Gürcistan Fotoğraf Gezisi Vizesiz ve Pasaportsuz

Gezi Tarihi: 14 Temmuz 2023 - 22 Temmuz 2023

Gürcistan fotoğraf gezimiz 15 Temmuz de tatilini kapsayan bir gezi olacak. Gürcistan’ın şehirlerini ziyaret edeceğimiz gibi, çok farklı ve güzel fotoğraflar çekeceğimiz Acara Özerk Bölgesi’ni, köylerini de fotoğraflayacağız. Acara Özerk Bölgesi Türkiye’de Artvin köylerinin devamı gibi oldukça doğal, hiç bozulmamış köylerin olduğu bir bölge. Adeta zamanda donmuş kalmış bir kasaba ziyaretimiz olacak. Bu tamamen terk edilmiş kasabada göreceğimiz müthiş mimari hepimizi çok etkileyecek. Sonrasında biraz dağlara gideceğiz Svaneti Bölgesi’ni ziyaret edeceğiz. Evlerin yanıbaşında duran ortaçağdan kalma taştan estetik savunma kulelerini fotoğraflayacağız. İlk ziyaretimizde yolun bile olmadığı, toprak yollardan ulaştığımız bu köyler bugün asfalt yola kavuştu. Son hallerini görmemiz için son bir kaç senemiz kaldı ne yazık ki. Sonrasında daha da turistik olacak.

Gezimiz 9 gün sürecek bir gezi olacak. Rize havalimanında başlayıp yine Rize havalimanında son bulacak.

1. Gün: Farklı şehirlerden Rize Havalimanı’na uçakla gelip, orada buluşacağız. Sarp sınır kapısına hareket ederek gümrük işlemleri sonrasında sınıra sadece 18 km olan Batum’a gireceğiz. İlk gün programımız Batum’da olacak, meydanlar, şehir merkezi, tiyatro binası, sahil şeridinin fotoğraflanması ve tabi şehir merkezinin sokaklarına tek tek dağılıp özgürce fotoğraf çekeceğiz. Akşam yemeğimiz ve konaklamamız Batum’da olacak.

2. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından Acara Bölgesi’ndeki Gürcü köylerini ziyaret edeceğiz. Köylerde yaşam hala geleneksel usulde devam ediyor. Evlerin bir kısmı Karadeniz’de olduğu gibi ahşap. Bütün gün yeşil bir doğanın içinde çok keyifli köyler görüp fotoğraflayacağız. Farklı köyleri ziyaret ederek geçireceğimiz bir gün olacak. Köylerde dağılıp dilediğimizce fotoğraf çekeceğiz. Belli bir noktada buluşup bir sonraki köye geçeceğiz. Akşam olduğunda yemeği hep birlikte yiyeceğiz ve konaklamamız yine Batum’da olacak.

3. Gün:Kahvaltımızın ardından bugün yine son derece değişik ve çarpıcı olan bir bölgeye, Svaneti’ye gideceğiz. Bu bölgenin en büyük özelliği neredeyse her evin yanında Ortaçağ’dan kalma taştan savunma kulelerinin olması. İlk gittimizde bölge tamamen yeşillikler içinde bir köydü. Yollar topraktı ancak şimdi asfalt yollar yapıldı. Köy özelliğini yine de koruyor. Belki bu halde göreceğimiz son birkaç senesi kalmış olabilir. Fotoğraf için bu estetik köyün içinde keşfe çıkacağız. Bazen karşımıza otlaktan dönen inekler çıkacak, bazen bir sokaktan karşımıza ansızın bir atlı çıkacak. Etrafınızı saran dağların arasında kurulu bu köy, gün boyu değişik fotoğraflar verecek. Akşam yemeği ve konaklama bu köyde yapılacak. Batum’dan yolumuz yaklaşık 5 saat sürecek. Ancak yolda fotoğraf için duracağımızdan yolumuz daha uzun sürebilir.

4. Gün:Kahvaltımızın ardından Svaneti Bölgesi’nde bulunduğumuz köyden çok daha bakir kalmış bir başka köye gideceğiz. Bu köye giderken 4×4 ciplerle yol alcağız. Köy yolunda bol bol fotoğraf molası vereceğiz. Çünkü yol manzaraları oldukça keyifli. Kah bir dağ manzarası, kah tarladan dönen bir çiftçi çıkacak karşımıza. Köy yolunun bir kısmı hala toprak. Bu köyde de aynı şekilde her evin yanında uzun bir taş savunma kulesi ve müthiş dağ manzaraları göreceğiz. Son dönemde turistler gelmeye başlayınca burada yaşayan köylüler evlerinin bahçelerinde küçük yeme içme mekanları açtılar. Manzaranın tadını çıkarıp oturduğunuz yerden panoramik dağ fotoğrafları da çekebilirsiniz. Akşam üzeri hava kararmadan diğer köye geri döneceğiz akşam yemeği ve konaklama burada olacak. Bugün yolumuz 2 saat sürecek.

5. Gün: Bugün Kutaisi’ye doğru yol alacağız. Ancak öncesinde yol üzerinde uğrayacağımız bir hayalet şehir var. Çok değişik fotoğraflar çekeceğimiz, neredeyse tamamen terk edilmiş ve çok etkileyeci yapıların olduğu bir bölgeye gideceğiz. Burası eski bir kaplıca tatil kasabası. Sovyetler Birliği zamanında burada keyifli tatiller için çok görkemli binalar inşa edilmiş ama sonrasında bölge terk edilmiş ve yapılar kendi haline bırakılmışlar. Bu tek başına kalmış kasabada görkemli binaların içlerine girip fotoğraflar çekeceğiz. Gün ortasında Kutaisi’ye ulaşacağız. Kutaisi, fotoğraf için oldukça keyifli mahallerin olduğu bir bölge. Sokaklar ve evler adeta zaman içinde donmuş kalmış gibiler. Her biri ötekinden estetik. Burada bir manastır ziyaretimiz olacak. Manastır hala aktif, çok fazla din görevlisi var ve ortam fotoğraf için çok güzel. Ancak burada fotoğraf çekmek için biraz zorlanabiliriz. Yine de çok güzel kareler çıkacaktır Konaklama ve akşam yemeği burada olacak.Bugün yolumuz yaklaşık 5 saat olacak.

6. Gün: Kahvaltımızın ardından Kutaisi’de dün fotoğraflayamadığımız bir bölge olursa oraya gidip fotoğraflayacağız. Öğlene doğru Tiflis’e doğru yola çıkacağız. Fotoğraf için yine oldukça keyifli bir bölge. Bir yanda Gürcüler bir yanda Azeri Türkleri’nin yaşadığı bir bölge. Hala çalışan bir hamamı mevcut, eski ahşap evlerin bir kısmı korunmuş durumda. Kura nehri kenarında kurulmuş bu şehirde köprü bize estetik fotoğraflar verecek. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz. Konaklamamız Tiflis’de olacak. Bugün yolumuz yaklaşık 4 saat olacak.

7. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün tüm günümüz Tiflis’de geçecek. Şehirde fotoğraflayacağımız bir çok kilise ve sinagog mevcut. Her birinde çalışan görevliler fotoğraf çekerken bize poz veriyorlar. Belki de Tiflis bu kadar kolay din görevlisi çekeceğimiz dünyadaki sayılı yerlerden biri. Tüm gün şehrin değişik yerlerinde serbestçe fotoğraf çektikten sonra akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz. Konaklamamız Tiflis’de olacak.

8. Gün: Kahvaltımızın ardından çok ilginç bir köye doğru yol alacağız. Bu köyde yaşayanlar Çarlık Rusya’sında askerlik yapmayı red edip kiliseye gitmedikleri için sürülmüşler ve bu köyde bir arada durmaya çalışıyorlar. Yani Kars’a gelen Malakan halkın devamı burada Gürcistan’da. Hala inandıkları gibi barış içinde yaşamaya gayret ediyorlar. Kiliseleri yok, ibadet mekanları kiliseden farklı. Köyde yaşayanlar genelde yaşlı nüfus hala geleneksel kıyafetlerini giymeye devam ediyorlar. İbadethaneleri, mezarlıkları oldukça ilginç. Bu köyü bir kaç saat fotoğraflayıp konaklayacağımız yer olan Borjomi’ye doğru gideceğiz. Akşam yemeği otelimizde olacak. Bugün köye olan yolumuz 4 saat olacak.

9. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün Sarp sınır kapısından çıkarak yaklaşık 6 saat sonra Rize havalimanında olacağız. Beklentinizin çok ötesinde bir Gürcistan göreceğinizden emin olun. Çünkü defalarca gitmiş olmamıza rağmen her gittiğimizde bizi hala çok etkiliyor. Her yerde bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, yemeklerini çok seveceğiniz bir ülkeyi ve keyifli bir fotoğraf gezisini geride bırakıp, havalimanında bir dahaki sefere kadar vedalaşacağız.

Gezi Tarihi: 14 Temmuz 2023 – 22 Temmuz 2023

Gezi Fiyatı:  1280 USD (iki kişilik odalarda kişi başı konaklama) Tek kişi farkı 230 USD + uçak bileti (Rize uçak bileti fiyata dahil değildir, uçuş detayları bildirilecektir.)

Fiyata Dahil Olanlar:

 • Rize’den başlayarak tüm transferler (havalimanı-otel)
 • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 • Tüm şehirler arası ulaşımlar
 • Araç içi ikramlar
 • Bir köy ziyareti için özel 4×4 cipler
 • Seyahat sigortası
 • Butik otellerde, 3 yıldızlı iyi otellerde ve 2 gece köy otellerinde konaklama
 • Programda yazan müzelere giriş ücretleri
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • Rize gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Şoför ve rehberler için bahşişler
 • Covid-19 kapsayan sağlık sigortası.
 • Covid-19 testi (gidilen tarihte ülke isterse)

Gezimize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atabilirsiniz.

NOT: Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir. Tur liderimiz ve fotoğraf danışmanı Zehra Arslan Ceylan veya Hakkı Ceylan olacaktır.

Gürcistan Fotoğrafları

Gürcistan Fotoğraf Gezisi Vizesiz ve Pasaportsuz

Gürcistan fotoğraf gezimiz 15 Temmuz de tatilini kapsayan bir gezi olacak. Gürcistan’ın şehirlerini ziyaret edeceğimiz gibi,…

azgezmis.com

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.