Hamsiköy ve Sütlaç’ın sırrı

12 Ağustos 2015 · Hakkı Ceylan

Hamsiköy ismini duymuşsunuzdur; ama bazı gerçekler var ki ancak oraya gittiğinizde ya da detaylı araştırdığınızda öğreniyorsunuz. Bunlardan biri de Hamsiköy’ün ismi. Gerçekte severek yediğimiz hamsi ile ilgisi yok. Zaten burası denizden yaklaşık 50 Km içeride, hamsi ile ne ilgisi olabilir ki. Orjinali yani gerçeği Hamsköy ya da Hamseköy olarak geçiyor, yani arapça beş köy anlamına gelen bir isim. Bu bölgede bulunan beş adet köye topluca verilen bir ad.

hamsikoy-azgezmis-1

Hamsiköy’e nasıl gidilir?

Hamsiköy Trabzon ili Maçka ilçesi sınırlarında yer alıyor. Trabzon merkezden yaklaşık 50 Km uzaklıkta. Arabanızla Trabzon’dan Maçka merkeze doğru hareket edin. Maçka merkeze gelince Erzurum, Gümüşhane yönüne devam edin. 15 Km kadar sonra sola doğru bir Hamsiköy ayrımını göreceksiniz. Hamsiköy yolu oldukça virajlı ama düzgün bir yol. Yaklaşık 7 Km boyunca yavaş yavaş manzara eşliğinde yolu takip ederek Hamsiköy’e ulaşabilirsiniz. Trabzon merkezden toplamda Hamsiköy toplamda bir saat kadar sürecektir.

hamsikoy-azgezmis-2

Hamsiköy’de ne var?

Hamsiköy’ü oluşturan beş adet köy Ciharlı, Çıralı, Dikkaya ve Güzelyayla köyleri birbirinde güzel manzaralar sunuyorlar. Deniz seviyesinden yaklaşık 1300m yukarıda olması havanın daha serin olmasını sağlıyor, ayrıca kıyıdaki nem miktarı da burada neredeyse yarıya iniyor. Burada halen eski otantik köy evlerini ve serenderleri (paken, nalya) görmeniz mümkün. Artık eski evler çok fazla değil, yeni nesil burayı sadece yazları serinlemek için kullanıyor ve bunun için kendi zevkine uygun ev yaptırıyor. Çıralı’da dolaşırken güzel ahşap serenderlerin yanı sıra oldukça iyi yapılmış bir kaç yeni ev de gördük.

hamsikoy-azgezmis-5

Hamsiköy ve Sütlaç

Elbette Hamsiköy’de sütlaç yenir. Burada sütlaç yiyebileceğiniz birçok mekan mevcut; fakat bunların çoğunda klasik fırında sütlacı üzerinde bol fındıkla servis ediyorlar. Gerçek Hamsiköy sütlacını ise buranın en eski işletmecisi olan Osman Usta’nın Yeri’nde tadabilirsiniz. Aynı zamanda lokanta olan mekan 1972 den beri hizmet veriyor. Biz de sütlacımızı yedik ve çok beğendik. Tam tabiriyle söylemek gerekirse anne sütlacı gibiydi. Osman Usta’dan öğrendiğimiz kadarıyla diğerleri iyi pişirmeyi beceremediğinden üzerine koydukları fındık ve cevizle bu açığı kapatmaya çalışıyorlarmış. Gerçekte ise sütlaç bu yörede otlayan ineklerin bol yağlı sütünden yapılıyor ve sırrı da çok uzun süre pişirilmesinde saklıymış. Burada ayrıca yemek olarak kurufasulyeyi de denemenizi rahatlıkla öneririm.

hamsikoy-azgezmis-6

Hamsiköy’de her yıl Ağustos ayı içerisinde, genellikle ilk Pazar günü sütlaç festivali düzenleniyor. Eğer geliş zamanınız festivalle çakışırsa horona katılma ve bol bol sütlaç yeme şansınız olabilir.

hamsikoy-azgezmis-4

Hamsiköy’de konaklama var mı?

Hamsiköy’de konaklayabileceğiniz bir çok tesis var. Yukarıda bahsettiğim Osman Usta da bunlardan biri, 2016 da açılacak pansiyonunda tam merkezde konaklayabilirsiniz. Hamsiköy Bekçiler Mevkiinde ise Zitaş – Zigana Yayla Tatil Köyü alternatif bir konaklama seçeneği sunuyor.

Kışın Hamsiköy’de çok az insan oluyor; ama yol açık olduğu sürece sütlaç yemek için buraya uğrayabilirsiniz, tesisler kışın da açık oluyorlar. Özetle Hamsiköy Trabzon ve civarında görülmeye değer yerlerden biri.

Hamsiköy ve Sütlaç’ın sırrı

Hamsiköy ismini duymuşsunuzdur; ama bazı gerçekler var ki ancak oraya gittiğinizde ya da detaylı araştırdığınızda öğreniyorsunuz….

azgezmis.com

Yorumlar

 • *** Dikkat ***
  Birçok şeyde olduğu gibi yörenin bu meşhur sütlacı da daha fazla kar elde etmek amacıyla fabrikasyona dönmüştür. hamsiköyde hangi mekanda önünüze toprak çömlek kapta üstü fırınlanmış olarak geliyorsa bu sütlaç metin adında birinin tesisinden çıkmış hazır bi üründür.

  Benim tespit edebildiğim şu anda 2 yer orjinal yapmaktadır.
  Ahmet Usta (hamsiköy girişinde sağda)
  Osmanın Ustanın Yeri – hamsiköy içinde caminin yanında (*** osman konağı DEĞİL ***)
  bu 2 işletme eski usül kuzine üzerinde yavaşça pişirip fırınlamadan servis ediyor.
  Hamsiköy sütlacının orjinali fırınlanmamıştır.

  • Selçuk Bey katkınız için teşekkürler, selamlar.

 • 1976 yilinda askerken yemistim zigzna gecidini gecince hey gidi hey

 • 2015 yılında 5 liraya yemiştik hey gidi günler
  herdaim gidilecek yerlerden birde hava iyiyse :)

  • Evet, umarım o lezzeti bozmadan uzun süre devam ederler. Biz de fırsat bulursak tekrar gidip oraları görmeyi çok istiyoruz.

 • Arkadaşlar burda fiyatlar nasıl uçukmu sahillerdeki gibimi. Mesela o meşhur 1 tabak sütlaç en Son kaç lira idi bilen varmı.

  • Abdullah Bey kaç lira olduğunu hatırlamıyorum; faka İstanbul’da herhangi bir pastanede yediğinizden pahalı değil emin olun.

 • Hamsiköy hamsiköy olması için arada değişim olmalı bence ama doğalı bozmadan.Tabiki

 • Merhaba,

  Teşekkürler yazı için. Trabzon merkezden Hamsiköy’e toplu taşıma var mıdır, biliyor musunuz?

  • Bir ara toplu taşıma varmış; ama sonra kaldırılmış. Şu an için açıkcası durum nedir bilmiyorum.

  • Hamsiköy’den Trabzon’a toplu taşıma vardır. Sabah saat 07:00 dan 09:00 a kadar köyden Trabzon’a, 12:00 dan 17:00 a kadar Trabzondan köyün dolmuşları (Trabzon çömlekçi mevkiinden hareket ederler) var. sabah 07 den 22:00 a kadar 15 dakika aralıkla (Trabzon otogardan) Gümüşvadi dolmuşları var.

  • Hasan Bey katkınız için teşekkürler.

 • Slm Azgezmiş Osman ustanın yayla lokantası nın yeri mi değişmiş yoksa dış cephesi mi anlayamadım iki yıl önce gittigimde farklıydı sanki…..

  • İsmail Bey,
   dışını değiştirmiş olabilir çünkü lokantanın üst kısmına otel yaptığını 2016 yılında açacağını söyledi.

  • Osman Usta’nın yeri değişmedi. Binayı yeniledi ve büyüttü.

Yorumunuz?