Meksika Fotoğraf Gezisi, Ölüler Günü

Gezi Tarihi: 29 Ekim 2023 - 8 Kasım 2023

Hazırsanız sizi çok etkileyici topraklara götüreceğiz, Mu kıtasından sonraki uygarlığın yaşadığı, Pagan adetlerinin devam ettiği, ölü gömme ritüellerini göreceğimiz, çok özel bir tören zamanı orada bulunacağımız, Meksika’ya nefes kesen bir rotaya götüreceğiz. Meksika Fotoğraf Gezisi detaylarını aşağıda göreceksiniz.

  Geziye katılmak, gezi ile ilgili bilgi almak ve sonraki tüm gezilerden WhatsApp ile haberdar olmak için bize cep telefon bilgilerinizi bırakabilirsiniz:

  1. Gün – 29 Ekim: Istanbul’dan THY ile yolculuğumuz başlayacak.

  2. Gün – 30 Ekim: Bugün sabah erken saatlerde Meksika City’e ulaşıyoruz. Havalimanında bize özel aracımız ve rehberimiz bekliyor olacak. Otelimize transfer olup kahvaltı yapacağız ve biraz dinleneceğiz. Kısa bir dinlenmenin ardından Mexico City gezimize başlayacağız. İlk göreceğimiz yerlerden biri Frida Kahlo Müzesi olacak. Oldukça renkli olan bu müzede gezinin ilk fotoğraflarını çekeceğiz. Mexico City’nin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan tarihi merkezini tanımak ve fotoğraf çekmek üzere kentin içerisinde yürüyeceğiz. Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı, bir Aztek Tapınağı’nın yerine inşa edilen Metropolitan Katedrali göreceğimiz başlıca ziyaret noktalarımız olacak. Şehir içindeki gezimizin ardından bugünün fotoğraflarını bitirmiş olarak, otelimize döneceğiz. Dilerseniz bu gece Mariacci müzisyenlerinin grup olarak şarkı söyledikleri ve gitar çaldıkları Garibaldi Meydanı’na yürüyüşe çıkabilirsiniz. Konaklama ve akşam yemeği Mexico City otelimizde.

  3 .Gün – 31 Ekim: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından serbestçe sokaklara çıkıp fotoğraf çekeceğiz. Dün rehber eşliğinde gezdiğimiz yerleri bugün çok daha ağır bir tempoyla ve dinlenmiş olarak fotoğraflayacağız. Akşama doğru havalimanına transfer olacağız. Bugün Oaxaca’ya uçacağız. Alandan otelimize transfer olup valizlerimizi bırakacağız. Bugün “Ölüler Günü” olduğu için sevdiklerinin mezarları başında onları anan halkın arasında karışıp mezarlıkta fotoğraflar çekeceğiz. Ölüler Günü için bir çok renkli kostümlü ve maskeli insan etrafımızda olacak. Bu gece mezarların başında dans eden, yemek yiyen, şarkı söyleyen aileler ile bir gece geçireceğiz. Gecenin bitiminde konaklama için otelimize döneceğiz.

  4. Gün – 1 Kasım: Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından aracımız ile Monte Albán’a doğru yola çıkacağız. Monte Albán, güney Meksika eyaleti olan Oaxaca’da yer alan eski bir Kolomb öncesi arkeolojik sit alanı. Ayrıca Monte Alban astronomi açısından çok önemli bir bölge. Öğrendiklerimiz o dönemde bunları nereden biliyorlardı dedirtecek türden olacak. Oaxaca Vadisi’nin orta kesimindeki ovanın üzerinde yükselen dağlık bir alanda, kuzeyde Etla, doğuda Tlacolula ve güneyde Zimatlán ve Ocotlán (veya Valle Grande) şehirlerinin buluştuğu noktada yer alıyor. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Monte Albán’a yapacağımız ziyaretin ardından tekrar halk mezarlığına ölüler gününde ziyarete gelen ailelerin arasına fotoğraf çekmeye gideceğiz. Gezimizin sonunda konaklama ve akşam yemeği yine Oaxaca otelimizde olacak.

  5. Gün – 2 Kasım: Sabah otelimizden havalimanına transfer olacağız. Tekrar Mexico City’e döneceğiz. Bugün fotoğraf programımız bir köy ziyareti olacak. Köyümüz çok bakir değil turistik ama biz yine de orada yaşayan halkı çekme imkanı bulacağız. Turumuz sonrasında otelimize transfer. AkşamYemeği ve konaklama otelimizde.

  6. Gün – 3 Kasım: Bu sabah kahvaltımızı paket alacağız. Çünkü gün doğumuna yetişip fotoğraf çekmemiz gerek. Yolculuğumuz 1 saat sürecek. Varış noktamız Teotihuacan Piramitleri’nin bulunduğu bölge olacak. Burada UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi ́ne alınan Teotihuacan Antik Şehri’ni fotoğraflayarak gezeceğiz. “Tanrıların Yeri” anlamına gelen Teotihuacan, yeni dünyanın en eski şehri olup aynı zamanda Kolomb öncesi Mezo- Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan’ın büyük yapısı Güneş Piramidi, Ay Piramidi, Ölüler Yolu ve büyük Tanrı “Tüylü Yılan” a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağı ile Kelebekler Sarayı ́nı göreceğiz. Turumuzun ardından Mexico City’e doğru yola çıkıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Mexico City otelimizde.

  7. Gün – 4 Kasım: Bugün sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Mexico City aktarmalı Merida uçuşumuz için havalimanına ulaşıyoruz. Merida şehrine devam ediyoruz. Yukatan eyaletinin başkenti olan bu şehirde Plaza Mayor Meydanı ve sömürge döneminden kalan kolonyal binaları görüp yerel halkı fotoğraflayacağız. Eski bir piramidin taşları kullanılarak İspanyollar tarafından inşa edilen ilk katedral San Idelfonso’yu görüp fotoğraflarını çekeceğiz. Casa De Montejo’nun cephesinin müthiş taş işçiliği, mağrip tarzı Çan Kulesi ile Rahibeler Kilisesi ve etrafını görüp yine yerel halkı bu binaların içinde veya önünde fotoğraflayacağız. Gün sonunda Merida’da da konaklayacağımız otelimize doğru yola çıkacağız. Konaklama ve akşam yemeği Merida otelimizde olacak.

  8. Gün – 5 Kasım: Bu sabah yine kahvaltımızı paket alıp, aracımız ile Cancun’a doğru yola çıkacağız. Chichen Itza antik kentini fotoğraflayacağız. Yolumuz yaklaşık 2 saat sürecek. Chichen Itza Piramitleri’nin bulunduğu bölgeye ışığın güzel olduğu saatlerde ulaşmayı hedefliyoruz. Chicken Itza UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve 300 hektarlık bir alanı kaplayan antik kent. Burada 700-900 yıllar arasında büyük bir Maya Topluluğu gelişerek alanın güney bölgesi yapılarının çoğunu inşa etmiş. Ancak, orta bölgede yer alan ve toplam 365 basamak ile Maya takvimini simgeleyen ve Tüylü Yılan Tanrısına ithaf edilen Kukulkan Piramidi, Jaguar ve Kartal motifleriyle süslenmiş Savaşçılar Tapınağı, Maya dünyasının en büyük örneği olan “Juego de Pelota” top oyun sahası gibi ana yapıların tasarımı açıkça bir Toltek etkisi taşımaktadır. Turumuzun ardından fotoğraf çekmek için İkkil Cenote’sine yöneliyoruz. Cenote’nin Türkçe karşılığına obruk diyebiliriz. Bu obrukların her biri diğerinden ilginç ışık oyunları ile çok güzel fotoğraflar vermekte. Bugün ziyaret edeceğimiz ikinci obruk Suytun olacak. Ayrıca obruk yakınında bir de Valladolid köyü ziyaretimiz olacak. Gün bittiğinde konaklama ve akşam yemeği Cancun Hotelimizde olacak.

  9. Gün – 6Kasım: Sabah kahvaltımızın ardından günü birlik bir tur için Tulum’a gideceğiz. Bugün bir başka Maya antik şehri olan deniz kıyısında kurulu Tulum’u fotoğraflayacağız. Tulum, Maya yerlilerinin deniz kıyısında bir liman şehri gibi kurdukları ve günümüzde hala tapınaklarıyla korunmuş bir şehirdir. Sonrasında kısa bir Tulum şehir turu yapacağız dönüş yolu üzerinde Dos Ojos Cenote’ye uğrayıp günün son ışıkları ile fotoğrafını çekeceğiz. Konaklama için Cancun’a döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama Cancun otelimizde olacak.

  10. Gün – 7 Kasım: Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından bugün uçak saatine kadar serbest zamanımız olacak. Vaktimiz olursa programda yok ama deniz kenarında sevimli, minik bir yerleşim yeri olan Puerto Morelos’u ziyaret etmeyi deneyebiliriz. Veya bu süre içinde isteyen Cancun sokaklarında fotoğraf çekebilir. İsteyen alışveriş yapabilir. Öğleden sonra havalimanına transfer olacağız.

  11. Gün – 8 Kasım: bu sabah İstanbul’a ulaşacağız.

  Fiyat: 4200 USD – Tek kişi farkı 650 USD

  Gezi Tarihi: 29 Ekim – 8 Kasım 2023

  Fiyata Dahil Olanlar:

  • Istanbul Meksika gidiş dönüş uçak bileti (THY)
  • Yerel Hava yolları ile Mexico City/Oaxaca arası ekonomi sınıfı uçak bileti
  • Yerel Hava yolları ile Oaxaca/Mexico City arası ekonomi sınıfı uçak bileti
  • Yerel Hava yolları ile Mexico City / Merida arası ekonomi sınıfı uçak bileti
  • Tüm otel konaklamaları 3 ve 4 yıldızlı oteller
  • Sabah Kahvaltıları
  • Programda yazan 8 adet akşam yemeği
  • Meksika içi özel aracımızla ulaşım
  • Frida Kahlo müzesi giriş ücreti
  • Teotihuacan turu ve giriş ücreti
  • Antropoloji müzesi giriş ücreti
  • Programda yazan müze park ve ören yerleri giriş ücretleri
  • İngilizce ve Türkçe rehberlik hizmeti
  • Zorunlu Türsab seyahat sigortası covid 19 kapsamlı
  • Araç içi ikramlar

  Fiyata Dahil Olmayanlar:

  • Vize ücreti 40 USD
  • Yurt dışı çıkış harcı
  • Bahşişler kişi başı 80 USD
  • Programda yazılmayan akşam yemekleri ve öğle yemekleri
  • Programda olan yemeklerde alınan alkollü veya alkolsüz tüm içecekler

  Meksika Vizesi:

  Şahsi Başvuru ile İstanbul veya Ankara büyükelçiliklerinden temin edilir.  Bordo (Normal) pasaport hamilleri
  bu vizeden muaftır. Herkes en az 8 ay pasaport süresine sahip olmalıdır.

  Normal Pasaport sahipleri için evraksız, kolay vizeyi firmamız alacaktır. Yeşil Pasaport sahipleri, Meksika için Vize almalıdır. Bu vizeler İstanbul ve Ankara Meksika Konsolosluklarından hızlı ve kolay bir şekilde 40 USD karşılığı ve bizzat giderek parmak izi vererek yapılabilmektedir.

  Meksika Girişlerinde (Normal ve Yeşil pasaport sahipleri) Eğer pasaportlarında halen geçerli; ABD – Kanada – Schengen – İngiltere vizeleri mevcut ise – Meksika vizesine ihtiyaç duymadan giriş yapabilirler.

   Geziye katılmak, gezi ile ilgili bilgi almak ve sonraki tüm gezilerden WhatsApp ile haberdar olmak için bize cep telefon bilgilerinizi bırakabilirsiniz:

   Not: gezimiz en az 10 kişi ile yapılacaktır. Bize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atmanızı yeterli olacaktır. Gezide fotoğraf danışmanları Zehra Arslan Ceylan veya Hakkı Ceylan olacaktır.

   Gezimiz ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu, Turhande Turizm Seyahat Firması ile Düzenlenmektedir.

   Fotoğraflar:

   Meksika Fotoğraf Gezisi, Ölüler Günü

   Hazırsanız sizi çok etkileyici topraklara götüreceğiz, Mu kıtasından sonraki uygarlığın yaşadığı, Pagan adetlerinin devam ettiği, ölü…

   azgezmis.com

   Yorumunuz?

   Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.