Datça

3 Mart 2009 · Zehra Arslan

Muğla’ ya bağlı olan Datça’ ya karadan ve denizden ulaşmak mümkün. Istanbul’dan uçakla Bodrum’a gidip oradan günde 2 sefer kalkan ve yaklaşık 2 saat süren bir feribot yolculuğu ile Datça’ ya ulaşabilirsiniz. Feribot sabah 09:00 ve akşam 17:00 de kalkıyor, ancak saatler değişebilir bunun için gitmeden önce feribot seferlerine bakmakta fayda var. Datça’ya ulaştıktan sonra, limandan kalkan ve feribottan inen yolcular için çalışan servis tüm yolcuları ilçe merkezine bırakıyor. Karayolu ulaşımı ise oldukça virajlı ve tehlikeli. Belki de bu yüzden daha az sayıda insan burayı tercih ettiği için burası diğer tatil yerlerinden daha sakin bir yapıya sahip.

datca-azgezmis-5

Datça’ da kalınacak yerlerin çoğu temiz ve güzel yerler. Ancak bir yer varki hem samimi işletmecileri, hem değişik mimarisi hemde sevimli köpekleri ile kendinizi evinizde hissedeceğiniz ve gerçekten dinleneceğiniz bir mekan. Her odasının duvarına ayrı figürlerin işlendiği, odalarındaki tüm eşyaların ahşap olduğu, banyosunda çeşit çeşit mis gibi kokan sabunların olduğu, her sabah muhteşem zengin kahvaltıların hazırlandığı ve bu kahvaltıların çimenler üzerinde yendiği bir yer düşleyin, burası Datça Türk Evi. Ancak sadece 8 odası olan bir butik otel olduğu için rezervasyonunuzu önceden yaptırmanızı tavsiye ederim.

datca-turkevi-azgezmis

Datça’nın tarihi oldukça eskilere M.Ö 2000 lere dayanır. Burada bilinen ilk yerleşmiş topluluk Karya’lardır. Daha sonra Dor’lar dönemi en parlak dönem olmuştur. O dönemde Dor’lar, Datça merkezinin yakınlarında Burgaz mevkiinde uygarlığın merkezi olan Knidos’u kurarlar. Bugün bile kalıntılarından oldukça büyük ve gelişmiş bir şehir olduğu görülmekte. Coğrafi ve estetik görüntü olarak hem ilginç hemde çok güzel bir yerde kurulmuş bir şehir. Knidos’a girişte sizi bir liman karşılıyor buradan devam ettiğinizde bir iç limana ulaşıyorsunuz ve iç liman tekrar açık denize açılıyor. Bu ilginç liman belliki o dönemde şehire iyi bir koruma sağlamış. Knidos’a gitmek için Datça Limanından günlük gezi teknesi bulmak mümkün. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Açık denizde biraz dalgalı bir yolculuk oluyor ama yolda giderken göreceğiniz manzaralar ve Knidos size bu zor yolculuğu unutturuyor.

datca-knidos-azgezmis

Datça’da hergün başka bir plaja gidip çok farklı yerlerde denize girmeniz mümkün. Bazılarını burada yazmaya çalışacağım. Datça’nın hemen içinde Taşlık plajı var. Limanın hemen yanında olan bu plajın yanıbaşında doğal bir kaynak suyu var. Bu su küçük bir göle dönüşmüş ve buradan denize akıyor. Kargı koyu plajı Datça merkeze 3-4 km mesafede buraya dolmuşlar kalkıyor. Yemek yiyebileceğiniz ve çimlerde uzanabileceğiniz, denizde de kazlarla birlikte yüzebileceğiniz güzel bir plaj. Araba veya dolmuş ile gidebileceğiniz Datça’ya 20 km mesafedeki Mesudiye köyünde Ova ve Hayıt Bükü plajları bulunuyor. Pırıl pırıl yerler, yemek yiyebileceğiniz, isterseniz konaklayabileceğiniz mekanlar mevcut. Burada bar veya eglence mekanı yok, akşam sohbet edip, kitap okuyup sessizlik içinde tatil yapabileceğiniz bir mekan. Bir başka plaj 25 km mesafedeki Palamutbükü, burası oldukça bilinen bir yer. Burada da yemek yiyebileceğiniz yerler mevcut.

datca-azgezmis-3

Datça’nın biraz dışında eski Datça yer alıyor. Burası mutlaka görülecekler listesinde olmalı. Eski 2 katlı taş evler dar sokaklar ve evleri süsleyen canlı renkli begonviller var. Evlerin alt katlarında hediyelik eşya satan bir çok dükkan göreceksiniz. Eski Datça kahvehanesinde oturup meyveli çay içip yöre halkı ile biraz kaynaşmanızıda öneririm. Can Yücel’in müze evinide burada ziyaret edebilirsiniz.

datca-azgezmis-4

Datça’nın genelinde bir sakinlik mevcut. Akşam olduğunda çok sevimli ve küçük olan merkeze inip balık veya fast food tarzı şeyler yiyebilirsiniz. Sahil kenarında uygun fiyatlı balık yiyebileceğiniz mekanlar var. Daha sonra yat limanının kenarındaki cafeteryalarda bir Türk kahvesi veya soğuk bir bira içerek gün batımı seyredebilirsiniz. Bu sırada yanaşan yatları seyrederken zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyorsunuz. Datça’da en meşhur olan 2 şeyden biri badem diğeri sabunları. Datça bademi gerçekten çok lezzetli ve Istanbul’a oranla oldukça ucuza satın alacaksınız. Özel yapım sabunlarda güzel görüntüleri ve kokuları ile oldukça çekiciler.

datca-azgezmis-2

Datça, tatilde çok gürültüyü sevmeyen, ama özel ve huzurlu bir tatil yapmak isteyen kişiler için oldukça uygun ve tekrar tekrar gelinebilecek şirin bir bölge.

Datça

Muğla’ ya bağlı olan Datça’ ya karadan ve denizden ulaşmak mümkün. Istanbul’dan uçakla Bodrum’a gidip oradan…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Değerli yazılarınız ve paylaşımlarınız için Tatilmoni.com olarak Teşekkür ederiz..
    Türkiye’nin en önemli turizm beldelerinden birisi olan Marmaris ve çevresinde keşfedilmeye değer birçok yer vardır.

    • Merhaba Rahmi Bey,
      bize reklam vermek istiyorsanız mail atabilirsiniz.

  • Aktur’u da söylemeleri lazım. Datça’dan daha nüfüslü mimari ödüllü ormanın içinde çok huzurlu ve güzel bir yer. Ama kurucabük değil büyük Aktur

  • Ben de gecen sene gıtmıstım datcaya gercekten tavsıya ederım. Sakın nezih yerlerden bır tanesı. Kafanızı dınlemek ıcın bıre bır.Bu arada datcada olmassa olmazlarından bır de lıman dakı kumpır cımız var kesınlıkle tat madan gelmeyınız.

Yorumunuz?