Iran Pir Şaliyar – 1000 Yıllık Düğün – Fotoğraf Gezisi

Gezi Tarihi: 27 Ocak 2024 - 5 Şubat 2024

İran’a bu gidişimiz ilk defa kış ayında olacak. Çok özel bir etkinliği fotoğraflamaya gidiyoruz. 1000 yıldır tekrarlanan bu etkinlikte kimilerine göre Zerdüşt kimilerine göre Müslüman bir alim olan Pir Şaliyar anılıyor. Pir Şaliyar bölgede yaşayıp, orada evlenmiş ve ölmüş bir alim. Elbette bu düğünün değişik bir hikayesi var, bunu gittiğimizde rehberimiz anlatacak. Pir için her yıl kış aylarında, kazanlar kaynamaya başlıyor, yemekler pişiriliyor. Sonra üst üste inşa edilmiş evlerin damlarına çıkan erkekler bendir eşliğinde zikire başlıyorlar. Ancak bu öyle bir zikir ki halka giderek büyüyor ve bütün evlerin damlarında zikir çeken insanlar oluşmaya başlıyor. Sesler ve tören tüm köyü sarıp sarmalıyor.

Köyde yaşayanlar o güne özel kepenekler giyiyor. Kepeneğin altında da geleneksel kıyafetleri oluyor. Zaten dağların eteklerinde yer alan köyün görüntüsü fotoğraf için bir hayli cazip. Bir de içine bu düğün hikayesi eklendiğinde biz fotoğrafçılar için içinden çıkmak istemeyeceğimiz bir dünya olacak. Bu nedenle bu köydeki tek otelde 3 gece ve 3 gün geçireceğiz. Bu gezi için çok çabuk karar vermeniz gerek çünkü otelin sadece 12 odası var.

1. Gün: Gece uçuş yapacağımız için Tebriz havalimanına inip otelimize dinlenmeye gideceğiz. Sabah dinlemiş bir şekilde kalkıp Tebriz’de gezmeye başlayacağız. Fotoğraf için gideceğimiz bir kaç camide, cana yakın İran halkı her zaman olduğu bize poz verecek. Her bir cami adeta fotoğraf stüdyosu gibi kullanabileceğimiz sütunlar ve mimarisi ile bizi çok etkileyecek. Sonrasında günümüz büyük modern alışveriş merkezlerinin esin kaynağı olan en eski, en otantik olanlarından birini ziyaret edeceğiz. Tebriz kapalı çarşısı 5500 dükkan kapasitesi, bir çok farklı koridoru ve ışık oyunları, tuğla kubbeli yapısı ile bizi adeta büyüleyecek. Bu yapı “Unesco Dünya Mirası” listesinde yer alan çok kıymetli bir eser. Günü bitirip otelimize yine dinlenmeye gideceğiz. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz.

2. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından bugün ilginç bir köy ziyaretimiz olacak. İran Kapadokyası, diyebileceğimiz bir bölgeyi ziyaret edeceğiz. Burada yaşayan köylüler peri bacalarının içlerine ve kenarlarına, evler inşa etmişler ve bu şekilde yaşıyorlar. Köyün içinde bu yerleşimden oluşan güzel ışık oyunları göreceğiz ve fotoğraflayacağız. Burada yaşayanların büyük çoğunluğu Azeri Türkü olduğu için Türkçe konuşuyorlar. Köyde konaklayacak yer olmadığı için fotoğraf çekimi sonrasında otelimize 1 saatlik yolumuz olcak. Konaklamamızı yine Tebriz’de yapacağız. Akşam yemeğimizi hep birlikte yiyip sonrasında otelimizde dinleneceğiz.

3. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından önce Tebriz kapalı çarşısının görmediğimiz yerlerini ziyaret edeceğiz. Sonrasında yine yolumuz var. Bugün rotamız Pir Şaliyar düğününü fotoğraflamak için yolun bir kısmını almak olacak. Köye olan yolumuz bir hayli uzun. Yol boyunca çölden geçeceğimiz için sadece tuvalet molası vereceğimiz yerlerde durabileceğiz. Ancak bugün yolun kısa bir bölümünü gideceğiz. Yolu daha fazla uzatamıyoruz çünkü gidiş yönümüzde kalacağımız iyi bir otel yok. Marangah şehrine ulaşıp şehiri biraz gezip akşam yemeği sonrasında otelimizde dinlenmeye çekileceğiz.

4. Gün: Bu sabah çok erken yola çıkacağız. Muhteşem bir köy bizi bekliyor olacak. Geniş bir alana yayılmış birinin bahçesi diğer evin çatısı olan, güzel bir Kürt köyünü ziyaret edeceğiz. Yolumuz 6 saat. Köy yine dağların arasında bir yerde. Köy yolu çok konforlu değil elbette virajlı, dar yollardan gideceğiz. Güzel haber ise bu gece köyde kalıp dinleneceğiz. Otelimiz köy oteli için iyi sayılacak konforda. Günün ışıkları bitmeden köye ulaşırsak fotoğraf çekmeye vaktimiz olacak, yoksa ertesi günü bekleyeceğiz. Ertesi sabah gün doğumunda fotoğraf çekmek isteyenler kahvaltı öncesi çekim yapıp kahvaltıya gelebilirler. Kahvaltımızın ardından hep birlikte köyde dolaşmaya başlayacağız. Pir Şaliyar için kazanlar kaynamaya başlamış olacak. İzin isteyerek ve mümkün olduğunca köy içinde dağılarak fotoğraf çekmeye çalışacağız. Kim bilir belki köyde, bendir sesleri de yavaş yavaş yükselmeye başlar bugün. Köy inişli çıkışlı ve çok merdivenli. Kış aylarında burada olacağımız için kaymayan ayakkabı ve kalın giysiler ile gelmiş olmanız gerekiyor. Bütün günü bu güzel köyde evler arasında ve bazen evlerin içlerinde fotoğraflar çekerek bitireceğiz. Akşam yemeğimiz köyde olacak.

5. Gün: Bu sabah bütün gün köyümüzde serbest bir şekilde gezip fotoğraf çekeceğiz. Otelimiz köyümüzün içinde olduğu için yoruldukça otele dönüp dinlenip tekrar fotoğraf çekmeye gidebilirsiniz. Ancak gördüğünüz şeyler sizi öylesine etkileyecek ki sanırım otele dönmeden bir çırpıda gün bitmiş olacak. Bir yanda kaynayan kazanlar, bir yanda devam eden 1000 yıllık ritüel hayli etkileyeci olacak. Akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimizde dinleneceğiz.

6. Gün:Bu sabah kahvaltı sonrası Bir başka güzel köyü ziyaret edip kaldığımız otele geri döneceğiz. Gideceğimiz Palangan köyü de Pir Şaliyar kutlamalarının yapıldığı başka bir güzel köy. Burada da değişik fotoğraflar çekip keyif alacağımız çok kıymetli zamanlar geçireceğiz. Palangan kaldığımız köye oranla daha küçük ve yolu daha kolay. Bu köyün iki yakasını, tam ortasında bulunan köprüden görme şansımız var. Böylece her iki tarafında fotoğrafını çekebileceğiz. Burada da köyün içindeki inişli çıkışlı merdivenli yollar ile köyü gezeceğiz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimizde dinleneceğiz.

7. Gün: Kahvaltı sonrası kaldığımız bu güzel köyde biraz daha fotoğraf çektikten sonra, Kermanşah’a doğru yola çıkacağız. Pir Şaliyar töreni ile ilgili aklımazda hiç bir fotoğraf kalmadan köyden ayrılmış olacağız umarım. Fotoğrafçının aklında kalan çekemediği, kaçırdığı bir fotoğraf olur hep ya neyse. Bugün yolumuz yaklaşık 4 saat sürecek. Akşam yemeğimizi hep birlikte yiyeceğiz ve dinlemek üzere odalarımıza çekileceğiz.

8. Gün: Kahvaltımızın ardından çok seveceğiniz Isfahan’a doğru yola çıkacağız. Akşam üzeri Isfahan’da olacağız, yolumuz 7,5 saatlik uzun bir yol olacak. Gün batımına yetişebilirsek bugünün en iyi fotoğraflarını Si-o-se Pol köprüsünde çekeceğiz. İran halkı gün batımında bu köprünün etrafında yürüyüşe ve pikniğe çıkıyor. Özellikle kadınlar fotoğraf için poz vermeye çok hevesliler. Bir de Türk olduğunuzu öğrendiklerinde daha bir yakınlık gösteriyorlar. Köprünün gün batımı hallerini çok seveceksiniz. Bugün yetişemezsek yarın gün batımında göreceğiz. Gün batımı fotoğraflarından sonra akşam yemeğimizi hep birlikte yiyerek otelimize dinlenmeye geçeceğiz.

9. Gün: Bu sabah erken yapacağımız kahvaltı sonrası İsfahan‘ı gezmeye başlayacağız. Dünyanın sayılı büyük meydanlarından olan Nakş’ı Cihan meydanını göreceğiz. Buradaki mimari yapıların (Cami, Saray gibi) içlerine girip fotoğraf çekeceğiz. Ayrıca meydanın etrafında dolanan kapalı çarşı hayli iyi fotoğraflar çekeceğimiz bölgelerden. Yine ziyaret edeceğimiz güzel bir cami olan, Cuma camii iyi fotoğraflar çekeceğimiz bir mimarı yapı. Akşam üzeri yine İsfahan’ın köprülerine gideceğiz. Bir gün önce Si-o-se Pol’de iyi fotoğraf çekemediyseniz bugün yine deneyebilirsiniz. Gün bitiminde akşam yemeği sonrası otelimize dinlenmeye gideceğiz.

10. Gün: İran’da özel bir törende bulunmuş ve en güzel köylerin neredeyse büyük çoğunluğu görmüş olmanın mutluluğu ile eve dönüşümüz başlayacak. Gece yarısı uçağımız var. İsfahan’dan, İstanbul’a uçacağız.

Gezi Tarihi: 27 Ocak 2024 – 5 Şubat 2024

Gezi Fiyatı:  1395 USD (iki kişilik odalarda kişi başı konaklama) Tek kişi farkı 280 USD + uçak bileti (uçak bileti fiyata dahil değildir, uçuş detayları bildirilecektir.)

Fiyata Dahil Olanlar:

 • İran içinde tüm transferler (havalimanı-otel)
 • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 • Tüm şehirler arası ulaşımlar
 • Araç içi ikramlar (her gün herkese 1 lt su)
 • Seyahat sigortası (bu sigorta covid-19’u kapsamamaktadır. Dilerseniz ayrıca covid-19’u kapsayan sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.)
 • 4 – 3 yıldızlı oteller (3 gece 3 yıldızlı köy otelinde konaklama)
 • Programda yazan müzelere giriş ücretleri
 • İngilizce, Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • İstanbul, İran gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Şoför ve rehberler için bahşişler
 • Covid-19 kapsayan sağlık sigortası
 • PCR testi (gidilen tarihte ülke isterse)

Gezimize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atabilirsiniz.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir. Tur liderimiz ve fotoğraf danışmanı Zehra Arslan Ceylan veya Hakkı Ceylan olacaktır.

Fotoğraflar

Fotoğraf desteği için Hakan Yaralı‘ya teşekkür ederiz.

Iran Pir Şaliyar – 1000 Yıllık Düğün – Fotoğraf Gezisi

İran’a bu gidişimiz ilk defa kış ayında olacak. Çok özel bir etkinliği fotoğraflamaya gidiyoruz. 1000 yıldır…

azgezmis.com

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.