İstanbul’dan Doğaya Küçük Bir Kaçamak: Sapanca

4 Ekim 2022 · Hakkı Ceylan

İstanbul’dan biraz uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak; nefes almak ve yenilenmek isteyenler, mesafenin yakın ve ulaşımın kolay olması sebebiyle Sapanca’yı sıkça tercih ediyor. İstanbul’dan 140 km mesafe uzaklıkta ve yaklaşık 2 saat yolculukla ulaşılabilen Sapanca, son yıllarda artan otel ve bungalov ev seçeneklerinden dolayı bir ‘kaçamak noktası’ olarak görülüyor.

Sakarya’nın bir ilçesi olan Sapanca, bölgeye gelen kişilerin gezip görebileceği, çeşitli aktiviteler yapabileceği ve güzel yemekler yiyebileceği harika bir nokta. Sapanca aslında kısaca İstanbul’un arka bahçesi olarak görülüyor. Sınırları içerisinde Kartepe Kayak Merkezi de yer aldığından dolayı bu bölgenin hem yaz hem de kış boyunca turist çektiğini söylemek mümkün.

Yol durumuna bakılıyor; harita üzerinden tam konum belirleniyor ve yola çıkılıyor. Ama hepsinden önce konaklanacak yerin seçilmesi gerekiyor. Sapanca otelleri sayfası üzerinden otel seçeneklerine göz gezdirerek size en uygun olanı belirleyip rezervasyon yapabilirsiniz. Şimdi kaldığınız yerden devam…

Günün Erken Saatlerinde Kahvaltı Edebilirsiniz

Sapanca’da güne başlarken yapılabilecek en güzel şey kahvaltı. Zira tamamen kahvaltı konseptine uygun olarak tasarlanan; doğal ve ev yapımı reçeller, peynirler ve çok daha farklı lezzetlere ulaşabileceğiniz işletmeler mevcut. Bölgedeki hemen her kahvaltıcı çaydanlığı masanıza kadar getirip sınırsız çay imkanı sunuyor.

Güzel Bir Yürüyüş Rotası Oluşturabilirsiniz

Kahvaltının hemen ardından yediklerinizi sindirmek ve keyifli dakikalar geçirmek için tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Sapanca gölü çevresi, Maşukiye ve Kırkpınar buna en uygun noktalar arasında. Bu rota aynı zamanda fotoğrafçıların da epey ilgisini çekiyor. Çünkü orman içerisinde doğayı ve yeşili tüm tonlarıyla görebiliyorsunuz.

Bisiklet ve ATV Turu Yapabilirsiniz

Eğer yürüyüş ve fotoğraf çekimi size yeterli gelmediyse o halde adrenalini biraz daha yükseltebilir; bisiklet veya ATV kiralayarak bölgede tur atabilirsiniz. Bisiklet için kendi belirlediğiniz rotayı tamamlayabilirsiniz ama ATV turları genellikle rehber eşliğinde gerçekleşiyor; gruptaki diğer kişilerle de tanışarak sosyalleşebilir ve gerçekten keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. 

Kano, Deniz Bisikleti Ya da Kayık Kiralayabilirsiniz

Sapanca Gölü çevresinde kano, deniz bisikleti ya da kayık kiralayıp gölde tur atabilirsiniz. Bu bölgede zaman zaman Kürek Milli Takımı’nın antrenman yaptığını da eklemekte yarar var. Sapanca gezinize kalabalık şekilde geldiyseniz kano aktivitesi sizi epey eğlendirecektir.

Paintball Oynayabilirsiniz

Çeşitli zorlu parkurların yer aldığı paintball tesislerinde takımlar kurarak yarışabilirsiniz. Özellikle outdoor hayatını ve adrenalini sevenler için bu tarz bir aktivite gerçekten çok keyifli oluyor.

Sapanca Seyir Terasına Çıkabilirsiniz

Sapanca Seyir Terası, Sapanca’yı tepeden görebileceğiniz ve buraya konumlandırılan tabelalar sayesinde bölge hakkında tarihi bilgilere erişebileceğiniz noktalar arasında.

Balona Binebilirsiniz

Sapanca’da uzun yıllardır yapılan diğer bir aktivite ise balon gezisi. Sabahın erken saatlerinde kalkan balonlara binebilir ve gölün üzerinde bir gezintiye çıkabilirsiniz. 

Kayak Merkezine Gidebilirsiniz

Samanlı Dağları’nın zirvesinden biri olan Kartepe, kayak merkezi sebebiyle epey ilgi çekici bir bölge. Kışın kayak turizmi sebebiyle epey yoğun olabiliyor. Ancak yine de Sapanca’ya gelmişken Kartepe Kayak Merkezi’ne uğrayıp ekipman kiralayabilir ve kayak yapabilirsiniz. Ya da buna ek olarak teleferikle güzel bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Kuzuluk Kaplıcalarına Uğrayabilirsiniz

Sapanca bölgesinde kaplıcalar da var. Bunlardan arasında en meşhurlarından biri Kuzuluk Kaplıcaları. Daha çok cilt rahatsızlıkları yaşayanlar için faydalı olduğu düşünülen kaplıcalar çeşitli konaklama alternatifleri de barındırıyor.

Sapanca bölgesinde listede yer alan maddelerin dışında da bir dizi gezilip görülecek yer var. Tarih ve mimariyle ilgilenenler listeye Rüstempaşa, Rahime Sultan ve Hasan Fehmi Paşa camilerini ekleyebilir.

Otel yerine bölgede villa, dağ evi ya da farklı konseptlerde tasarlanan bungalov evlerde konaklamak isteyenler için de seçenekler hayli fazla. Çocuklu ailelere uygun butik tarzdaki bu tesislere bungalov evleri sayfasından erişip detaylara göz gezdirebilirsiniz.

İstanbul’dan Doğaya Küçük Bir Kaçamak: Sapanca

İstanbul’dan biraz uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak; nefes almak ve yenilenmek isteyenler, mesafenin yakın ve ulaşımın…

azgezmis.com

Yorumunuz?