Ahlat

27 Ekim 2009 · Zehra Arslan

Van Gölünün kenarındaki en güzel yer neresi derseniz hiç düşünmeden Ahlat derim. Bu güzel ilçe Bitlis iline bağlı ama Bitlis’in adını gölgede bırakacak kadar güzel. Ahlat, bir yanında Sübhan diğer yanında Nemrut dağı ile Van Gölü’ne uzanan platolara sahip bir yerleşim. Son baharda ve baharda bu platolar göl ile birleşince müthiş renkler insanı adeta büyülüyor. Ahlat’a komşu olan diğer ilçelerde onun kadar meşhur ve güzeller bunlardan biri, Adilcevaz diğeri Malazgirt. Adilcevaz deyince akla hemen dünya çapında ün yapmış olan el yapımı bastonlar, Malazgirt deyincede 1071 yılındaki meydan savaşı geliyor. Ahlat dokuz mahalleden oluşuyor. Her tarafında tarih kokan bu güzel ilçenin en eski mahalleleri sur içinde kalan Kale ve Tunus. Ahlat tarıma elverişli ovaları ilede dikkat çeker burada en çok yetişen ürünler elma ve yörenin meşhuru cevizdir. Hatta geçmişde Ahlat bahçelerinin, Adilcevaz bahçelerine kadar uzanıp birleştiği bilinmektedir.

Ahlat’ın isminin nereden geldiğine dair birçok söylenti var. Bunlardan en beğendiğimi sizede aktarmak istiyorum. Ahlat’da Lat adında bir Rum kralı ve onunda Daryona adlı kızı varmış. Müslümanların Ahlat’ı fethetmesi sırasında Daryona Müslümanlığı kabul etmiş ve babasını iknaya çalıştığı halde razı edememiş. Bu yüzden de Daryona babasını öldürmüş. Sonra babasına çok üzülerek ah Lat, ah Lat demiş. Böylece Ahlat, ah ve Lat hecelerinin birleşiminden meydana gelmiş. (Kaynak Kültür ve Turizm Bakanlığı Sayfası)

van-koyunlar-azgezmis

Ahlat ilçesi 7 km lik küçük bir sahil şeridi içinde büyük bir tarih barındırmakta. Öyleki ilçeye 15 km mesafede bulunan Yuvadamı köyünde (M.Ö 3000) Tunç Çağına ait mezarlar bulunmuş. Mezarladan çıkan seramikler ve bir çok süs eşyası dönemi saptamakta Arkeologlara yardımcı olmuş. Seramiklerin o dönemde sadece bu bölgede üretildiği bilinmekte. Ahlat Türkler tarafından ele geçirildikten sonrasına ait de bir çok tarihi eser günümüze kadar gelmiş. Bunların en önemlisi ve bence en etkileyicisi Selçuklu mezarları. Kütlesel taşlar ve üzerlerindeki işlemeler dikkat çekici. Mezar taşları ayetler, hadisler, arabesk motifler, kandil, lale gibi Selçuklular dönemine ait kabartmalarla bezenmişler. Bu mezarlık ülkemizde bilinen en büyük Selçuklu mezarlığı. Mutlaka görülmesi gereken bir mekan. İçine girdiğinizde taşların devasa boyutları ve mezarlığın yayıldığı büyük alan emin olun beni etkilediği gibi sizide çok etkileyecek. Hele birde havada kara bulutlar dolaşıyorsa mezarlık senaryosu tamamlanmış oluyor.

van-ahlat-selcuklu-mezarlari-azgezmis

Bir başka önemli yapı grubu ise kümbetler. Türk – İslam geleneğinde kümbetler alt kısmında mezar üzerinde ise küçük ibadet mekanı olan yapılardır. Şekil olarak oldukça estetik görünümlü olan kümbetlerin sayısı Ahlat’ta 19’u bulmakta. Ancak bunların bazıları günümüze yıkık durumda ulaşabilmişler. Kümbetler genelde kare tabanla başlayıp üst kısımları, silindir, sekizgen veya onikigen olarak devam edip konik şekilde kapatılmışlar.

Yavuz Sultan Selim zamanında yapılmış olan sahil kalesi ilginçdir. Ahlat halkı her hangi bir saldırıda kalenin kendilerini koruyamayacak kadar eski olduğuna karar vererek Yavuz Sultan Selim’den yeni bir kale talebinde bulunurlar. Yavuz Sultan Selim Ahlat’da ki tüm eski yapılardan toplattığı devşirme malzemeler ile (devşirme malzeme: bir binada kullanımda olan herhangi bir malzemenin sökülerek başka bir binada kullanılması) yeni bir kale inşa ettirir. Ahlat’lılar bugün bile bir çok tarihi yapıyı bu kalenin yapımı ile bir anda kaybettiklerini düşünmekteler. Onlara hak vermemek elde değil.

Ahlat’ta konaklamak isterseniz size önerebileceğim yerler; Ahlat Metropol Otel (Tel: 0434- 412 45 72) , Büyük selçuklu Oteli (Tel : 0434 412 56 96) veya bizim vazgeçilmez konaklama mekanımız öğretmen evi, Ahlat Öğretmen Evi ( Tel: 0 434 412 44 36 ) 10 odalı olduğu için önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Fiyatlar konusunda bir bilgim yok çünkü biz Van Öğretmen Evinde konaklayarak oradan Ahlat ve Doğubeyazıt’a gidip geldik.

Ahlat

Van Gölünün kenarındaki en güzel yer neresi derseniz hiç düşünmeden Ahlat derim. Bu güzel ilçe Bitlis…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Merhaba,
  Biz de Van ve çevresine gitmek istiyoruz. 3 gün kalacağız. Ahlat-Erciş Van şeklinde konaklama yapmak yerine Van Da kalıp her gün git gel yaparsak aşırı yorucu olur mu. 2 aileyiz şöforlü araç kiralayacğız.

  • Elif Hanım,
   Erciş’e gidip Van’a geri gelebilirsiniz ama Ahlat’a gittiğinizde Van’a geri dönmeniz vakit kaybetmenize sebep verir. Hatta oradan mutlaka Adilcevaz’a geçip tüm dünyaya gönderilen meşhur baston ve ahşap işçiliğini görmenizi tavsiye ederim.

 • bende ahlatlıyım ve çoooooooooooook seviyorum memleketimi…

  • Zeynep pardon bu ahlatta tatil icin gelinirmi nasil guzel bi yer mii

  • Tunç Bey,
   tatilden ne beklediğinize bağlı. Ahlat’a gelirseniz bir veya iki gün yeterli olacaktır. Böyle bir tatilde Van Gölünün etrafı da plana alınırsa çok keyifli olur. En doğru tarihler Nisan, Mayıs ve Eylül, Ekim havaların ne çok sıcak ne de çok soğuk olmadığı ılık tarihler ideal.

 • bende ahlatlıyım ve balıkesirde okuyorum ama sıla hasreti ve o güzel buram buram tarih kokan ahlatımı çok özledim. anne mi baba mı kardeşim talha yı ablam tubanuru da çok özlüyorum selamlar….

  • Bir an önce okulu bitirip kavuşmanızı dilerim.

 • Bende Ahlat’lıyım.Memlleketimin özlemi,ruhumu sardı. Duygu dolu yazınız ve yorumlardan teselli buldum.İYİKİ VARSINIZ.

  • Mehmet bey,
   güzel sözleriniz için teşekkürler.

 • Merhaba Zehra Hanım,

  Ahlat ile ilgili yazınızı severek okudum, Ahlat’ı beğenip bu şekilde kaleme almanızdan dolayı sizi tebrik ederim…

  Ahlat’tan selamlar…

  • Merhaba Üzeyir bey,

   bizim aklımız oralarda kaldı bir daha gelmek istiyoruz. Bugüne kadar görmekten en çok keyif aldığımız yerlerden biri Van ve civarı oldu.

 • çok teşekkürler.geçen pazar emitt fuarına gittik.karadeniz bölgesiyle ilgili birsürü broşür var elimizde isterseniz yollarız.iyi uçuşlar:)

  • Çok teşekkürler ama sanırım biz gide gele beynimize Karadeniz haritasını kazıdık. Yinede birşey lazım olursa size başvururuz.

 • zehra hanım merhaba engin tecrübelerinize ihtiyacım var:)cuma pazar van yapmayı planlıyoruz.önceliği nerelere verelim.zaman yetermi?araç kiraladınızmı?

  • Merhaba Gamze ve Korhan,

   Mutlaka araç kiralayın. Benim Van yazımda telefonunu verdiğim firmayı ararsanız ve azgezmiş aracılığı ile arıyorum derseniz size indirim yapacaktır. Öncelikle Ahlat tarafına gidin orası çok güzel. Son gün Van’ı gezmenizi tavsiye ederim. Ahlat’a gitmeden önce Akdamar adasına mutlaka gidin. Ahlat ve Akdamar bir gününüzü alacaktır. Eğer 3 gününüz varsa mutlaka İshak Paşa Sarayı’nı da görün. Araçta kar lastiği olmasını isterseniz iyi olur. İyi tatiller. Bizde bu hafta sonu Karadeniz’e uçuyoruz.

 • ben ahlatı çok seviyorum benim asıl soyadım hakverdioglu ben Vanda yaşıyorum ama ben Vanı sevmiyorum ben Ahlatı seviyorum benim sevtiyim bir kız var

Yorumunuz?