Halkalı Aşura Etkinlikleri

27 Aralık 2009 · Zehra Arslan

Son yıllarda daha çok duymaya başladık Aşura etkinliklerini. Her yıl Muharrem ayının 10. gününde yapılan bir anma töreni. Ben bu yazıyı yazarken bu anma töreni Halkalı Meydan’ ında yapılıyordu yıllar sonra da hala orada yapılıyor olurmu bilemiyorum. Bu yıl bir cumartesi sabahına denk geldi eşimle birlikte sabahın erken saatinde oradaydık. Uzun süredir görmediğim birçok fotoğrafçı arkadaşımla orada karşılaştım. Zaten şaşkınlık içerisindeydim birde onca insanı sabahın o saatinde görünce daha da şaşırdım.

İnsanlar bir çok değişik yerlerden korjetler halinde geliyorlardı. Ellerinde Hz. Hüseyin’in resimleri, kafalarındaki sarı, siyah, kırmızı kurdelalarda, Ya Zehra, Ya Hüseyin, Ya Rukiyye, Gelin Fatıma, Ya Ali, yazılarını taşıyorlardı. Yavaş,yavaş bir ağızdan vay vay Hüseyin vay ve Lebbeyk (emret) Ya Hüseyin, diye bağırıp ellerini havaya kaldırıp kah kafalarına vuruyorlar kah zincire geçirdikleri bileklerini havaya doğru savuruyorlardı. Tabiki bunların hepsi sembolik yapılan hareketlerdi, kimse kendini dövüp şiddet sergilemiyordu.

Herkes bir alana toplandıktan sonra önce konuşmalar yapıldı bazı siyasiler orada hazır bulunup, bunu reklam amaçlı kullanarak, sizinleyiz mesajları verdikten sonra bir tiyatro oyunu sergilenmeye başladı. İşte o zaman olanlar oldu, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bu büyük grubun içindeki bir çok kişi gözyaşlarına hakim olamıyordu.

Neydi onları bu kadar ağlatan derseniz bildiğim kadarıyla özetleyeyim. Hz. Muhammet’in Ehlibeyt’i (ehlibeyt Hz. Muhammet’in ailesi anlamına gelir) olan Hz. Hüseyin ve akrabaları yine Hz. Muhammet’in Ehlibeyt’i olan Hz. Ali’nin şehit edilmesinden sonra Muaviye taraftarlarının zulmünden kurtulmak için göç etmek isterler ve Hz. Hüseyin’e Küfe şehrinden gelen davetle Mekke’den, Küfe’ye yaklaşık 70 kişilik bir grupla göç etmeye karar verirler. Muaviye müslüman olmasına rağmen dini değişik amaçlarla kullanarak bundan güç ve para elde etmeyi hedefleyen bir kişidir. En başından beri Hz. Ali’nin, Halife olmasına engel olmaya çalışmış, kendini halife ilan ederek bunun babadan oğula geçmesini sağlamış ve ölümünden sonra yerine oğlu Yezid’in gelmesini başarmıştır. Şimdide Hz. Ali’nin şehit edilmesinden sonra Hz. Hüseyin hedefdedir. İşte tüm bunlardan kurtulmak isteyen bu insanlar Mekke’den ayrılma kararı verir, ancak yolda Muaviye’nin oğlu Yezid komutasındaki ordu tarafından yolları kesilir. Kendilerine itaat ederlerse serbest bırakacaklarını söylemelerine rağmen kimse onlara boyun eğmez. Önce günlerce susuz bırakalıp, Fırat Nehri’nden su almak isteyenlere engel olurlar sonrada Hz. Muhammet soyundan gelen tüm bu insanları Kerbela’da (Kerbela bugün Irak sınırları içindedir) kılıçdan geçirirler özelliklede erkekleri. Bu katliamdan erkek olarak sadece çok hasta olan küçük Hz. İmam Zeynel Abidin kurtulur. Hz. Ali’nin soyundan ve tabiki Hz. Muhammet’in de soyundan gelen bu kutsal kişi Hz. Ali’nin soyunun devam etmesini sağlamıştır.

İşte heryıl bu olayları lanetlemek üzere yüzlerce Ehlibeyt sevdalısı bir araya gelerek bu töreni düzenliyorlar. Şimdi diyeceksiniz ki; bu bir gezi yazısı değil neden burada? Öncelikle dün gördüklerimden çok etkilendiğim için yazmak istedim. Ayrıca bizim için bu yılda birkez yapılan bir fotoğraf gezisi niteliği taşıyor. Daha da önemlisi Cefariler bu toplumda yaşayan değerler olduğu için bu yazı belkide onları biraz daha yakından tanıyıp, bazı insanların varsa ön yargılarının kırılmasına sebep olabilir.

Halkalı Aşura Etkinlikleri

Son yıllarda daha çok duymaya başladık Aşura etkinliklerini. Her yıl Muharrem ayının 10. gününde yapılan bir…

azgezmis.com

Yorumlar

 • imam hüseyin içinneyapsa inanınazdır canımız malımız feda imamhüseyine allahrazıolsun şıhselahattin gündüzden obüylemerasimleri çıkardı

 • ben ordaydım desde vuruyordum selam olsun sana ya hüseyin ashabına 20 senen 13 senedir sana sine vurmadadayım son nefesime kadar ya hüseyin demeyi allah bana nasip etsinnn

 • evet çok haklısınız.. seneye güzel fotoğraflarla buluşmak üzere..

 • haklısınız önce bi fotoğraf makinamın olması lazım ama öyle ucuzlardan değil hani sizin kullandıklarınızdan çok seviyorum onları.. ama inşallah birgün ondan alıcam.. henüz ekonomik özgürlüğüm elimde değil..

  • Canip bey,

   sakın elimizdeki fotoğraf makinelerine aldanmayın. Milyarlık makinelerle kötü fotoğraf çeken bir sürü insan var. Maharet kişinin kendinde makinede değil. Compact makine ile harikalar çeken bir çok insan var.

 • RICA EDERIM

 • hayır sadece geldikleri camiinin adları pankartlara yazılıdır. başlarındaki isimler olayın kahramanlarının isimleridir mesela rukiyye imam huseynin 3 yaşındaki kızı zeynep bacısı ve diğerleride aile efradındandır.renkler ise kırmızı kanı yeşil ehli beyti siyah matemi temsil eder.

  • Kübra hanım,

   bilgiler için teşekkürler.

 • bukadar güzel duygular hissetmenize çok sevindim.imam huseyn aleyhisselamın ışığına değil müslüman diğer din mensupları bile hayran kalıyorlar. allah cümlemize şefaatini nasip etsin.ayrıca çekdiğiniz deste grubunun görevlisiyim. bağcılar imam ali camii bayanlar destesi
  ellerinize ve yüreğinize sağlık

  • Kübra hanım,
   her grubun ayrı bir adımı var? Bazı gruplar kafalarına değişik renklerde kurdelalar bağlamışlardı bunun bir anlamı varmı?

 • değerli arkadaşlar yapmış olduğunuz bu güzel yorumlar ve çektiğiniz muhteşem fotolar için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.. her sene halkalı aşura meydanındayım.. Allahtan tek isteğim o matem gününde izleyenler içinde değilde bir fotocu olarak orada bulunmak istiyorum.. muhteşem pozlar yakalayıp insanlara aktarmak istiyorum.. umarım olur..

  • Canip bey,

   neden olmasın sizi tutan nedir? Alın makinanızı karışın kalabalığın arasına.

 • Zehra Hanım;

  Yorumlarınız nedir?

  • Mehmet bey,

   sanırım yazımda yorumum tüm şeffaflığı ile görünüyor.

 • COK HOŞ MSJLAR BUNLAR ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUNN NASIL GÖZ YAŞLARIMIZ DOĞALSA SİZİN SÖZCÜKLERİNİZDE DOĞAL SAOLUN ARKADAŞLAR İNŞ İMAM HUSEYİN A.S SİZLERE ŞEFAATTE BULUNUR İÇİNDEDE BİZLERE

 • Başka bir bakışla orası….

  http://www.360tr.com/yuksekpan/zeynebiye_asura

 • Ben ilk kez gittim. Gerçekten de çok farklıydı. Fotoğraf anlamında ellerim de dolu döndüm. Mutlaka her yıl gitmek isterim.

  • Haklısınız insan nereyi çekeceğini şaşırıyor.

 • Aşura matem etkinliğini bu sene ilk olarak canlı tv den izledim gitme fırsatım olmadı, tv de izlerken eğer ben de gitseydim neler hissederdim diye düşündüm fotoğraf çekebilirmiydim acaba, özel şeyler yaşadıklarını hissediyorum orada bulunan insanların, bunun gibi karışık duygular işte
  yaşananlar acı

  • Güzin hanım,

   orada olsaydınız emin olun iliklerinize kadar duydukları acıyı hissederniz. Oraya gelen insanlar çok doğallar sizde onlarla birlikte bir hüzüne bürünüyorsunuz.

 • umarım önümüzdeki sene birlikte oluruz Zehra, hem sol omuzunada biraz faydam olur sanırım. Ama zorluklara değecek kareler çıkardığına da eminim
  selamlar

 • Bu senede kısmet olmadı aşura gününü fotoğraflamak. yazınla ve karelerle güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  • Zeynep,

   teşekkürler bende geçen yıl kaçırdığım için bir senedir bu günü bekliyordum. Fotoğraf makinasını sürekli yukarı kaldırmaktan şu anda sol omzum tutulmuş durumda ama değer.

Yorumunuz?