Kefken, Kerpe Pembe Kayalıklar

24 Nisan 2017 · Hakkı Ceylan

Kefken, Kocaeli ili, Kandıra ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir köy; fakat yeni yasayla mahalleye çevrilmiş. 1400 civarında nüfusa sahip. Burada ilk yerleşimin 5000 yıl kadar önce başladığı düşünülüyor olmasına karşın, yöre de çok fazla tarihi yapıya rastlayamıyorsunuz. Kefken’e kaç defa gittik, sayısını bile hatırlamıyorum. Sanırım Karadeniz kıyısında olması ve İstanbul’a çok uzak olmaması, ayrıca müthiş kayalık bir coğrafi yapıya sahip olması nedeniyle aklımıza ilk gelen yerlerden birisi burası.

Kefken’e nasıl gidilir?

İstanbul’dan özel araçla Kefken’e gitmek istersek TEM Otoyolu’na girerek İzmit’e doğru yol almamız gerekiyor. Kandıra Sapağı’na gelince oradan dönüyoruz. Yaklaşık 40 km sonra Kandıra’ya ulaşmış oluruz. Sonrasında 20 km kadar daha ilerleyince Kefken’e gelmiş oluruz.

Daha farklı daha keyifli bir yol için İstanbul’dan önce Şile’ye gidip sonrasında Ağva tarafına ve sonrasında Kefken’e doğru gidebilirsiniz. Fotoğraf çekmek için daha uygun olmasına rağmen daha uzun sürecektir.

Kefken’de görülecek yerler

Kefken temelde deniz kenarına kurulmuş bir mahalle olması sebebiyle deniz tatili için tercih ediliyor. Kefken’de denize girebileceğiniz en yakın yer merkezdeki Kumcağız Plajı. Oldukça sığ bir denize sahip olan koy şeklindeki plaj deniz dalgalı olduğunda biraz dikkat gerektiriyor.

Kefken merkezden geçerek biraz daha kuzeye giderseniz yürüme mesafesinde başka bir plaj daha var. Kovanağzı Plajı olarak bilinen bölge biraz daha ufak. İnce kumdan oluşan kumsalı ve yönünün batıya bakması sebebiyle biraz daha az dalgalı olan denizi sebebiyle çocuklu aileler burayı tercih ediyor.

Buradan biraz daha kuzeye doğru orman içerisinden toprak bir yolla giderseniz yaklaşık 1 km sonra Pembe Kayalıklar‘a ulaşırsınız. Burası hem fotoğrafçıların çok güzel fotoğraflar yakalayabileceği bir bölge, hem de gün batımını izlemek için gelebileceğiniz en güzel mekanlardan birisi. Bu kayalıkların yapısı oldukça yumuşak ve sudan kolaylıkla keserek çıkartılabiliyor. Çıkartıldıktan bir süre sonra sertleşerek daha sağlam bir yapıya kavuşuyor. Pembe Kayalıklardan çıkartılan parçalar bir çok tarihi mekanın inşaatında kullanılmış.

Pembe Kayalıklar’dan doğuya doğru 2 km kadar gidildiğinde ise Cebeci‘ye ulaşıyorsunuz. Cebeci Köyü tam olarak Kefken Adası’nın karşısında yer alıyor ve güzel bir de plajı var.

Kefken’de bulunan ve kıyıdan rahatlıkla seyredebildiğiniz en ilginç yerlerden birisi Kefken Adası. Kefken Adası Karadeniz’de bulunan üç adadan birisi. Kefken Adası’na tekneyle ulaşabiliyorsunuz; fakat resmi olarak adaya çıkmak yasak. Etrafında turlayabiliyor ya da demir atarak denize girebiliyorsunuz. Şu anda sit alanı olan ada resmi makamlarca kullanılıyormuş. Roma ve Bizans dönemlerinden günümüze kadar ulaşmış bazı kalıntılara da ev sahipliği yaptığı söyleniyor.

Kefken’e gittiğinizde çok yakın bir mesafede Kerpe adında bir balıkçı kasabasını da ziyaret edebilirsiniz. Kerpe barındırdığı plajı nedeniyle deniz tatili yapmak isteyeler için başka bir alternatif. Kıyı şeridinde bulunan farklı kaya oluşumları biz fotoğrafçıları da kendine çekiyor. Kartal Kayalıkları olarak da bilinen bu ilginç kaya oluşumlarından denize atlamak bazıları için ayrı bir keyif. Kartal Kayalıkları ayrıca Kerpe gün batımını izlemek için de harika bir yer.

Kefken ile Kerpe’nin görünümü biraz farklı. Kerpe’de bir çok yazlık varken Kefken’de böyle bir görüntü yok. Ayrıca Kerpe’nin sahil kısmında çay bahçeleri ve balık lokanlataları yer alıyor. Burada bir şeyler yemek isterseniz seçeneğiniz bir hayli çok. Yaz aylarında özellikle hafta sonlarında inanılmaz bir kalabalık buralara akın ediyor. Eğer sakinlik istiyorsanız yaz aylarında hafta sonuna denk gelen günlerde bu bölgelerden uzak durmanızda fayda var.

Kefken’de yemek için bir kaç farklı seçenek olsa da burasının bir balıkçı kasabası olduğunu unutmamanız gerekir. Bu durumda yapmanız gereken balık lokantasına gitmek olmalı. Eğer soğuk kış günlerinde buraya uğramış iseniz hamsiyi, sıcak yaz günlerinde buradaysanız levrek ya da eşkina yemenizi tavsiye edebilirim. Fakat bunun için tek bir mekan seçmeniz gerekiyorsa o yer Reis Balık Lokantası olabilir.

Kefken Konaklama seçenekleri

Kefken, İstanbul’dan günübirlik olarak gelebileceğiniz yakınlıkta olmasına rağmen burada konaklama yaparak hafta sonunu ya da daha uzun tatillerinizi geçirebilirsiniz. Bunun için konaklayabileceğiniz bir çok butik otel ve pansiyon seçenekleri var. Daha uzun konaklamalar için hazır eşyalı daireleri de sezonluk olarak kiralayabiliyorsunuz.

Kefken, Kerpe Pembe Kayalıklar

Kefken, Kocaeli ili, Kandıra ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir köy; fakat yeni yasayla mahalleye çevrilmiş. 1400…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Iyi gecelr
  Rahatsz ediyorum âmâ fikrinze ihtiyacim var
  Cvplarsanz sevinirim
  Muhafazakar çocuklu ailelr icin hangi yer dha uygundr kefken kerpe o civarlarda
  Buarada fotoğraflar gercekten şahane
  Ellerinze saglik

  • Didem Hanım merhaba, muhafazakarlar için özel bir yer bulunmuyor, Kefken ve Kerpe herkese açık kontrol edilmeyen alanlar. Fotoğraf çekmenize kimse karışmaz rahatlıkla gidip fotoğraf çekebilirsiniz.

 • Buraya sadece İstanbuldan mı gidiliyor neden bu kadar kısıtlayıcı bir açıklama var. En azından şehir merkezinden nasıl gidilir onu anlatsaydınız.

  • Merhaba Berika Hashas,
   burası kendi deneyimlerimizi yazdığımız bir sayfa. Biz buraya İstanbul’dan aracımızla gittiğimiz için elbette İstanbul’dan araçla nasıl gidilir bunu yazdık.

 • Harika fotoğraflar cekmissiniz

  • Çok teşekkürler, selamlar.

 • Fotoğraflar harika. Yazınızı okurken b,zde sizinle gezmiş kadar olduk. Paylaşım için teşekkürler.

  • Beğenmenize sevindim, ne güzel..

Yorumunuz?