Ayazini Köyü, Afyonkarahisar

23 Aralık 2010 · Zehra Arslan

Şehirlerden çok köylerde dolaşmak oradaki saf ve temiz insanları tanımak ve tüm dünyadaki kirlenmeye rağmen buralarda herşeyin hala temiz kaldığını görmek, insanlara karşı kaybedilen güvenin yeniden yerine gelmesine sebep oluyor. Bu kadar uzun bir cümle ile başladım çünkü Afyonkarahisar’ın Ayazini köyüne adım attığımız anda köy sakinleri bizi çok sıcak karşıladılar. Yoldan çevirip meyve ikram edenler, 19 kişiye evini açıp çay demleyip kendisi için yaptığı ekmeği bizimle paylaşanlar kalbimde çok yer etti. Gerçi biz bu görüntüleri Türkiye’nin tüm köylerinde yaşıyoruz. Umarım bu güzel insanlar ve onların yetiştirdiği nesil hiç bozulmadan böyle temiz yaşamaya devam eder.

Ayazini’ne Afyonkarahisar’dan ulaşmak için Eskişehir’e doğru 27 km gitmeniz gerekiyor, 27. km’den sağa doğru dönerek 4,7 km daha giderseniz köye ulaşırsınız. Bu köy Frig döneminden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Sonrasında Roma ve Bizans dönemine ait eserler görülüyor. Bizans dönemine ait kiliseler ve kayaların içine oyulmuş yaşam mahalleri günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

afyonkarahisar-ayazini-azgezmis-4

Sabahın ilk saatlerinde Ayazini’ne girerseniz, Frig kalıntıları arasında hayvanlarını otlatmaya gelmiş olanlarla karşılaşmanız büyük ihtimal. Sabah güneşi güzel mavi bir gökyüzüne doğuyorsa burada fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Biz köye geldiğimizde koyunlarını otlatmak üzere Frig Vadisine çıkmış olan Güldane ve kardeşine rastladık. Güldane bize harabeler arasında oldukça güzel pozlar verdi.

afyonkarahisar-ayazini-azgezmis-2

Ayazini köyünün insanları kadar evleri ve köyün içinde bulunan tarihi eserleri de oldukça güzel. Köy Frig vadisi içinde kaldığından otantik evlerin yanında kayalara oyulmuş bir Frig yaşam alanı veya bir evin duvarına yaslanmış kaya mezarı görüyorsunuz. Buradaki evler görüntü olarak Frig kalıntıları ile tam bir uyum içinde. Kasabaya adım attığınız andan itibaren gördükleriniz emin olun sizi çok etkileyecek. Eğer fotoğraf çekiyorsanız bütün bir günü burada çok rahat geçirebilirsiniz.

Tüm tarihi yapılar tüf kayalıklar içine oyularak yapılmış. Yaşam mahalleri veya kiliseler birbirinin içinden geçen odacıklardan veya tünellerden oluşuyor. Tüf kayalıklar oldukça yumuşak olduğu için içlerini kazarak yaşam alanı oluşturmak hatta bir kaç katlı yapmak oldukça kolay. Ayazini Köyündeki Avdalaz Kalesi bu şekilde çok katlı ve alanlar arasındaki bir çok geçiş yine kazılarak elde edilmiş.

afyonkarahisar-ayazini-azgezmis-1

Avdalaz kalesi köyün sonunda yer alıyor. Köyü başdan sona yürüyerek kaleye ulaşabilirsiniz. Ancak bu kısa mesafeli yürüyüş emin olun çok uzun sürecek. Çünkü köy halkı tarafından sık sık yolunuz kesiliyor çay, meyve ve yemek ikramında bulunuluyor. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bize ikramda bulunan bir teyzemiz ellerini açıp kazasız bir şekilde evimize ulaşmamız için bol bol dua etti.

2004 yılından beri Ayazini Kültür ve Turizm Festivali düzenleniyor. Her yıl Haziran ayında yapılan bu festivalde, tarımda kullanılan ilk kağnılar geçit töreni yapıyor, defile düzenleniyor. Tabi bol bol yenilip içiliyor sohbetler ediliyor. Haziran ayında yolunuz buralara düşerse festivali görme şansınız da olabilir.

afyonkarahisar-ayazini-azgezmis-5

Ayazini etrafında pek fazla konaklama seçeneği yok. Afyonkarahisar’a bir kaç km mesafede kalabileceğiniz bir kaç tesis var. Biz Gecek Termal Tesislerini (0272  251 5275) tercih ettik. Burada evlerde konaklıyorsunuz. Bir evde 5 kişi rahatlıkla kalabiliyor. Her evin içinde bir havuz var akşamları havuzu doldurup içine girmek ayrı bir keyif veriyor. Termal tesisde bir evin günlük kirası 110 TL. Evlerin içinde buzdolabı, fırın ve yemek yapıp yiyebileceğiniz her türlü malzeme mevcut. Biz mutfağı sadece sabah kahvaltıları için kullandık. Hesaplı ve değişik bir konaklama için bu tesis tercih edilebilir.

Ayazini Köyü, Afyonkarahisar

Şehirlerden çok köylerde dolaşmak oradaki saf ve temiz insanları tanımak ve tüm dünyadaki kirlenmeye rağmen buralarda…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Ayazini köyünden emre gölüne Arog tabelasının olduğu yerlere otobüs varmi

  • Merhaba Osman bey,
   bu konuda bilgimiz yok ne yazık ki.

 • Afyonkarahisar’da ikamet ediyorum. bisikletimle 24 – 26 Ağustos tarihinde Döger kasabasına, oradan da Frig vadisinin bir diger bölümü olan içinde Emre (yunus Emre) gölünü barındıran bölümünü biraz olsun gezme fırsatı buldum. Bu hafta kısmet olursa Ayazini’ne gideceğim, oradan vadiyi gezmek niyetindeyim. Saygılar

  • Ali Bey keyifli gezmeler, selamlar..

  • Merhaba. 8 ve 9 Ağustos’da Ayazinindeydim. Halk çok sıcak, selam veriyorlar,hoş geldin deyip hal hatır soruyorlar, mutlak bir ikramda bulunmak istiyorlar. On beşli yaşlarda iki çocuğun köy bakkalından bana dondurma ikram etmek istemeleri günün en güzel bölümüydü. Resimler çektim ama yüklemeyi bilmediğimden paylaşamadım. Saygılar.

  • Ali Bey,
   dondurma ikramı ne kadar misafir sever olduklarının kanıtı olmuş.

 • Verdiğiniz bilgiler için tşk ederim.
  Şuanda kolum kırık alçıda olduğundan 2 hafta sonrasına ayazini ni gezmek için plan yaptım tşk.

 • 12 Ağustos 2014 Çarşamba, dün Ayazini’ne ailemle gidip gezme ve görme imkanım oldu. Gerçekten çok güzel bir yer. Ayazini’ne hakkında bilgi araştırırken de biraz önce yazınızı görüp okudum. Karşılaştığımız insanlar yazınızda da belirttiğiniz gibi çok içten. Mekanlar, manzara ve ortam çok etkileyici. Belirttiğiniz gibi akşama kadar fotoğraf çekebilir burada insan. Kararımda ben de bazı kayıtlar yapmaya çalıştım. Yazınız ve verdiğiniz bilgiler için tebrik ediyorum, teşekkürler. Bayram Dalkılıç

  • İşinize yaramasına sevindim.

Yorumunuz?