Kapıkırı Köyü

30 Nisan 2012 · Zehra Arslan

Neresi burası diyeceksiniz. Bafa Gölü’nün hemen kenarında yer alan bu sevimli köyün manzarası ve tabi güzelliklerine diyecek yok. Bahar geldiğinde burası cıvıl cıvıl insan kaynıyor. Hala Bafa Gölü nerede diyebilirsiniz. Bafa Gölü Milas’a bağlı Milas’da Muğla ili sınırları içinde kalan bir ilçe. Bodrum ile arası yaklaşık 40 dakika. Yani yaz tatiline gittiğiniz bir vakit bir gün denize ara vermek isterseniz Bafa Gölü civarda gelinebilecek en güzel yerlerden biri. Bafa Gölü yaklaşık 2000 yıl önce Ege Denizinde bir körfez iken önünü kapatan alüviyonlar nedeni ile denizden ayrılıp göl haline gelmiş. Sabahın ilk saatlerinde gölün kenarına gelirseniz ruhunuzun gerçek bir huzurla dolduğunu hissedeceksiniz. Göl kenarı çadır konaklaması için de oldukça ideal.

Kapıkırı Köyü - azgezmis.com

Gölün en derin yeri 25 metreye kadar ulaşıyor. Üzerinde 4 adet ada ve bu adaların üzerinde de antik Heraklia kalıntıları bulunuyor. Gölün antik ismi Latmos olarak geçiyor. Etrafında Beş Parmak Dağları yer alıyor ki bu da göle ayrı bir güzellik katıyor. Beş Parmak Dağları’da antik çağda Latmos olarak adlandırılıyor. Kapıkırı buradaki tek köy değil elbette birbirinden güzel köyler yanyana sıralanmış şekilde devam ediyor. Ancak gölün kenarında bulunan ada ve üzerindeki Antik Yunan’dan kalmış olan kalıntılarla Kapıkırı Köyü en çok ilgiyi çeken bölge haline gelmiş.

Kapıkırı Köyü - azgezmis.com

Bir mitolojik Yunan hikayesine göre burada Endymion isimli genç ve oldukca yakışıklı  bir çoban yaşarmış. Günün birinde bu çoban tanrılar tanrısı Zeus’dan bir ömür boyu genç ve yakışıklı olma talebinde bulunmuş. Zeus bunu kabul etmiş ama bedeli ağır olmuş çoban için. Bir ömür uyuyarak ödemiş bu bedeli. Bir gün Selene isimli bir tanrıça çobanı görüp aşık olmuş. Çoban uyuyor olmasına rağmen tanrıça Selene’nin çobandan 50 tane kızı olmuş. Bugün bu mite atıf yapılarak bölgede bulunan bir pansiyona Selene ismi verilmiş.

Kapıkırı Köyü - azgezmis.com

Köyün biraz dışında, gölün kıyıya yaklaşmış olan yerlerinde küçük balıkçı kayıkları akşam güneşi ile çok güzel görüntüler oluşturyor. Antik kalıntıların altından geçerek kayıkların yanına kadar gidip fotoğraf çekebilirsiniz. Köyün geçim kaynaklarından biri hala balıkçılık olduğu için ara ara kalabalık tekne gruplarına rastlamak mümkün. Gölden en çok çıkan balıklar kefal, levrek ve yılan balığı. Göl kenraındaki Kaya Lokanta’da levrek yemenizi tavsiye ederim. Göl doğallığını pek kaybetmediği için bir çok su kuşuna da ev sahipliği yapıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı tespitleri bu konuda beni bir hayli şaşırttı açıkcası. Bafa Gölü ve civarında yaşayan su kuşu çeşidi 20.000 olarak bildiriliyor. Bafa gölünün etrafı bir çok insanın ilgisini çekiyor. Burada sadece kuş fotoğrafçıları değil, yürüyüş gruplarını da bolca göreceksiniz. Gölün etrafındaki antik yerleşim bölgelerinde oldukça keyifli rotalar var. Yukarı doğru çıktıkça Bafa’ya kuş bakışı bakmaya başlıyorsunuz.

Kapıkırı Köyü - azgezmis.com

Kapıkırı köyünden küçük kayıklarla bir saatlik bir göl turu yapabilirsiniz. Kayıklar sizi kuşların bolca bulunduğu ve köylülerin Kuş Adası dediği adaya götürüyor. Ada da ağaçların dalları kuş yuvalarından dolayı sarkmış durumda. Ancak fotoğraf çekmek için çok yaklaşamıyorsunuz. Gölün hemen kenarında yukarıda da belirttiğim Kaya diye küçük bir lokanta var. Burada göl manzarası eşliğinde keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Yöredeki tüm yerler yemeklerde saf zeytinyağı kullanıyorlar. Bu nedenden ötürü tüm yemeklerin lezzetli olduğunu söyleyebilirim.

Kapıkırı Köyü - azgezmis.com

Bafa Gölü etrafında konaklamak isterseniz Kapıkırı köyü en ideal yer. Ancak burada kalacak yerler çok da ucuz değil açıkcası. Pansiyon olmalarına rağmen bölgede az sayıda kalacak yer olduğu için fiyatlar biraz yüksek. Pelikan Pansiyon Bafa Gölü’ne yakın olmak isterseniz kalabileceğiniz bir mekan. 2012 yılının Mart ayında konaklama fiyatı bir kişi kahvaltı ve akşam yemeği dahil 60 TL idi. Bu fiyat sezon açıldığında daha yukarı çıkıyor sanırım. Bir başka seçenek de Kaya Pansiyon. Burası da tam Bafa Gölü kenarında. Sabah erkenden kalkıp fotoğraf çekmek için ideal bir noktada.  Ancak buraya bir grup ile giderseniz Bafa Gölü’ne araç ile yaklaşık 50 dakika mesafede Akbük koyunda Apollonium Villalarında kalabilirsiniz. Bafa Gölü’nden biraz uzun mesafe gittiğinize değecek bir tesisler topluluğu. Evler oldukça güzel döşenmiş ve içinde televizyondan mutfak malzemesine kadar her türlü eşya yer alıyor. Villaların aralarında yüzme havuzları ve tesisin önünde tertemiz bir deniz uzanıyor. Evlerde 4 veya 5 kişi kalabiliyorsunuz böylece konaklamanız oldukça ekonomik oluyor. Bu tesis yaz tatili için de tercih edilebilecek bir yer.

Bafa Gölü ve çevresindeki köyleri keşfetmek için en ideal zamanlar Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları. Ya da kısaca İlkbahar ve Sonbahar’da gitmelisiniz ama birgün mutlaka gitmelisiniz.

Ege’de

Kapıkırı Köyü

Neresi burası diyeceksiniz. Bafa Gölü’nün hemen kenarında yer alan bu sevimli köyün manzarası ve tabi güzelliklerine…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Dün oradaydım. Daha öncede gitmiştim. Muhteşem bir yer olduğu kesin ve çok seviyorum. Hayvancılığın çok yoğun olduğu bir bölge koku oldukça fazla, bu sebeble uzun süre kalmak zor. Yorumlarda yazılan sahildeki koku da mevcut. Teyzelere gelince çok iyi niyetli görünen sizi bir şekilde kendilerini konuşmayı zorunlu kılan kişiler. 60 yaşındayım. 3 kadın girişte oturuyordu. Kendilerine bir şey sormamamıza rağmen bize arabayı şuraya park edin, şurayı gezin, buradan gidin diye bir şeyler söylediler. Kale dönüşünde arkadaşım arabayı almaya gitti. Bende yaya olarak sahile yürümeye başladım. Başka bir satıcı benimle sohbete ve ürünlerini göstermeye başladı. Arkadaşım arabayı almaya gittiğinde 3 kadın kendilerinden bir şey almaları yolunda çok ısrarcı olmuşlar dönüşte bakarız diye kurtulmuş, arabayla yanıma geldiğinde 3 kadından biri yerinden kalkıp arkadaşımı uzaktan takip etmiş beni diğer satıcının yanında görünce yalancılıkla itham etmek başta olmak üzere her türlü hakareti sıraladı. Arkadaşım da bu tür olayları duyduğu için kapı kırından uzak duruyormuş. Evet bizde berbat bir ruh haliyle uzaklaştık. 60 yıllık yaşamımda böyle hakarete maruz kalmadım. Çok yazık. Bu yaştan sonrada şikayetle, davayla uğraşacak değilim.

 • Gerçekten anlatılanlar doğru. Ailemle uğrayıp önemli yerleri görmek istedik. Etrafımız teyzelerle çevrildi. Biz tarihi yerleri sordukça onlar ellerindekilerini satmaya çalışıyorlardı. Bizi ıssızca yerlere götürdüler. Bir şeyler alıp kaçmaktan başka çare bulamadık. Umarım yetkililer bu sorunu çözerler.

 • Evet bizde kapıkırı köyünü ve heraklia antık kentını gezelim istedik köyün girişinde mobeseler(Teyzeler) 2 aracımızı durdurdular..biz birseyler sormak öğrenmek istediğimizde onlar birseyleri ısrarla satmaya zorluyorlardı.. köyün içine girdiğimizde başka bir köylü bir aracın dahi giremeyecegi dar bir yola soktuklar geri geri çıkmak da zordu en sonunda aracımı vurdum. Ayrıca heraklia bakımsız..göl kenarında lafım koyuyor bakımsız..köyde o sıcaktan yuzumuzu yıkamaya bir çeşme dahi bulmadık..

 • 120 km araba kullanip koyu ve antik kent kalintilarini gormek istedik. lakin koyun teyzeleri sagolsunlar bir dakika huzur vermediler.ben hayatimda boyle bir satici kitlesi gormedim. Lutfen yetkili insanlar buna bir dur desinler. Ve hic bir sey goremeden donduk.donmedik kactik

 • İki gün önce ailemle Bodrum’dan tatil dönüşü uğradık. Gerçekten satıcı teyzeler kâbus gibi ,asla size bişeyler satmadan sizi rahat bırakmıyorlar.Öğretmenim bende çok para yok bitti param deyince ayrıldılar. Birisi ısrarla takip etmeye ve devamlı konuşmaya devam etti. Sağolsun çok sıcaktı birer bardak soğuk su ikram etti. Bir kalıp sabun satın alarak kurtardım. 50 liraydı ,fakat en ucuzu oydu.Arabaya nasıl atladık geri dönmek için bilemedik. Eşim biraz daha gidelim şuraya da bakalım dedi yola çıkmadan.. Bir lağım kokusu gölün kenarında ,anlatamam. Böyle stratejik tarihi biryerin sahpsiz olması bizi çok üzdüm . Gerçi memleketimizde nereye ne kadar sahip çıkabiliyoruz ki ,o da tartışılır.

  • Merhaba Işık Gürsoy, son dönemde bu tip şikayetleri yazan çok kişi oldu. Sanırım oradaki bir yetkili bu konuda kadınları uyarmalı.

 • Merhabalar tatil dönüşü hotelimden erkenden çıkıp bafa gölünü ve ismini çok duydugum kapkırı köyünü ziyaret ettim 22-06-2022 ve yorum yazma geregi duydum üstteki yorumlarıda okuyunca açıkcası üzüldüm köy, köyün yolları, balıkcı kayıkları, bakire kalmış muhteşem herkeze tavsiye edecegim biryer
  Fakat; köydeki teyzeler çok baskın birşeyler satmaya satamaz ise rehberlik yapmaya açıkcası yol bulmaya çalısıyorlar aracınızla yavasladıgınız an yanınıza gelıp aracı buraya bırak gıtmez yuruyun demeye baslıyorlar (benım aracım arazı aracı tepedeki kaleye kadar aracım ile cıktım) arkamı döndüm birde ne goreyım 60-70 yaslarında 3 teyze pesımden gelmıs hiç mi üşenmediniz o sıcakta nasıl bir hırz sizinkisi (al da al almazsan gör bizi demeye başladılar ) açıkcası cok utandım rica ediyorum bu şekilde insanlara yaklaşmayın başıma 10 tane teyze geldi birinden alsam digeri üzülür ne yapayım ben 10-15 tane tülbenti tezgahını meydana açarsın rıskını beklersin zaten tarih kokan bir yer illaki birşeyler alınıp destek olunur bu yapılan düpedüz dilencilik gitmek isteyenlerin bilgisi olsun!!! ( yorumum herkez için gecerli degil illaki aralarında sevimli teyzelerimde vardır -onların ellerinden öperim- 3-5 saat gezerim dedigim kapkırı köyünden 30 dakika içerisinde ayrılmak zorunda kaldım ortalama 20-30 tane teyze yüzünden) gerisini siz düşünün

 • Araştırma ödevim için zevkle okudum .
  keşke tarihi eserlere daha çok değinseydiniz teşekkürler.

 • Yazınız çok güzel, keyifle okudum. Nerede ise 10 yıl sonra Ekim/2021’de gezdim antik kent ve köyü. Yorumlarda yazılanları aynı şekilde yaşadık, birden çevrenizi saran 60 yaş üstü kadınların ısrarcılığı pervasızlığı çok üzücü böyle bir yer için. O kadar çok ülke dolaştım, Türkiye’nin hiçbir yerinde böylesini görmedim. Blog yazarı olarak yazımda belirteceğim. Ayrıca nereye şikayet etmeliyim bu durumu diye düşünüyorum. Köylü kadınlara davranışlarının düzelmesi için bir otoriteden denetim gerekiyor galiba. Bu ülke bizim.

 • Bence çok güzel biryer. Doğa harikası. Orada var olan hayvanlar ve doğal insanlar tam bir köy ortamı sunuyor. Sadece oradan aldığım fular benzeri datça gülleriyle çevrelenmiş el işleri üzerlik de koyulduğu için çok hoş. Zaten 8-10 TL birşey. Bence turist olarak gidilen bir yerde bundan birkaç tane alıp hem oradaki insanların geçimine destek olmak hem de tanıdıklara hoş hediyelik almak güzel olur. Ben 2 kez fotoğrafcı arkadaşlarımla gittim. Muhteşem doğa ve tarihi yer fotoğrafları çekmek için çok uygun. İlk fırsatta tekrar gideceğim.

  • Nurşen Hanım katkınız için teşekkürler, selamlar

 • 2012’de gidenlerden bu yana pek bir şey değişmemiş Muhteşem bir doğa, ortaya çıkartılmamış bir antik kent ama Köyün için hayvan ahırlarıyla dolu,gübre kokuyor, köylü kadınlar hemen ellerinde tepsileriyle ortaya çıkıp bir şey satana kadar peşinizi bırakmıyor,sattiklarinida kendileri mi yapiyor supheli hicbir otantikliği yok.Bilgi alınacak bir bulamadik. Neyse ki Ada cafe gibi bir vaha bulduk .
  Bir an önce köy içindeki ahırlar dışarı çıkarılmalı,köy evleri elden gecirilmeli , bir kadınlar kooperatifi kurulup kadinlarin gercek el emeklerini satmalari saglanmali..Yazik olmuş boyle bir antik kentteki köye…

 • Issız bir yermi kalabalıktı gitmek lazım. Birde araba olmayınca nasıl gidilir.Bilgi için teşekkürler

  • Merhaba Nükhet Hanım, Kapıkırı için Söke ve Milas’dan kalkan dolmuşlar var. Issız diyemeyiz ama sakin bir yer.

 • İzmir de yaşıyorum yılda en az 4 5 kere gidiyoruz ailece ve arkadaşlarla 1 kere bile önümüzü ne köylüler kesti nede bir şey satmaya çalıştılar aksine su ikram ettiler ve çay içermisiniz diye sordular ya sizin gittiğiniz yer yanlış yada yalan söylüyorsunuz zaten doğru dürüst bir satıcı yok 3 4 tane yazma boncuk gibi şeyler satan kadınlar onlara da soru sormadan bir şey demiyorlar daha geçen hafta ordaydım

  • İbrahim Bey,
   sanırım Selçuk Beye cevap yazdınız ancak neden bu kadar sert yazdığınızı anlayamadık. Kim neden yalan söylesin böyle bir durum için.

 • Ben de ailemle Mayıs 2015 ve Mart 2018 de gitmiştim.Köy halkından kadınlar arabanızın önünü kesip bir şeyler satmak istiyorlardı, oldukça ısrarcılardı,ilk seferinde bizde direk geri döndük.Bir sonraki gidişimizde arabamızı köy dışına bıraktık,köylü kadınlar diğer turistlerle meşgulken biraz dolaşma fırsatı bulduk buraları.Selenes Pansiyonda salaş bir ortamda lezzetli bir köy kahvaltısı yaptık kişi başı 25 TL ye.Pansiyonun günlük fiyatı ise 400 TL civarıydı.Tam anlamıyla bir keşif için turla gelmenizi öneririm. Güzel parkurlar var fakat anlatılanlar gibi çevredeki insanlar çok ısrarcıydı bir şeyler satmaya veya rehberlik etmeye.

 • Geçmiş tarihlerde (10 yıl kadar önce) ziyaret etmiştim. Çok keyif almıştım. Yine aynı heyecan ile bu sefer ailem ile beraber gittik, hayal kırıklığıyla döndük. Bu kadar pis, rezil, lağım kokan, berbat bir yer görmedim. Ne tekrar giderim ne de tavsiye ederim.

  • Çok üzüldüm, biz yakın zamanda gitmedik, böyle bir değişim çok üzücü. En yakın zamanda kendi gözlerimizle görüp yazıda güncellenmesi gereken noktalar varsa güncelleyeceğiz.

 • harika bir köy burda çok fazla temizlik aramayın arkadaşlar. zaten köy hayvancılıkla geçindiği için gezerken bile bir inekle eşekle karşı karşıya kalabilrsiniz… köylü kadınlara gelince daha önce aldık almıcaz demeniz yeterli… her yıl sonbahar ve ilk baharda yılda 3 -4 kez gidiyoruz…. her seferinde köyü karış karış gezmeden dönmeyiz :)

  • Ayfer Hanım,
   bizim de çok sevdiğimiz yerlerden birisi oldu. Konum itibarı ile köy ve köy halkı çok iyiler.

 • kapıkırı deyince tüylerim dikendiken oluyor ben bu kadar yer gezdim böyle rezalet bir yer görmedim ilk girişde zaten ikitane yerinden kalkmayan işletme sahibi zengine ayrı muamele yapan insanın gezi zevkinikaçıran işletmecimedine dilencileri gibi etrafını saran köylü kadınlar onu bırakın gezmeye fırsat vermeyen satıcı köylü kadınlar köyün nefretle anmama sebebiyet verdiler bir an önce bunlara dur demeli…….

  • Hülya Hanım,
   biz hiç yazdığınız gibi bir olaya maruz kalmadık. Yazdıklarınızı okuyunca şaşırdım. Turizm köylere yeni bir kavram neticede.

  • Anlattıklarınızı dün aynen bende yaşadım
   Rezalet bir gündü

  • hülya hanımın dediğine katılıyorum ordaki teyzeleri de uyardım buraya gelmek isteyenleri sizler hakkında uyaracağım dedim . insanın etrafını sarıyorlar dağ başında soyguna uğramış gibi oluyorsunuz eşimle kaçtık. ayrıca öyle doğa harikası bişey göremedim her yer pislik içindeydi bafa tabiat parkı tabelasını görünce koşarak indik in cin top oynuyor ve pislik içindeydi. televizyonda izleyince çok beğenmiştim sanırım görüntü birleştirmişler ben gezecek bir patika yol falan görmedim.

  • Yorumlar ilginç biz gittiğimizde temiz bir göl ve sessizlik ile karşılaştık. Yürüyüş yolları var ama biraz zor bir parkur.

  • Hülya hanımın yorumuna ben de katılıyorum. Kadınların kral mezarlarını gösterelim size diyerek bizi ıssız bir yere götürmesi, orada mal satmak için etrafımızı sarması, israrla ondan aldın benden de al diyerek yürümemeize engel olmaları…
   Sinirlerimiz öylesine gerildi ki, çocuklarımıza zarar verecekler sandık. Resmen can havliyle çaktık köyden.
   Böyle turist çekilmez.

 • benim köyüm cokj güzeldir

 • Ne zaman,nereden ve nasıl gitmeli?gece kalacak yer var mı?
  selamlar.

  • Tevfik bey,
   yazının son bölümünde sorularınızın cevabı yazıyor. Buraya Bodrum’dan araç kiralayarak gelebilirsiniz.

 • Gittim gördüm ama fotoğraflar öyle güzelki tekrar gidesim geldii.Elinize sağlıkk..

  • Belma hanım,
   teşekkürler.

Yorumunuz?