Büyük Müsellim Köyü, komşudaki Türkler

25 Mayıs 2014 · Zehra Arslan

Hani bir şarkı vardır ya küçükken öğrendiğimiz; orda bir köy var uzakda gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür. İşte Yunanistan’ın orta yerindeki bu köy tam da bu şarkıdaki gibi bizim köyümüz, hem uzak, hem yakın. Öyle yakın ki içine girdiğinizde kendinizi Gümülcine yerine Türkiye’de bir köyde hissediyorsunuz. Büyük Müsellim Köyü, komşudaki Türkler’in yaşadığı bir köy. Gümülcine’ye 11 km mesafede olan bu köyde eski Türk gelenek ve görenekleri unutulmamış, aksine Türkiye’den çok daha iyi yaşatılıyor. Bu ziyaretimizde şunu çok iyi gördüm eğer birlik olursa ve bir toplum dışarıdan gelen kültürel müdahelelere kendini kapatırsa hiç bozulmadan değerlerini kaybetmeden yaşayabiliyor. Bugünlerde bizim unuttuğumuz misafirperverlik orada sonuna kadar yaşatılıyor.

buyuk-musellim-koyu-azgezmis-3

Köyün bir kültür derneği var. Bu derneğe gönül vermiş insanlar burada kültürel faaliyetler içindeler. Çocuklardan oluşan “Minik Kelebekler” adlı bir koroları var. Biz bir 23 Nisan günü oradaydık ve gideceğimizi daha önceden haber vermiştik. Bir hazırlıklar yapılmış ki sormayın, bütün köy geleceğimizin haberini almış. Önce köy kahvesine oturduk ne içersiniz sorusuna ilk cevabımız çay oldu. Ancak çaylarının Türkiye’deki gibi olmadığını sallama çay olduğunu çoğunlukla Türk Kahvesi içtiklerini öğrendik. Herkes şekersiz kahve siparişi verince bir rahatsızlığınız mı var diye sordular. Buna çok güldük, şekersiz kahve mi içilirmiş dediler burada yaşlılar veya hastalar içer bunu diye şaşırdılar. Kahvedeki tanışma faslımızdan sonra bir ailenin evine konuk olduk ve biraz burada nasıl yaşadıklarını dinlemek istedik.

buyuk-musellim-koyu-azgezmis-5

Burada yaşayan Türklerin, Yunanistan’da kalma sebepleri bildiğiniz gibi mübadele döneminde Yunan hükümeti ile yapılan antlaşma esasına dayanıyor. Batı Trakya’da yaşayan Türkler ve İstanbul’da yaşayan Rumlar hariç, diğer yerlerde yaşayan iki ülke vatandaşları karşılıklı göç ettiler. Bu göç sırasında herşeylerini geride bıraktılar. gidenlerin mallarına her iki tarafda da hükümetler tarafından el kondu. Bu malların bir kısmı yeni gelenlere bedelsiz olarak yeni hayatlarını kurmak üzere verildi. Şu anda Büyük Müsellim’de yaşayan Türkler mübadele dışında kalan Batı Trakya Türkleri. En çok neye alınıyorlar biliyormusunuz Türkiye’ye geldiklerinde turist muamelesi görüyor olmalarına. Bu konuda sonuna kadar haklılar. Kendilerine bir zamanlar Yunanistan’da okuma hakkının verilmediğini anlattılar. Yaşları 50 ve üstü olan bazı insanlar hala Yunanca bilmiyorlar. Özellikle hastanaye gittiklerinde dil nedeni ile sorunlar yaşıyorlarmış. Kolay değil elbet başka topraklarda yaşamak.

buyuk-musellim-koyu-azgezmis-2

Bu köyde doğmuş ve hiç Türkiye’ye gelmemiş bir çok insan var. Gençlerin bir kısmı ise okuyup Türkiye’ye yerleşmeye başlamış artık. Köy fotoğraflık mı derseniz, kesinlikle çok fotoğraflık. Ama biz pek fotoğraf çekemedik. Neden diye sorarsanız ev ziyaretlerinden başımızı kaldıramadık. İstanbul’dan misafir gelmişsiniz mutlaka bir şey yiyip içmelisiniz diyen kolumuzdan tuttu eve soktu. O kadar iyi karşılanıp ağırlandık ki kendimizi evimizde gibi hissettik. Köyün korosundaki “Minik Kelebekler” Facebook’da beni arkadaş olarak eklediler, onların nasıl okuduğunu nasıl büyüdüğünü göreceğim gün geçtikce. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın buradaki köylere hiç pişman olmazsınız. Bu köye komşu başka Türk köyleri de var elbet. Ancak en büğüyü Büyük Müsellim Köyü (Meg Isto), Çepelli (Mishos) ve Susurluk (Sosti). Gittiğinizde bir kaç köyü birden ziyaret edebilirsiniz.

buyuk-musellim-koyu-azgezmis-4

Bir nokta var ki yazmadan geçemeyeceğim. Burada çok iyi ağırlandık ama Yunanlılar tarafından da çok iyi karşılandık. Her gittiğimiz yerde Türk olduğumuzu öğrendiklerinde bize daha bir özen gösterip çok güleryüzlü davrandılar. Hatta bir keresinde sarmaş dolaş ayrılıp ağlyacak konuma geldik. Çoğu zaman kendimizi Türkiye’de gibi hissettik samimiyetten emin olun. İki kültür birbirine çok yakın gece kondularımız bile aynı tarz tuğlalı sıvasız duruyor. Hiç yabancılık çekmiyor insan.

buyuk-musellim-koyu-azgezmis-1

Yunanistan’a gitmek o kadar da zor değil hafta sonu bile gidip gelebilirsiniz. Üstelik sadece gidiş dönüş 40 Euro’ya Ulusoy veya Metro Turizmin otobüsleri her gün karşılıklı sefer yapıyor. İstanbul’dan, Selaniğe kadar gitme şansınız var. Gitmişken Yunanistan’da ziyaret edeceğiniz başka bir çok yer de var elbette. Daha önce yazdığım Meteora bu ülkeye gitmek için en büyük sebeplerden birisi. Devamında Kavala geliyor çok yakında onu da yazacağım.

Büyük Müsellim Köyü, komşudaki Türkler

Hani bir şarkı vardır ya küçükken öğrendiğimiz; orda bir köy var uzakda gitmesek de görmesek de…

azgezmis.com

Yorumunuz?