Dağların arasında saklı bir ilçe: Hizan

10 Ekim 2019 · Vedat Şentürk

Dağların arasında, dünyanın geri kalanından  izole bir şekilde  hayatta kalmaya çalışan bir ilçemiz Hizan. Bitlis iline bağlı, nüfusu otuz beş bin civarında olmasına rağmen konaklanabilecek tek bir otel bulunmuyor. Fakat 50 km mesafede yer alan Tatvan’da kalabileceğiniz son derece kaliteli oteller mevcut. Biz her gelişimizde Tatvan’da kalmayı tercih ediyoruz.

Muş Havaalanı’ndan yaklaşık 2 saatte Hizan’a ulaşabiliyorsunuz. Bütün gün Hizan’ın müthiş köylerini gezip, hafıza kartlarınız ve pilleriniz bitene kadar fotoğraf çektikten sonra konaklamak için Tatvan’ı ya da Bitlis tercih edebilirsiniz.

Karadeniz Bölgesi’nden sonra en çok fındık Hizan İlçesi’nde yetiştiriliyor. Fındık üretimi Yaylacık, Çalışkanlar, Yolbilen ve Sarıtaş başta olmak üzere yaklaşık 15 köy ve civarında biraz ilkel yöntemlerle yapılıyor. Fındık köylülerin temel geçim kaynağı haline gelmiş. Hizan’ın mikro iklim özellikleri fındık yetiştiriciliği için son derece uygun koşullar sunuyor.

İlçe ekonomisinin bir başka önemli ayağı ise balcılık. Zengin bir floraya sahip olan Hizan’ın yaylalarına her yıl yaklaşık 60.000 karakovan bırakılıyor. 2450 metrelik yüksek rakım ve geniş bitki florası Hizan Balını gerçekten eşsiz kılıyor. Dünya bal yarışmalarında dereceler alan Hizan Balı başta Hollanda, İngiltere ve Katar olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç ediliyor.

Hizan’a bağlı 69 köy var. Bu köyler adeta gözlerden uzak olmak istercesine dağların içlerine saklanmış durumda. Bazılarını haritada bulmak zor, haritada bulsanız bile yolunu bulmak zor olabiliyor. Bölgedeki köyleri yerel rehberler eşliğinde ziyaret ediyor, bölge halkının ne kadar misafirperver olduğuna bir kez daha şahitlik ediyoruz. Tandırlarda ekmek pişerken çekilen fotoğraflar hala çok cazip geliyor hepimize. Çekimlerden sonra kurulan köy sofralarındaki lezzetler ve eşsiz sohbetler ise bitmesini hiç istemeyeceğiniz anlar yaşatıyor.

Hizan ve köyleri her mevsim farklı bir güzelliği barındırıyor. Sonbaharın renkleri burada gerçekten çok etkileyici. Ormanlarla kaplı dağların mevsim geçişleri sırasında yaprakların büründüğü renk cümbüşünü hayranlıkla izliyorsunuz. Bu dönemde üzüm hasadı, ceviz kurutma ve pekmez yapımı da ilgi çekici ve fotoğrafa konu olabilecek etkinlikler arasında yer alıyor. Eğer ilk baharda gelirseniz çeltik ekimi sırasında tarlaları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kışın Hizan’ın köylerine ulaşım kolay değil. Fakat köylerin karlar içindeki görüntüsü gerçekten büyüleyici kareler sunuyor. Kısacası her mevsim ayrı bir güzelliği barındıran Hizan ve köyleri kalbinizi kısa sürede fethedecek ve en kısa sürede buralara tekrar gelmek isteyeceksiniz. Hizan’da buluşmak üzere..

Fotoğraflar

Dağların arasında saklı bir ilçe: Hizan

Dağların arasında, dünyanın geri kalanından  izole bir şekilde  hayatta kalmaya çalışan bir ilçemiz Hizan. Bitlis iline…

azgezmis.com

Yorumlar

  • yedek subay olarak 93 94 yıllarında oradaydım.teşekkürler hislerime ve duygularıma rehber oldunuz.gerçekten Hizan bir saklı irem bağı.mutlaka gõrülmesi gereken yerler nurs kõyüne giderken tarihi kõprü ve kale vardı her tarafını õzellikle kollu dere at gõlü civarı kış olmasına rağmen çok etkileyici. kollu derenin girişinde sarıdalkõyü vardı sağ tarafta

    • Ahmet Bey, coğrafyası etkileyici yerler gerçekten.

  • Güzel yazı

  • 7-9 aralık gezinize İzmir’den nasıl katılabilirim? Teşekkür ederim. Dönüş havaalanınız neresi? direkt İzmir dönüş alabilir miyim?

    • Aygül hanım, mailinize cevap verdik.

Yorumunuz?