fotoğraf konusuna detaylı değineceğim.

LG G4 Fotoğraf İncelemesi

Gelelim asıl konumuza, LG G4 ün fotoğraf özellikleri benim için detaylı incelemeye değer en önemli konu. Biraz fotoğraf çekerek ve bir süre kullanarak bunu yapmaya çalıştım. Arka kamerasını 28mm ye denk gelen sabit odaklı bir objektif olarak düşünebilirsiniz ve sensörümüz de standart kompakt makineler boyutunda.

Standart kompakt bir makine alıp tatil vs. gibi yerlerde kaliteli fotoğraflar çekmek isteyenler için, fotoğraf makinesi yerine LG G4 tercih edilebilir. Sizi hem telefon hem de fotoğraf makinesi taşıma derdinden kurtarıyor.

LG G4 ile fotoğraf çekerken size üç adet seçenek sunuyor. Bunlardan ilki Basit Mod, bu modda herşey otomatik ve hızlıca fotoğraf çekmek için işinize yarayabilir. hiçbir ayar yapmanıza izin vermiyor ve ekrana dokunduğunuzda netleme yaparak fotoğrafı çekiyor. Temel Mod ise size flaş, arka-ön kamera geçişi ve ikili kamera, panoramik fotoğraf çekmenize izin veriyor. Manuel Mod ise fotoğrafçıların en çok seveceği neredeyse tüm değişkenleri ayarlamanıza imkan veren mod.

LG-G4-manuel-mod

Manuel mod Diyaframı değiştiremediğiniz için gündüz çekimlerinde çok fazla işinize yarayabilecek gibi durmuyor; ama özellikle gece fotoğrafçılığında ve uzun pozlamalarda işinize yarayacak ve sizi eğlendireceğinden eminim.

LG G4 RAW Fotoğraf Çekiyor

Evet, bir cep telefonundan beklenmeyecek üstün bir özellik. Amatör fotoğrafçılar için RAW yani Dijital Negatif dediğimiz dosya formatı oldukça önemli. Çünkü çektiğimiz fotoğrafı herhangi bir programla düzenlerken mümkün mertebe detay kaybına uğramaması bizim için önemli. LG G4 ile çektiğimiz tek bir fotoğrafı hem JPG hem de aynı anda RAW yani DNG formatında kaydedebiliyoruz. JPEG formatı dosyaları 8 bit olarak kaydeder. LG G4 ile RAW fotoğraf çektiğinizde bu dosyalar 10 bit olarak kaydediliyor. Bu da JPEG dosyasına göre 2 kat daha fazla dinamik aralık ve sıkıştırmasız görüntü anlamına geliyor.

JPEG dosyalar 5 MB civarında yer kaplarken DNG dosyalar 20 MB üzerinde yer kaplıyorlar. Aşağıda paylaştığım fotoğraflar sırasıyla JPEG, RAW örnek ve de RAW fotoğrafın masaüstü bilgisayarda işlenmiş halidir.

LG G4 JPG örnek LG G4 DNG RAW örnek LG G4 Ps

Üçünü bir arada incelersek, temelde RAW fotoğrafta kenar ve köşelerde vignetting dediğimiz bir hafif kararma göze çarpıyor. Ek olarak Beyaz Ayarının da tam olarak doğru yapılamadığını görebiliyoruz. Fakat JPEG formatta fotoğraf otomatik olarak işleniyor ve kenarlardaki kararma gideriliyor, eğer varsa noise gideriliyor, renkler düzeltiliyor ve keskinlik artırılıyor. sonuçta tertemiz bir görüntü ortaya çıkmış. Üçüncü fotoğraf ise keyfi olarak RAW dosyasının yeniden düzenlenmesidir, burada ise JPEG dosyası ile oldukça benzer bir sonuç ortaya çıktı.

Eğer özel olarak çektiğiniz fotoğrafı bilgisayarda işlemeyi düşünüyorsanız RAW+JPEG çekim yapabilirsiniz; ama onun haricinde JPEG formatı gayet yeterli. Şimdi biraz da yüksek iso değerlerindeki fotoğraflara bakalım.

LG G4 ISO testi

LG G4 telefon ile iso aralığını 50-2700 olarak kullanabiliyorsunuz. Eğer ortamdaki ışık yetersiz geliyorsa otomatik modda iken net bir görüntü elde etmek için iso değerini bir miktar yükselterek gereken görüntüyü elde etmeye çalışıyor. Genel itibariyle dış mekan çekimlerinde f/1.8 olduğundan iso değeriniz 50-200 arasında olacaktır. Belki bulutlu havalarda 400 e kadar çıkabilir. Ben biraz zorlayarak manuel modda tüm iso değerlerindeki başarımını görmek istedim ve %100 kırpılmış halde size sunuyorum. Soldaki fotoğraflar JPEG ve sağdakiler de RAW halidir.

ISO değerlerine göre çekilen fotoğraflar incelendiğinde JPEG fotoğrafların RAW fotoğraflara göre daha başarılı olduğu görülüyor, bunun sebebi RAW fotoğrafların ham fotoğraf olması ve JPEG fotoğrafların kullanıma hazır hale getirilmiş olmasıdır. Tüm kompakt makineler gibi 800 iso üzerinde çekim yapıldığında fotoğrafta noise giderimi yapmanız gerekir. JPEG formatında LG G4 sizin için bunu yapıyor ama mutlaka RAW fotoğrafı kullanacaksanız bunu bilgisayarda kendinizin yapması gerekir. Yüksek megapiksel değeri sayesinde fotoğraflar çok daha başarılı bir şekilde kullanılabilir hale getirilebiliyor. ISO değerlerinin tamamına ait testleri görmek için aşağıdaki fotoğrafın üzerine tıklayabilirsiniz.

LG G4 ISO Test

Ek olarak yüksek iso (800 ve üzeri) değerlerinde çektiğiniz fotoğrafların RAW halini kendiniz bilgisayarda düzenlerseniz tecrübe ve kullandığınız programa göre daha iyi bir sonuç elde etme şansınız var, ancak bu kadar uğraşa değer mi diye sorabilirsiniz, aşağıdaki fotoğrafta en son eklenen Topaz Denoise Plugin ile noise giderimi yapılmıştır.

LG G4 ISO test

LG G4 Makro ve Close-Up çekimler

LG G4 ile en yakın çekimi yaklaşık 8,5 cm den yapabiliyorsunuz. Elbette elde edeceğiniz görüntü 1:1 makro görüntü değil, daha çok close-up dediğimiz yakın çekim görüntü sınıfına sokulabilir; ama eğer daha yakından çekilmiş bir fotoğraflara ihtiyacınız varsa fotoğraf çekerken zoom yaparak bunu elde edebiliyorsunuz. 16 MP bir sensörümüz olduğundan bu konuda oldukça avantajlıyız. En yakın çekimden bir örnek ve %100 kırpılmış halde aşağıda görebilirsiniz. Saatin camında çizik varmış bu arada.

LG-G4-close-up LG-G4-close-up-crop

LG G4 Panoramik Fotoğraf konusunda nasıl?

Panoramik fotoğraf oluşturmak için diğer telefonlarda olduğu gibi bu moda geçeçerek süpürme şeklinde çekim yapıyorsunuz. Panoramik fotoğraf Temel Mod aktifken çekilebiliyor ve JPEG olarak kaydediliyor. En güzel tarafı süpürme işlemini hem dikey hem de yatay olarak yapabiliyorsunuz. İşlemi sonuna kadar devam ettirebilir ya da dilediğiniz yerde kesebilirsiniz. Devam ettirirseniz  sonuçta oluşan fotoğraf 56 MP boyutunda (21440 x 2624) olabiliyor. Dosya boyutu ise yaklaşık 15 MB civarında. Fotoğrafın üzerine tıklayarak biraz daha büyük halini görebilirsiniz.

lg-g4-pano590

Eğer sarsmadan düzgün ve yavaş dönebilirseniz birleştirme konusunda sıkıntı çıkmıyor. Bazı durumlarda ufak birleştirme hataları olabiliyor elbette; ama bunlar çektiğiniz bölgeye ve sizin çekim disiplinize göre değişebilen faktörler.

LG G4 Fotoğraf Konusunda bize ne kazandırıyor?

 • Otomatik Beyaz Dengesi konusunda oldukça başarılı.
 • LG G4 te bulunan Renk Spektrum Sensörü sayesinde renkler konusunda da başarım oldukça yükselmiş.
 • Hızlı netleme ve çekim konusunda hiç bir sıkıntı duymuyorsunuz.
 • Telefon kapalı iken hızlıca kameraya ulaşmak ve çekim yapmak çok iyi düşünülmüş, herhangi bir fotoğraf makinesinden hızlı bir şekilde çekime hazır hale gelebiliyor.
 • 16 MP çözünürlük ile genelde kullanılmayan ve sonucu kötü etkileyen dijital zoom kullanılabilir hale gelmiş, en azından 2x, 4x civarında yakınlaştırma yapabilirsiniz. Ya da fotoğrafı çektikten sonra kırparak dilediğiniz fotoğrafı elde edebilirsiniz.
 • İçerdiği fotoğraf işleme yazılımı gayet başarılı çalışıyor ve bir çok farklı seçenek barındırıyor.

Sonuç

Söylenebilecek son söz ise, LG G4 ile harika bir tasarıma imza attığı, büyük ekranlı ve görsel olarak gayet tatmin edici bir akıllı telefonu bize kazandırdığıdır. Üstelik bunu rakiplerinden çok daha uygun fiyatıyla yapıyor. Eğer Tatile giderken anılarınızı kaydetmek isterseniz yanınızda kompakt bir fotoğraf makinesi taşımanıza gerek yok, LG G4 olması yeterli. Hatta çoğu zaman fotoğraf makinesinin yanında taşıyamayan amatör fotoğrafçıların da işine yarayacaktır.

LG G4 Fotoğraf İncelemesi

Uzun süredir beklediğim LG G4 nihayet elime geçti. Kutusunu açarak anlatmaya başlıyorum. Ama ben en çok…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Makro çekimler için ekstra aparat gerekli mi? Yoksa telefonun kendisinde var mı?

  • Mert bey,
   makro için ek aparat almanız gerekli.

 • evet lg g4 video çekimi iyi hatta nerdeyse harika ama gelgelellim video çekimi gece ile gündüz kadar farklı olmamış video çekimi sınıfta kalıyor benim anlamadığım giriş seviyesi telefonda bile yalpalama kayma olmuyor ama lg g4 le zanne-dersm oıs den oluyor elini en ufak titrediğinde sürekli saglı sollu yalpalamalar oluyor bundan bıktığım için telefonu sevdiğim halde istemeye istemeye değiştirecem telefonu video net olamasına net ama yalpalamaya dalgalanmalara katlanamayacağım

  • Orhan Bey bahsettiğiniz dezavantajı ben yaşamadım; ama istenmeyen bir olgu doğru, incelemedim ama belki yeni versiyon G5 modelinde iyileştirmişlerdir.

 • Merhaba lg g4 beat kullaniyorum ama hala camerada zoom nerde birturlu bulamadim bilen arkadaslar yardimci olabilirmi

  • Volkan Bey LG G4 ile birlikte kullanma kılavuzu da vermiş olmalılar, ona bakarak bulabilirsiniz.

 • Teşekkürler, dostum.

  • Lg4 benzersiz optik sabitleme özelliği f1.8 diyaframı manuel modu ve bir çok farklı özelliği ile keyif alarak kullandığım bir cihaz… bozulana kadarda artık son telefonum olacak… Herkese tavsiye ederim…

 • Fotoğraf kalitesini merak ediyordum. İnceleme yaziniz ve fotograflar fikir edinmemde yardımcı oldu. Teşekkürler.

 • Harika bir inceleme olmuş.
  Ellerine sağlık üstat.
  G4 Alasım geldi

  • Serkan ben tasarımı gerçekten çok beğendim, yakından görme şansın olursa bir bak derim, hayırlısı..

Yorumunuz?