Tacikistan Fotoğraf Gezisi Vizesiz

Gezi Tarihi: 26 Haziran 2023 - 6 Temmuz 2023

Tacikistan fotoğraf gezisi oldukça farklı bir coğrafyaya bakış olacak. Tacikler şehirlerde bile halen geleneksel kıyafetlerle dolaşıyorlar. Biz de şehirlerde ve köylerde bu özel kıyafetlerle onların bu yaşantılarını fotoğraflayacağız. Köylerin Afganistan sınırına yakın kesimlerinde Afganlar yaşıyor, bu köylere giderek Afganların fotoğraflarını çekme şansımız olacak. Bazı köylerde Özbekler çıkacak karşımıza. Elbette çoğunlukla Tacikleri fotoğraflayacağız. Tüm bunları oldukça zengin, değişen yerel kıyafetler ve değişen görüntülerin çeşitliliğini anlatabilmek yazıyoruz.

  Geziye katılmak, gezi ile ilgili bilgi almak ve sonraki tüm gezilerden WhatsApp ile haberdar olmak için bize cep telefon bilgilerinizi bırakabilirsiniz:

  Gezimizde her gün bir kaç saat araba yolculuklarımız olacak. Dağlardan, tepelerden geçeceğiz, Pamir bölgesini göreceğiz, Fergana bölgesini göreceğiz. Yolun 350 km’lik kısmı toz ve toprak olacak. Dağlardaki konaklamalarımızın bir kısmı köylülerin evlerinde olacak (1-2 gece kadar). Bölgede otel seçeneği olmadığı için buralarda kalacağız. Tüm bunlar sonucunda müthiş yol hikayeleri, müthiş insan manzaraları çekeceğiz. Yollarda bazen 4000 metrelerin üzerine kadar çıkacağız. Tam bir macera yolculuğu olacak. Tüm bu koşullara hazır olanları gezimize bekleriz.

  Tacikistan Fotoğraf Gezisi Programı: 

  1. Gün: ilk durağımız olan Duşhanbe’ye ineceğiz. Otelimize ulaşıp oda durumuna göre eşyalarımızı bırakıp gezimize başlayacağız. Mimarisinden dolayı güzel fotoğraflar çekeceğimiz Hisor Kalesi’ni ziyaret edip fotoğraflayacağız. Sonrasında şehre dönüp bir mola vereceğiz. Ardından şehrin en eski ve kalabalık pazarını gezmeye başlayacağız. Bugün biraz yorgun olacağımızdan yumuşak bir gün geçirip önümüzdeki günlere hazırlıklı olmalıyız. Akşam üzeri yemeğimizi hep birlikte yerel bir lokantada yedikten sonra otelimize dinlenmeye çekileceğiz.

  2. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından maceramız başlıyor olacak. Bugünden itibaren biraz Afganistan sınır boylarında dolaşacağız. Buradaki köylerde fotoğraflar çekeceğiz. Coğrafya birden değişecek. Afgan halkının giyim tarzları ve sakallarından muhafazakar olduklarını göreceğiz. Ancak söz konusu misafirperverlik olunca kapılar açılacak fotoğraf çekimi için. Gün boyunca köylerde ve güzel manzaralarda durup fotoğraf çekeceğiz. Akşam olduğunda yemeği hep birlikte yiyip otelimizde dinleneceğiz. Toplam yolculuk 7-8 saat sürecek.

  3. Gün: Bugün kahvaltımızın ardından özel bir izinle Gorno otonom bir bölgesine gireceğiz. Burası Tacikistan’dan bağımsızlığı almış oldukça ilginç bir bölge. Bu giriş için herkes sınırda 25 Euro ödemek zorunda. Bölgede tam bir karma nüfus var. Bir kısmı Tacik, bir kısmı Kırgız, Çinli ve Afganlı kişilerin yaşadığı çok renkli bir yer. Burada gün boyu fotoğraf çekip akşam yemeğimizi de burada yiyeceğiz. Konaklamamız bu bölgede otelde olacak. Toplam yolculuk 5-6 saat sürecek.

  4. Gün: Kahvaltımızın ardından yola devam edeceğiz. Bugün bir tarafta Pamir bir tarafta Hindukuş manzarasını göreceğimiz bölgeye geleceğiz. Bu yol eski ipek yolu. Bu yol üzerinde kalanları ve yerleşimleri görüp fotoğraflayarak yola devam edeceğiz. Yolumuzun üzerinde bugün kaplıcalar olacak. Gün boyu, köyler manzaralar derken, sıra akşam yemeğine gelecek. Hep birlikte yemeğimizi yedikten sonra bu gece bir ailenin evinde konaklayacağız. Toplam yolculuk 5-6 saat sürecek

  5. Gün: Kahvaltımızın ardından yine dağ yollarına çıkacağız. Bugün en yüksek 4000 metrelerde olacağız. Yoldaki manzaralarımız Bulunkul ve Yaşilkul Gölleri olacak. Son noktamızda ise Kırgız ve Pamir Tacik halkın birlikte yaşadığı kasaba ile köy arasında bir bölgeye ulaşıp fotoğraflayacağız. Burada akşam yemeğimizi hep birlikte yedikten sonra otelimizde dinlenmeye çekileceğiz. Buradaki otelimiz 2 yıldızlı. Beklentiniz çok yüksek olmasın. Toplam yolumuz gün boyu 5-6 saat olacak.

  6. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün kutup bölgesi dışındaki dünyanın en büyük buzulunu görmeye gideceğiz. 77 km devam eden ve 700 kilometre karelik bir alanı kaplayan bu buzul kesinlikle nefes kesici. 4655 metrelere çıkacağız. Buzul manzaralarından sonra elbette bir dağ köyüne misafir olup fotoğraflar çekeceğiz. Bugün yeterince nefes kesici olacak, akşam yemeğini hep birlikte yedikten sonra otelimizde dinleneceğiz. Bugün toplam yolumuz 7-8 saat olacak. Otelimiz yine 2 yıldızlı olacak bu bölgede.

  7. Gün: Kahvaltının ardından bugün yine 5-6 saat yolcuğumuz olacak. Yol boyunca fotoğraf çekip devam edeceğiz. Dağların eteğinde Khorog şehrine geleceğiz. Elbette şehire gelene kadar, ovalardan, dağlardan geçip fotoğraflar çekeceğiz. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz. Konaklamamız burada 3 yıldızlı otelde olacak.

  8. Gün: Kahvaltımızın ardından Pamir yolu üzerinde muhteşem Afganistan manzaraları görerek yola devam edeceğiz. Durabildiğimiz kadar gördüğümüz güzel kareler için durup fotoğraf çekeceğiz. Akşama kadar yine yol üzerindeki köylerde fotoğraf çekerek günü bitireceğiz. Akşam yemeğini yerel bir yerde yedikten sonra 4 yıldızlı otelimizde dinlenmeye çekileceğiz. Bugün de yolumuz 5-6 saat sürecek.

  9. Gün: Kahvaltımızın ardından Duşanbe’ye doğru yol alacağız. Yolumuz 370 km ancak bu yol 7-8 saat sürecek. Yine günümüz yol fotoğrafları ile geçecek. 2250 metrelere çıkıp aşağı ineceğiz. Kulob şehrini görüp fotoğraflayacağız. Shurobod ve Vose bugün göreceğimiz yerler olacak. Akşam şehre ulaştığımızda yemeğimizi hep birlikte yiyeceğiz ve otelimizde dinlenmeye çekileceğiz. Buradaki otelimiz 4 yıldızlı olacak.

  10. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından uçak saatimize göre havalimanına transfer olacağız. Bu gezi bir fotoğrafçı için kesinlikle baş döndürücü manzaralar ve portreler çekeceğimiz bir gezi olacak. Zamanda bir yerde donmuş kalmış yaşamları göreceğiz.

  Gezi Tarihi: 26 Haziran 2023 – 6 Temmuz 2023 (Kurban Bayramını kapsamaktadır)

  Gezi Fiyatı: 1970 USD (iki kişilik odalarda tek kişinin ödeyeceği fiyattır) – Tek kişi fiyat farkı: 250 USD

  Fiyata Dahil Olanlar:

  • Tüm konaklamalar (2, 3, 4 yıldızlı oteller ve evlerde konaklama)
  • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
  • Klimalı araçlarla tüm şehir içi ve şehirler arası ulaşım
  • İngilizce ve Türkçe rehberlik hizmetleri
  • Fotoğraf danışmanlığı
  • Özel seyahat sigortası
  • Programda yazan yerlere giriş ücretleri (fotoğraf makinaları için istenen ek ödemeler hariç)
  • Araç içi ikramlar, her gün kapalı şişe 1 adet içme suyu
  • Vergiler

  Fiyata Dahil Olmayanlar:

  • Duşanbe – İstanbul gidiş dönüş uçak bileti
  • PCR test ücreti (gittiğimiz tarihte istenirse) ve Covid-19 kapsamlı sigorta
  • Yurt dışı çıkış harcı
  • Belirtilen dışındaki yemekler ve fiyata dahil yemeklerdeki tüm içecekler
  • Bahşişler (bahşiş beklentisi vardır)
  • Otonom bölgeye giriş ödemesi kişi başı 25 Euro
  • 10 gün ve üzeri konaklamalarda polise kayıt ücreti kişi başı 25 USD (bu istenmeyebilir 10. gün dönüş olacak)

   Geziye katılmak, gezi ile ilgili bilgi almak ve sonraki tüm gezilerden WhatsApp ile haberdar olmak için bize cep telefon bilgilerinizi bırakabilirsiniz:

   NOT: Geziye katılmak isterseniz info@azgezmis.com‘a mesaj göndermeniz gerekmektedir. Gezimiz en az 8 kişi ile en fazla 12 kişi ile yapılacaktır. Gezi boyunca fotoğraf danışmanı Zehra Arslan Ceylan ve Hakkı Ceylan olacaktır. Birlikte konaklamak istediğiniz bir oda arkadaşınız varsa bunu mutlaka belirtiniz. Aksi takdirde tek kalacağınız varsayılacaktır.

   Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir.

   Fotoğraflar:

   Tacikistan Fotoğraf Gezisi Vizesiz

   Tacikistan fotoğraf gezisi oldukça farklı bir coğrafyaya bakış olacak. Tacikler şehirlerde bile halen geleneksel kıyafetlerle dolaşıyorlar….

   azgezmis.com

   Yorumunuz?

   Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.