Avusor Yaylası

17 Eylül 2010 · Hakkı Ceylan

Karadeniz’e ve özellikle Kaçkarlar’a kaçıncı gelişimiz.. artık saymayı bıraktım. Ne kadar gelsek te o kadar daha çok çağırıyor bizi. Her geldiğimizde yeni yerler, yeni insanlar görüyoruz. Yeni yaylalarda konaklıyoruz. Ziyaret ettiğimiz yeni bir yer Avusor Yaylası.

avusor-yaylasi

Avusor Yaylası Çamlıhemşin ilçesine bağlı Laz köylerinin kullandığı bir yayla. Dolayısıyla yaylada gerçek Lazlar’ı bulabilirsiniz. Konuştuğumuz köylüler burayı yedi adet köyün kullandığını ama artık sadece beş köyden insanların geldiğini söylediler. Bu köylerden birkaçı Komilo (Muratköy), Abiçho (Köprübaşı), Örenkit (Kadıköy). Avusor Yaylası’nın deniz seviyesinden yüksekliği 2350 metre. Bu yükseklikteki yaylalarda genellikle taş yapılara rastlıyoruz. Avusor’da ise hem taş ev; hem de az miktarda olsa ahşap ev bulmak mümkün. Evler çığ tehlikesi nedeniyle oldukça alçak yapılmışlar.

Avusor Yaylası

Yaylaya Mayıs sonunda çıkıp, Eylül sonuna kadar burada kalıyorlar. Biz geldiğimizde Ağustos’du ve yayla oldukça canlıydı. Koşturup oyanayan çocuklar, otlaktan dönen ineklerle boğuşan köylüler, bakkaldan alışveriş yapanlar, komşu ziyaretinde, muhabbette olanlar..

Avusor Yaylası

Yaklaşık 40 – 50 hanenin kaldığı Avusor Yaylası’nda ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için bir bakkal ve yanında oturup çay içebileceğiniz birşeyler atıştırabileceğiniz bir de çay ocağı bulunuyor. Bakkalımızın adı Şaşgun Bakkal (biryerlerden tanıdık geliyor.)

Avusor Yaylası

Yayla’da kalacak yer olmamasına rağmen Ayder’de konaklayarak buraya günübirlik ziyaret yapılabilir. Ayder Yaylası’ndan Kavron Yayla’sına doğru giderken ilk sola saptığınızda Avusor Yaylasının yoluna girmiş oluyorsunuz. Yüksek bir araç veya yürüyerek buraya ulaşmanız mümkün. 12 km lik yol araba ile yaklaşık bir saatinizi alacaktır. Ayder’den minibüslerle de buraya ulaşabilirsiniz ama fazlaca beklemeniz gerekebilir. Tabi Yaylanın üst tarafında bulunan; 2670 metredeki Dobecelezane Gölünü (Avusor Gölü, Kemerli Göl veya Büyük Göl de deniyor) de yürüyüş rotanıza alarak güzel ve seyirlik bir gün geçirebilirsiniz.

Avusor Yaylası

Karadeniz’e ve özellikle Kaçkarlar’a kaçıncı gelişimiz.. artık saymayı bıraktım. Ne kadar gelsek te o kadar daha…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Affınız sığınarak sadece bir düzeltme yapmak istiyorum .Avusorda pansiyon yok diye belirmişsiniz.Bu sene ağustosun 20 sinde orada avusor simge pansiyonda kaldım.Sahipleri son derece yakın ve sıcak insanlar.Yemekleride nefis .Oradanda göl normal yürüyüşle yaklaşık 1 saat sürüyor…

  • Ersin Bey,
   yeni açılmış olabilir biz gittimizde yoktu.

 • ben bayiliyorum karadenizin her kosesine gitmek nasip olmadi ama mutlaka gidecegm cunku sevdigim insanin dogup buyudugu yeri gormeyi cok istiyorum

 • Eylülde bende kaçkarlarda idim pokut büyüleyici idi

 • Muhteşem yerler. İstanbul’u bırakıp burada, halk içinde kendisine deli diye hitap edilen kişi olmak isterdim.

  • Fatih bey,
   her yıl aksatmadan gittiğimiz bu yerlerden dönerken bizimde içimiz burkuluyor. Malesef para kazanmak derdinden hepimiz hayatımızı unutmuş bir şekilde şehirde dönüp duruyoruz.

Yorumunuz?